Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2000.1.9 A szerződés természetére is tekintettel kell elbírálni azt, hogy a jogosult érdekmúlásra hivatkozással elállhat-e a szerződéstől. A bizonyítás az érdekmúlás tekintetében a jogosultat terheli [Ptk. 300. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletében a felperes kártérítés megfizetése iránt előterjesztett kereseti kérelmét elutasította. Tényként megállapította, hogy a peres felek 1993. december 23-án mezőgazdasági termékértékesítési szerződést kötöttek, ennek alapján az alperes köteles volt a felperes részére tejet szállítani. A szerződés rögzítette a felperes fizetési kötelezettségeit, többek között azt, hogy a tárgyhó 15-ig 3 millió forint előleget köteles minden hónapban az alperes részére megfizetni. Az alperes 1994. május 31-ig a szerződésben foglalt kötelezettségét teljesítette, a felperes a fizetéssel május kivételével minden hónapban különböző mértékben késedelembe esett, az előlegfizetési kötelezettségének március és április hónapokban egyáltalán nem tett eleget. Az alperes 1994. május 31-én a szerződést azonnali hatállyal felmondta.

A felperes módosított kereseti kérelmében 3.975.124 forint kártérítés és kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Az alperes védekezésében arra hivatkozott, hogy a felperes késedelmes fizetése miatt érdekmúlás történt, ezért az elállása jogszerű volt.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a Ptk. 300. §-ának (1) bekezdésére hivatkozással az alperes elállását jogszerűnek minősítette. Szakértői vélemény alapján állapította meg, hogy a felperes rendszeresen fizetési késedelembe esett. Az a tény, hogy a felmondás időpontjában nem állt fenn aktuális fizetési késedelem, a korábbi szerződésszegéseit nem teszi meg nem történtté.

A másodfokú bíróság a felperes fellebbezése folytán meghozott jogerős ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét helyes indokai alapján helybenhagyta. Az ítélet indokolásában azt hangsúlyozta, hogy a tartós jogviszonyokban a felek szerződéses teljesítését a teljesítés folyamatában kell vizsgálni, és nem vonható le megalapozott jogkövetkeztetés egy kiragadott időpontból. Helyesen járt el tehát az elsőfokú bíróság, amikor a felperes szerződésszegő késedelmes magatartását megállapítva az alperes elállását jogszerűnek minősítette.

A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, ebben a határozat megváltoztatását és az alperes kereset szerinti marasztalását kérte. Álláspontja szerint a jogerős ítélet jogszabálysértő, mert a Ptk. 300. §-a szerinti elállásnak az adott esetben nem volt helye. Hivatkozott a fellebbezésben foglaltakra és azt kiegészítette a Ptk. kommentárnak a késedelem megszűnésére vonatkozó magyarázatával, valamint a Legfelsőbb Bíróság GK 16. számú kollégiumi állásfoglalásának c) pontjában foglaltakkal. A kötelezett teljesítésével a késedelem megszűnik, ebben az esetben a késedelem következményei csak a lejárat és a teljesítés közötti időre alkalmazhatók. A késedelem miatt bekövetkezett érdekmúlásra alapítottan elállási jogot csak a szolgáltatás átadás-átvételéig lehet gyakorolni. Az igaz, hogy a korábbi hónapokban a tej ellenértékét a felperes több esetben késedelmesen fizette ki, de az alperes ezen összegeket átvette. Szerinte az alperes érdekmúlását nem bizonyította. Miután a felmondás időpontjában a felperesnek késedelme nem állt fent, ezért az alperes elállása jogszerűtlen.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!