Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2024.7.154 A szerződéses szabadság elvéből következően a bíróság nem hozhat létre a felek között szerződést, ez vonatkozik a közös tulajdon megszüntetésének esetére is. A bíróság nem alkalmazhatja a közös tulajdon megszüntetésének olyan módját, amely ellen valamennyi tulajdonostárs tiltakozik [2013. évi V. törvény (Ptk.) 5:84. § (2), (6) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az sz.-i …/4 hrsz.-ú (a továbbiakban: Sz. utcai lakás), az sz.-i …/10 hrsz.-ú (a továbbiakban: garázs) és az sz.-i …/20 hrsz.-ú (a továbbiakban: T. utcai lakás) ingatlanok (a továbbiakban együtt: perbeli ingatlanok) tulajdonosai a felek, akik törvényes öröklés útján örököstársakként lettek közös tulajdonosok. Mindegyik ingatlanban a felperes tulajdoni hányada 2/3 rész, az alperes tulajdoni hányada 1/3 rész. A felperes a családjával az Sz. utcai lakást és a garázst 2018 márciusában vette birtokba.

A felperes keresete, az alperes viszontkeresete, a felek védekezése

[2] A felperes keresetében kérte a perbeli ingatlanok közös tulajdonának megszüntetését. Ennek keretében magához kívánta váltani az alperesnek az Sz. utcai lakásban és a garázsban fennálló 1/3 tulajdoni hányadát úgy, hogy ennek ellentételezéseként a T. utcai lakás 2/3 részének legyen tulajdonosa az alperes, és a T. utcai lakás árverési értékesítését követően a megváltozott tulajdoni hányadoknak megfelelően részesüljenek a felek az árverési vételárból.

[3] Az alperes nem ellenezte a közös tulajdon megszüntetését, azonban azt minden ingatlan esetében árverési értékesítés útján kérte. A perbeli ingatlanok forgalmi értékét a piaci árnak megfelelően kérte meghatározni. Kifogásolta, hogy a neki jutó összeget a felperes a T. utcai lakás árverési értékesítéséből származó vételárból kívánja utólag teljesíteni. Viszontkeresetében 2018. március 1-jétől többlethasználati díj megfizetésére kérte kötelezni a felperest az Sz. utcai lakás és a garázs 1/3 részének használatáért.

[4] A felperes vitatta a többlethasználati díj jogalapját és összegét.

Az első- és a másodfokú ítélet

[5] Az elsőfokú bíróság ítéletével az Sz. utcai lakás és a garázs 1/3 részét a felperes tulajdonába adta azzal, hogy a T. utcai lakásban a felperes tulajdoni hányada 106/291 részre, az alperes tulajdoni hányada 185/291 részre módosult. Elrendelte a megváltozott tulajdoni hányadok ingatlan-nyilvántartási bejegyzését, továbbá a T. utcai lakás közös tulajdonának megszüntetését árverési értékesítés útján, a legkisebb vételárat 29 100 000 forintban állapította meg. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek az Sz. utcai lakás és a garázs használatáért a 2020. március 1-jétől 2022. szeptember 30-ig terjedő időszakra 1 344 900 forint; továbbá 2022. október 1-jétől a közös tulajdon megszüntetéséig minden hónap 30. napjáig havi 44 833 forint többlethasználati díjat. Ezt meghaladóan a keresetet és a viszontkeresetet elutasította. Ítéletét a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 5:73. § (1) bekezdésére, 5:74. §-ára, 5:75. §-ára és 5:84. § (1) bekezdésére alapította.

[6] Ítélete indokolásában kifejtette, hogy a felek a perbeli ingatlanok közös tulajdonának megszüntetését akarták, azonban annak módjában és a perbeli ingatlanok forgalmi értékét illetően eltérő álláspontot képviseltek. A felperes tulajdoni hányada meghaladta az alperes tulajdoni hányadát, továbbá az Sz. utcai lakásban lakik a felperes, ezért a közös tulajdon megszüntetésének módjai közül lehetett alkalmazni a Ptk. által meghatározott első megszüntetési módot az Sz. utcai lakás és a garázs esetében. Az Sz. utcai lakás 24 600 000 forint, a garázs 1 800 000 forint és a T. utcai lakás 29 100 000 forint forgalmi értékét alapul véve az alperest 1/3 tulajdoni hányada alapján 18 500 000 forint illeti meg. A közös tulajdon megszüntetésének eredményeként az Sz. utcai lakásnak és a garázsnak az alperes tulajdonában álló 1/3 tulajdoni hányada a felperes tulajdonába kerül; melynek ellentételezéseként az alperes a T. utcai lakás 1/3 tulajdoni hányada helyett 185/291 tulajdoni hányadának lesz a tulajdonosa, a felperes tulajdoni hányada pedig 2/3-ról 106/291 tulajdoni hányadra csökken. A T. utcai lakás esetében a felek az árverési értékesítést közösen kérték, így nem volt akadálya ezen közös tulajdon megszüntetési mód alkalmazásának. Az alperesnek a kereset benyújtását követő időszakra vonatkozó többlethasználati díj iránti igénye volt megalapozott.

