Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2022.6.147 I. A személyi szabadság jogszerű elvonásának jogszabály rendelkezésén kell alapulnia. Ebből következően a személyi szabadságtól megfosztás akkor jogellenes, ha nem törvényes eljárás keretében, törvényben meghatározott okból történik.

Ezt az adott intézkedésre vonatkozó - büntető anyagi jogi, büntető eljárásjogi vagy közigazgatási jogi - jogszabályok rendelkezései alapján kell elbírálni [Btk. 304. § (1) bek.].

II. A gyanúsítotti pozíció - az állam büntetőigényének érvényesítéséből fakadó - olyan eljárásjogi helyzetet eredményez, amelyre a gyanúsítástól kezdve a terheltre vonatkozó jogok és kötelezettségek irányadók, annak minden garanciális elemével együtt. A védő terhelti kihallgatásának nem előfeltétele a kizárásáról való döntés, különösen nem a kizárás iránti előzetes döntéshozatal kezdeményezése.

Adott személy adott eljárásban csak egyféle eljárási pozícióban vehet részt.

A korábbi Be. 45. § (1) bekezdés g) pontja szerint nem lehet védő, aki az ügyben terheltként vesz részt. A 2018. július 1. napjától hatályos Be. 43. § (1) bekezdés h) pontja szerint nem lehet védő, aki az ügyben vagy az üggyel összefüggő más ügyben terheltként vesz vagy vett részt [1998. évi XIX. törvény (korábbi Be.) 179. § (1) bek., 45. § (1) bek. g) pont; Be. 43. § (1) bek. h) pont].

[1] A pótmagánvádló 2018. július 16. napján terjesztett elő vádindítványt a volt rendőr alezredes I. r. és a volt rendőr főhadnagy II. r. vádlottal szemben a Btk. 304. § (1) bekezdésében meghatározott társtettesként elkövetett jogellenes fogvatartás bűntette miatt.

[2] A törvényszék katonai tanácsa a 2019. augusztus 30. napján meghozott végzésével a vádindítványt a Be. 794. § (1) bekezdés b) pontja alapján elutasította, mert a sértettnek nem volt jogi képviselője. A vádindítványt elutasító végzés a pótmagánvádlónak 2019. szeptember 9. napján került kézbesítésre.

[3] Az immár jogi képviselővel rendelkező pótmagánvádló 2020. szeptember 22. napján ismételten előterjesztette a vádindítványt a volt rendőr alezredes I. r. és a volt rendőr főhadnagy II. r. vádlottal szemben a Btk. 304. § (1) bekezdésében meghatározott társtettesként elkövetett jogellenes fogvatartás bűntette miatt.

[4] Ezt követően a törvényszék katonai tanácsa a 2021. február 10. napján meghozott ítéletével bűnösnek mondta ki a volt rendőr alezredes I. r. és a volt rendőr főhadnagy II. r. vádlottat társtettesként elkövetett jogellenes fogvatartás bűntettében [Btk. 304. § (1) bek.]. Ezért mindkét vádlottat - személyenként - 180 napi tétel, napi tételenként 1000 forint, összesen 180 000 forint pénzbüntetésre ítélte. Rendelkezett arról, hogy a vádlottakkal szemben kiszabott pénzbüntetést meg nem fizetése esetén fogházban végrehajtandó szabadságvesztésre kell átváltoztatni, és kötelezte a volt rendőr főhadnagy II. r. vádlottat 30 000 forint bűnügyi költség megfizetésére.

[5] Kétirányú fellebbezések alapján eljárva az ítélőtábla katonai tanácsa mint másodfokú bíróság a 2021. június 25. napján meghozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, a volt rendőr alezredes I. r. és a volt rendőr főhadnagy II. r. vádlottat a jogellenes fogvatartás bűntette [Btk. 304. § (1) bek.] miatt emelt vád alól - bűncselekmény hiányában - felmentette. Kötelezte a pótmagánvádlót az elsőfokú eljárásban felmerült 30 000 forint bűnügyi költség megfizetésére.

[6] Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás helyesbítését követően a másodfokú bíróság a vádlottak bűnösségével kapcsolatban az elsőfokú bírósághoz képest eltérő jogi álláspontra helyezkedett.

[7] Míg az első fokon eljárt törvényszék katonai tanácsa szerint a pótmagánvádló és dr. K. N. Á. előállítása nem volt jogszerű, mert hiányzott annak törvényi feltétele, a megalapozott gyanú, addig az ítélőtábla úgy foglalt állást, hogy a jogszerű előállításnak nem feltétele az alapos gyanú, elegendő, ha az adott intézkedés alá vont személy bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható. Utalt a 65/2003. (XII. 18.) AB határozatra, amely szerint a gyanú a nyomozó hatóság tudomására jutott objektív adatokból levont valószínűségi következtetés arra nézve, hogy feltehetőleg bűncselekmény történt.

