A Pécsi Törvényszék G.21240/2012/21. számú határozata tartozás megfizetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 206. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 137. §, 198. §, 200. §, 207. §, 277. §, 1992. évi XXXVIII. törvény (Áht.) 66. §] Bíró: Szabó Dénes
A (név) Törvényszék (név) Iroda (cím) által képviselt felperes neve. (felperes címe) felperesnek - (név) Ügyvédi Iroda (ügyintéző név ügyvéd cím) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen tartozás megfizetése iránt folyamatban lévő perében meghozta a következő
k ö z b e n s ő í t é l e t e t:
A bíróság megállapítja, hogy az alperes önálló és közvetlen helytállási kötelezettsége a felperes mint hitelező, valamint a perben nem álló (név) Kft. és a (2. név) között 2008. január 10. napján létrejött "Hitelkeret-Megállapodás" megnevezésű szerződésben foglaltakért - a 2008. június 9. napján kelt "Közvetlen Megállapodás", valamint a 2007. július 23. napján kelt "Szolgáltatási Szerződés" megnevezésű megállapodások alapján - fennáll.
Az ítélet ellen a kézbesítést követő naptól számított 15 napon belül a (név) Törvényszéken írásban, három egyező példányban benyújtható fellebbezésnek van helye a (név) Ítélőtáblához címezve.
A jogi képviselő nélkül eljáró fél perbeli cselekménye és nyilatkozata hatálytalan, kivéve ha a fél pártfogó ügyvédi képviselet engedélyezése iránti kérelmet terjesztett elő.
Tájékoztatja a bíróság a peres feleket, hogy a fellebbezési határidő lejárta előtt előterjesztett közös kérelmük alapján a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálása kérhető.
A másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére, vagy összegére, a meg nem fizetett illeték, vagy az állam által előlegezett költségek megfizetésére vonatkozik, illetve csak az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel, vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, vagy csak az ítélet indokolása ellen irányul.
I n d o k o l á s
A (helység) (szám) kerület belterület (helyrajzi szám), természetben a (helység,), (szám) kerület (tér elnevezése) tér (házszám-házszám) szám alatt található földrészletből a Kszt. alapján kiszabályozandó telken - PPP (Public and Private Partnership, magyarul: a köz -és magánszféra gazdasági partnerkapcsolata) konstrukciójú szerződések útján - a nyertes ajánlattevő finanszírozásában megvalósítandó épületegyüttes terveztetésére, kivitelezésére, teljes üzemeltetésére, karbantartására, az épületegyüttes bérbeadására szánt helyiségeinek bérbeadása, valamint az épületegyüttes szabadtéri és a bérbeadással nem érintett, belső kulturális-közösségi funkciójú területeinek szabad hasznosítása tárgyában (a továbbiakban: Projekt) közbeszerzési pályázat került kiírásra.
A fenti közbeszerzési pályázat alapján a (1. név) Kft. (a továbbiakban: Szolgáltató), mint nyertes ajánlattevő az alperessel 2007. július 23. napján határozott idejű Szolgáltatási Szerződést (a továbbiakban: Szolgáltatási Szerződés) kötött. A projekt megvalósításához szükséges forrásigény biztosítási céljából a felperes, mint hitelező és a Szolgáltató, valamint a (2. név) ., mint hitelfelvevő 2008. január 10. napján 28.400.000 EUR projekthitel és 500.000 forint ÁFA hitelösszegről szóló projektfinanszírozási hitelszerződést írt alá (a továbbiakban: Hitelkeret szerződés).
A Hitelkeret szerződés 5. számú melléklete tartalmazta az ún. Biztosíték-Megállapodásokat. A felek szám szerint hat ilyen megállapodást soroltak fel, melyek közül a hatodik az ún. Közvetlen Megállapodás volt.
2008. június 9. napján ugyanis a felperes, az alperes, valamint a Szolgáltató három oldalú, Közvetlen Megállapodást kötöttek (a továbbiakban: Közvetlen Megállapodás).