[7] A felek fellebbezését elbíráló másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érintve, fellebbezett részét részben megváltoztatta: mellőzte az Sz. utcai lakás és a garázs 1/3 részének a felperes tulajdonába adását, valamint a T. utcai lakásban a felek tulajdoni hányadainak megváltoztatására vonatkozó rendelkezést. A perbeli ingatlanok közös tulajdonának árverési értékesítés útján való megszüntetését rendelte el, meghatározva azok legkisebb vételárát, a vételár felosztásának a tulajdoni hányadokhoz igazodó módját, továbbá azt, hogy az Sz. utcai lakást és a garázst üres (beköltözhető) állapotban kell árverezni. A felperest terhelő használati díj fizetési kötelezettség időtartamát 2018. június 13-tól 2022. november 2-ig terjedő időre határozta meg, a többlethasználati díj összegét 2 331 316 forintra felemelte, 30 nap teljesítési határidő megállapításával. Ezt meghaladóan a keresetet és a viszontkeresetet elutasította, és az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

[8] Ítélete indokolásában foglaltak szerint a tényállást kiegészítette - egyebek mellett - azzal, hogy az Sz. utcai lakás és a garázs 2022 novemberéig volt a felperes használatában, az Sz. utcai lakás és a T. utcai lakás nem lakott.

[9] Rögzítette: a felperesnek téves az az álláspontja, hogy 2021. november 4-én egyezség jött létre a felek között, mert a per folyamán előterjesztett jognyilatkozatokkal nem jött létre egyezség (megállapodás). A felperesnek az egyezségre vonatkozó, a P.7. sorszámú előkészítő iratában az ajánlat elfogadásával kapcsolatos álláspontja a P.4. sorszámú jegyzőkönyvbe foglalt, az alperes által előterjesztett nyilatkozaton alapult. A 2021. október 21-én megtartott tárgyaláson azonban a felperes képviseletében senki sem jelent meg, és az alperes jogi képviselője sérelmezte: a felperes 2021. április 16-i ajánlatát elfogadta az alperes, a felperes azonban a megkeresésekre nem reagált és a tárgyaláson sem jelent meg, a bíróság előtt érdemi nyilatkozatot az egyezségről nem tett, ezért kérte a perbeli ingatlanok közös tulajdonának árverési értékesítés útján való megszüntetését. A felek között ezért nem jött létre megállapodás, a megegyezés hiányát a felperes magatartására lehetett visszavezetni.

[10] Az ingatlanon fennálló közös tulajdon megszüntetésének elsődleges módja a természetbeni megosztás, a felperes a "vagyonösszesség természetbeni megosztását" szerette volna elérni. Az elsőfokú ítélet indokolásában foglaltak értelmében a T. utcai lakás árverési értékesítése elrendelésének indoka az, hogy azt a felek közösen kérték. A felperes azonban ezt egy "vagyonközösségi jellegű elszámoláson alapuló tulajdoni arány módosítását követően" indítványozta, az alperes pedig ellenezte, ezzel szemben a perbeli ingatlanok mindegyike esetében az árverési értékesítést kérte. A közös tulajdon tárgyait elsősorban természetben kell megosztani, ez a közös tulajdon megszüntetési mód csak fizikai és jogi értelemben megosztható dolgok esetében kivitelezhető. A tulajdoni hányadnak a másik tulajdonostárs tulajdonába adására megfelelő ellenérték fejében kerülhet sor. Ennek a követelménynek azonban az elsőfokú döntés nem felelt meg. Nem fogadható el a felperes álláspontja, mely szerint a "vagyonösszességen fennálló közös tulajdon" megszüntethető két ingatlan tulajdoni hányadának a harmadik ingatlanon fennálló közös tulajdon arányainak a bíróság általi módosításával.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!