[8] Az ítélőtábla kifejtette: az eljárás során nem merült fel olyan konkrét adat, amelyből arra lehetne következtetni, hogy a vádlottak a bűnügyi érdektől függetlenül, önkényesen döntöttek volna az ügyvéd foglalkozású pótmagánvádló és jelöltje, dr. K. N. Á. előállításáról. Dr. K. N. Á. esetében a gyanúsítás ellen bejelentett panaszt elbíráló kerületi ügyészség a rendelkezésre álló okiratokat és tanúvallomásokat a gyanúsítás alapjaként elfogadta, az pedig nem tekinthető egy minden logikát figyelmen kívül hagyó következtetésnek, hogy a személyi összefüggésre tekintettel a gyanú nemcsak a szerződés megkötésekor eljáró ügyvédjelölttel, hanem az okiratszerkesztő ügyvéddel szemben is felmerül.

[9] Az ítélőtábla szerint a rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény (továbbiakban Rtv.) 33. § (2) bekezdés b) pontja alapján a vádlottaknak törvényes lehetőségük volt arra, hogy a pótmagánvádló és dr. K. N. Á. idézése helyett az előállításuk mellett döntsenek, ezt ugyanis nyomozástaktikai szempont, az összebeszélés lehetőségét kizáró egyidejű kihallgatás indokolta. Mivel ez idézéssel nem lett volna lehetséges, a pótmagánvádló és dr. K. N. Á. előállítása az Rtv. 15. §-ban rögzített arányosság elvének megfelelt.

[10] A másodfokú bíróság szerint a nyomozás azon része, amelynek érdekében az előállítást a vádlottak elrendelték, rosszul előkészített, átgondolatlan és szakmaiatlan volt. A szakszerűtlen rendőri intézkedés azonban - az elsőfokú bíróság álláspontjával szemben - szándékosság hiányában nem vezethet az elkövető büntetőjogi felelősségének megállapításához.

[11] A másodfokú bíróság ítéletével szemben a pótmagánvádló jogi képviselője jelentett be másodfellebbezést mindkét vádlott bűnösségének megállapítása és a bűnügyi költség viselésére kötelezésük érdekében.

[12] A pótmagánvádló jogi képviselője a másodfellebbezés írásbeli indokolásában a másodfokon eljárt ítélőtábla katonai tanácsa ítéletének a vádlottak bűnösségét érintő eltérő döntését és a másodfokú bíróság jogi álláspontját egyaránt támadta.

[13] Indokai szerint az ügy jogi megítélése szempontjából annak van alapvető jelentősége, hogy jogszerű vagy jogellenes volt-e a pótmagánvádló rendőrségre történt előállítása, valamint a rendőrség épületében történt fogvatartása. A másodfokú bíróság ítéletének alapvető logikai hibája, hogy a pótmagánvádló fogvatartása jogellenességének kérdését kizárólag az előállítás tükrében vizsgálta, az előállítást követő fogvatartás jogszabályi feltételeinek fennállását azonban nem vonta értékelésének körébe. A rendőrség épületében történt fogvatartás jogellenességének kérdését a másodfokú bíróságnak annak alapján kellett volna megítélnie, hogy gyanúsítotti kihallgatásának feltételei fennálltak-e vagy sem.

[14] Kifejtette, hogy a pótmagánvádlóval szemben nem álltak fenn a gyanú közlésének feltételei, mert a gyanú tárgyát képező bűncselekmény vonatkozásában a pótmagánvádló szándékosságára semmilyen bizonyíték nem állt a vádlottak rendelkezésére. Álláspontja szerint a gyanúsítás időpontjában a pótmagánvádlóval szemben a bűncselekmény elkövetésének még az egyszerű gyanúja sem állt fenn, nemhogy a megalapozott gyanú. Az alapvető, illetve a törvényileg biztosított más jogok kényszerintézkedéssel történő korlátozása azonban csak abban az esetben lehetséges, ha a bűncselekmény gyanúja perrendszerű bizonyítékkal is alátámasztott, tartalmát tekintve tehát lényegesen több, mint az egyszerű gyanú. Ez pedig sem a pótmagánvádló gyanúsítás érdekében történt előállításakor, sem a gyanúsítást megelőző fogvatartása idején, sem pedig a gyanúsításkor nem állt rendelkezésre.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!