Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Szegedi Ítélőtábla Bf.79/2011/20. számú határozata testi sértés bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 99. §, 170. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 110. §, 168. §, 338. §, 352. §, 371. §, 372. §, 381. §] Bírók: Harangozó Attila, Hegedűs István, Sefta Márta

Kapcsolódó határozatok:

Kalocsai Járásbíróság B.96/2006/3., Kecskeméti Törvényszék B.110/2007/33., Kecskeméti Törvényszék Bny.17/2007., Szegedi Ítélőtábla Bf.272/2007/8. (BH 2008.4.79), Kecskeméti Törvényszék Bny.181/2010., Kecskeméti Törvényszék B.301/2010/32., *Szegedi Ítélőtábla Bf.79/2011/20.*

***********

Szegedi Ítélőtábla

Bf.I.79/2011/20.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN

A Szegedi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság Szegeden, 2011. június 7. napján tartott fellebbezési nyilvános ülés alapján meghozta a következő

Í T É L E T E T :

A testi sértés bűntettének kísérlete miatt vádlott (neve) ellen indított büntetőügyben a Bács-Kiskun Megyei Bíróság 2011. január 21. napján kihirdetett 8.B.301/2010/32. számú ítéletét m e g v á l t o z t a t j a az alábbiak szerint:

A vádlott börtönének tartamát 4 (négy) év 9 (kilenc) hónapra, a közügyektől eltiltását 4 (négy) évre s ú l y o s b í t j a.

Egyebekben az első fokú ítéletet helybenhagyja.

A kiszabott szabadságvesztésbe a vádlott által az első fokú ítélet kihirdetésétől a mai napig előzetes letartóztatásban töltött időt beszámítja.

Kötelezi a vádlottat a fellebbezési eljárás során felmerült 9.000.- (kilencezer) forint bűnügyi költség megfizetésére külön felhívásra az állam javára.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I N D O K O L Á S :

Az elsőfokú bíróság (vádlott neve) vádlottat életveszélyt okozó testi sértés bűntettének kísérlete miatt - mint különös visszaesőt - 3 év 6 hónap börtönre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte. Rendelkezett a vádlott által előzetes fogvatartásban töltött idő szabadságvesztésbe történő beszámításáról, megállapította, hogy a vádlott feltételes szabadságra nem bocsátható. A vádlott két korábbi ügyében alkalmazott feltételes szabadságot megszüntette. Rendelkezett a bűnjelekről és kötelezte a vádlottat a felmerült 114.800.- forint bűnügyi költség megfizetésére.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen fellebbezést jelentettek be:

Az ügyész a vádlott terhére súlyosítás, hosszabb tartamú szabadságvesztés kiszabása, majd a fellebbviteli eljárásban a közügyektől eltiltás tartamának súlyosítása érdekében is.

Fellebbezett a vádlott elsődlegesen felmentés, másodlagosan enyhébb minősítés és a kiszabott büntetés enyhítése érdekében.

Az ítélőtábla a fellebbezések közül az ügyész fellebbezését ítélte alaposnak.

Eljárási szabályt sértett az elsőfokú bíróság, amikor az ügyben 2010. december 6. napján tartott tárgyaláson ismertette a nyomozati iratok I/11. szám alatt található rendőri jelentés (sértett neve) és (tanú neve) tanúk vallomását tartalmazó részét (19. számú jegyzőkönyv 10. oldal 9. bekezdés).

A Be. 168. § (1) bekezdése értelmében a nyomozó hatóság tagja az általa végzett nyomozási cselekményről - ha az ügyész másképp nem rendelkezik -jegyzőkönyv helyett jelentést készíthet. A gyanúsított és a tanú kihallgatásáról, illetőleg a szembesítésről jelentés nem készíthető.

Mindezekre figyelemmel megállapítható, hogy a fenti jelentés a sértett és a tanú vallomására vonatkozó részében törvénysértően beszerzett bizonyíték. Az ítélőtábla az eljárási szabálysértést akként küszöbölte ki, hogy a fentiekben megjelölt jelentés részletet a bizonyítékok köréből kirekesztette.

Eljárási szabályt sértett továbbá az elsőfokú bíróság, amikor az ügyben 2011. január 21. napján tartott tárgyaláson a jegyzőkönyv tanúsága szerint (szakértő neve) igazságügyi nyomszakértő vonatkozásában meghallgatását megelőzően nem tisztázta, hogy vele szemben fennáll-e valamilyen kizáró ok (32. jegyzőkönyv 6. oldal 4 bekezdés).

A Be. 110. § (1) bekezdése értelmében a szakvélemény szóbeli előadása előtt meg kell állapítani a szakértő személyazonosságát és tisztázni kell, hogy nincs-e vele szemben kizáró ok.

Egységes a bírói gyakorlat, hogy ezen eljárási szabálysértés nem eredményezi azt, hogy az eljárt szakértő által készített szakvélemény, illetve annak a tárgyaláson adott szóbeli kiegészítése ne lenne bizonyítékként értékelhető (BH 2006. évi 279. számú jogeset). Tekintettel arra, hogy ez az eljárási szabálysértés

Bf.I.79/2011/20.

az ítélet érdemére nem volt kihatással, ezért az ítélőtábla csupán annak megállapítására szorítkozott.

***

A másodfokú bíróság az iratok egybehangzó adatai alapján - figyelemmel a Be. 352. § (1) bekezdés a) pontjára - az első fokú ítélet tényállását az alábbiak szerint kiegészítette, illetőleg helyesbítette:

A vádlott előéletében harmadikként felhívott elítélés alapjául szolgáló bűncselekmény elkövetési ideje helyesen: 2004. május 22.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!