A megállapodás előzményeinek (D) pontjában a felek a szerződéskötés okát, illetőleg célját az alábbiak szerint rögzítették:
"A Projekt megvalósítása során elsőrendű és nélkülözhetetlen szempont az, hogy amennyiben a Szolgáltató a Projekt megvalósítását bármely okból nem képes folytatni, és, amennyiben alkalmazandó, a Kbt. 303. szakaszában foglalt feltételek fennállnak, a Felek a jelen Megállapodás szerint működjenek együtt."
A Közvetlen Megállapodás első fejezet általános rendelkezései között találhatók a "Fogalom meghatározások" megnevezésű 1.1. pont, mely - egyebek mellett - az alábbi fogalmakat tisztázza:
"Biztosítéki Megállapodás: a hitelszerződés biztosítása céljából megkötött és a hitelszerződésben meghatározott valamennyi ilyen tartalmú megállapodást jelenti."
"Egyeztetési Időszak: egy Hitelezői Felmondási Értesítés Önkormányzat általi, illetőleg egy önkormányzati felmondási értesítés, hitelező általi kézhezvételétől számított 30 napos idő is szak."
"Felmondási Értesítés: egy Hitelezői Felmondási Értesítés vagy egy Önkormányzati Felmondási Értesítés."
"Fennálló Pénzügyi Adósság: jelenti a Finanszírozási Megállapodások alapján kintlévő hitelösszeg és a lejárt és esedékes kamatok, valamint a lejárat előtti törlesztéssel összefüggő, a Szolgáltatót terhelő költségek (pl. megtört kamatidőszakok költségei, előtörlesztési díj, késedelmi kamat, stb.) megszűnés napján aktuális összegét, feltéve, ha a Finanszírozási Megállapodások vonatkozásában az Önkormányzat a Szolgáltatási Szerződés 18.2 Szakaszában foglaltak hiánytalan teljesültéről a Szolgáltatót a jelen megállapodás 1. számú mellékletében csatolt formában értesítette."
Hitelezői Felmondási Értesítés: azt az értesítést jelenti, amellyel a Hitelező a Hitelszerződésben foglaltak figyelembevétele mellett saját döntése alapján tájékoztathatja az Önkormányzatot a Szolgáltató által okozott Hitelszerződés Szerinti Szerződésszegésről.
Hitelszerződés Szerinti Szerződésszegés: a Hitelszerződésben meghatározott bármely, a Szolgáltató vonatkozásában meghatározott és bekövetkező szerződésszegési eseményt jelenti, amennyiben ezen szerződésszegési eseményt nem orvosolják, vagy a Hitelszerződésben meghatározott valamennyi orvoslási időszak már eltelt és a Hitelező a teljes tartozást vagy annak egy részét lejárttá kívánja tenni.
Szolgáltató Súlyos Szerződésszegése: a Szolgáltatási Szerződés 1. sz. Mellékletében meghatározott Szerződésszegések.
A Közvetlen Megállapodás 2.) pontja szerint a felek, a Szolgáltató súlyos szerződésszegése, vagy egy hitelszerződés szerinti szerződésszegés esetén a jelen megállapodás szerint kívánnak együttműködni.
A Közvetlen Megállapodás II. fejezete tartalmazza a szerződésszegés esetén követendő eljárást, ezen belül a II. fejezet 4.) pontja tartalmazza a felmondás esetén követendő szabályokat, eljárást az alábbiak szerint:
"4.1 (a) A Hitelező, illetve az Önkormányzat kötelesek az általuk kibocsátott Felmondási Értesítéseket azok Szolgáltatónak történő megküldésével egyidejűleg egymásnak is megküldeni.
(b) Az Önkormányzat kötelezettséget vállal ara, hogy egy Egyeztetési Időszak alatt a Szolgáltatási Szerződést a jelen Megállapodásban foglalt eltérő rendelkezés hiányában nem mondja fel (ideértve, hogy egy Önkormányzati Felmondási Értesítés hatálya sem áll be).
(c) A Hitelező kötelezettséget vállal arra, hogy egy Egyeztetési Időszak alatt a Hitelszerződést a jelen Megállapodásban foglalt eltérő rendelkezés hiányában nem mondja fel (ideértve, hogy egy Hitelezői Felmondási Értesítés hatálya sem áll be).
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!