Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Bfv.1222/2013/4. számú precedensképes határozata rágalmazás vétsége tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 179. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 416. §, 424. §, 426. §] Bírók: Csere Katalin, Soós László, Szabó Péter

KÚRIA

Bfv.I.1222/2013/4.szám

A Kúria Budapesten, a 2014. év március hó 10. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

A rágalmazás vétsége miatt folyamatban volt büntetőügyben a terhelt védője által előterjesztett felülvizsgálati indítványt elbírálva a Siófoki Városi Bíróság 4.B.113/2012/14. számú ítéletét és a Kaposvári Törvényszék 1.Bf.615/2012/8. számú végzését hatályában fenntartja.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, és ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

A Siófoki Városi Bíróság - hatályon kívül helyezés folytán megismételt eljárásban - a 2012. október 30-án kihirdetett 4.B.113/2012/14. számú ítéletében a terhelt büntetőjogi felelősségét rágalmazás vétségében [1978. évi IV. törvény 179. § (1) bekezdés, (2) bekezdés a) és b) pont] állapította meg. Ezért őt száz napi tétel, napi tételenként kétezer-ötszáz forint pénzbüntetésre ítélte. A másodfokon eljáró Kaposvári Törvényszék a 2013. február 13-án meghozott 1.Bf.615/2012/8. számú végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A másodfokú jogerős határozat ellen, lényegében az első fokú ítéletre is kiterjedően a terhelt védője terjesztett elő felülvizsgálati indítványt, a Be. 416. § (1) bekezdésének a), b) és c) pontjára hivatkozással.

Álláspontja szerint a sérelmezett közlések egyfelől valós, megalapozott állítások, másfelől viszont nem a magánvádlóra vonatkoztak. Az első fokú ítélet tényállása az indítványozó vélekedése szerint megalapozatlan, mivel részben hiányos, részben iratellenes, részben pedig téves ténybeli következtetésen alapszik. Sérelmezte, hogy az eljárt bíróságok elvetették a védelem által becsatolt nyelvészeti véleményt, holott az alátámasztja, hogy a közlések nem a magánvádlóra, mint polgármesterre, hanem az önkormányzatra vonatkoztak.

Ebből következően a magánvádló nem, csupán az önkormányzat, mint jogi személy lett volna jogosult a magánindítvány előterjesztésére, míg a magánvádlót, mint polgármestert csak a képviseleti jogosultság illette volna meg. Ezért a magánvádló saját személyében előterjesztett magánindítványa - nem joghatályos. Ennek hiányában lefolytatott eljárásban meghozott határozat hatályon kívül helyezését és az eljárás megszüntetését indítványozta.

Mindemellett a terhelt bűnösségének megállapítására az eljárt bíróságok részéről büntető anyagi jogi törvénysértéssel került sor. Ennek alátámasztására hivatkozott az Alkotmánybíróság 36/1994. (VI.24.) határozatra, amely szerint a terhelt a közügyekben való véleménynyilvánítás szabadságát gyakorolta, valamint az Emberi Jogok Európai Bíróságának Lingens v. Austria, illetve Oberchlick v. Austria ügyében hozott ítéleteire.

Sérelmezte a megismételt eljárásban lefolytatott valóságbizonyítás terjedelmét és kifogásolta az első fokon eljárt bíróság okirati bizonyítékokat értékelő tevékenységét. Álláspontja szerint a terhelt "Fatolvajlások" címszó alatt közölt kijelentései nem tényállítások, hanem véleményközlés, amire nézve valóságbizonyítást egyáltalán nem lehetett volna lefolytatni. Ennek alapján indítványozta, hogy a Kúria a Kaposvári Törvényszék megtámadott végzését a Be. 427. § (1) bekezdésének a) pontja alapján változtassa meg, és hozzon a törvénynek megfelelő határozatot.

Végezetül a terhére megállapított rágalmazás vétségének minősítését is törvénysértőnek találta. Álláspontja szerint a polgármesteri választásokat megelőző kampányban a rivális jelölt lejáratására irányuló törekvés nem tekinthető egyben aljas célból elkövetettnek is [1978. évi IV. törvény 179. § (2) bekezdésének a) pontja]. Hivatkozott a politikusok - széles körben ismert - tűrési kötelezettségére, ami több az átlagemberénél, és megkívánja a jogi eljárások megindításától való tartózkodásukat is, még abban az esetben is, ha saját jó hírnevük védelméről van szó.

Harmadlagos indítványa ezért arra irányult, hogy a Kúria a Kaposvári Törvényszék megtámadott végzését a Be. 427. § (1) bekezdésének b) pontja alapján változtassa meg, és hozzon a törvénynek megfelelő határozatot.

A felülvizsgálati indítványra a magánvádló írásban tett észrevételében a megtámadott határozatok hatályában fenntartását indítványozta, azok helytálló indokaira figyelemmel.

A Kúria a megtámadott határozatok felülbírálata során a Be. 423. § (4) bekezdésében írtaknak megfelelően a felülvizsgálati indítványban megjelölt okokra volt figyelemmel; emellett tekintettel volt ugyanezen törvényhely (5) bekezdése alapján a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában megjelölt és az indítványban nem hivatkozott feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező esetleges eljárási szabálysértésekre is.

A Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja alapján a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen akkor van helye felülvizsgálatnak, ha a bíróság határozatának meghozatalára a Be. 373. § (1) bekezdés I. b) vagy c) pontjában, illetve II-IV. pontjának valamelyikében meghatározott eljárási szabálysértéssel került sor.

A Kúria a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja szerint értékelhető, a felülvizsgálati indítványban nem hivatkozott, ám hivatalból vizsgálandó eljárási szabálysértést nem észlelt.

Ugyanakkor a Kúria a következőkre mutat rá:

Annak ellenére, hogy már az eljárás megindításakor kétségtelen volt, miszerint a feljelentésben megjelölt cselekmény hivatalos személy eljárása alatt, illetve amiatt elkövetett rágalmazás vétsége, az eljárt bíróságok nem vonták le ennek a ténynek az eljárásjogi következményeit. A Be. 52. §-ának (4) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a becsületsértés és a rágalmazás közvádra üldözendő, ha hivatalos személy sérelmére hivatalos eljárása alatt, illetve emiatt, vagy hatóság sérelmére hivatali működésével összefüggésben követik el. Abban az esetben pedig, ha az ügyészség - a törvény kötelező rendelkezése ellenére - a közvádra üldözendő ügyben nem jár el, nem a magánvádas eljárás lefolytatásának, hanem a Be. 501. § (4) bekezdése értelemszerű alkalmazásával a pótmagánvádas eljárásra történő áttérésnek lett volna helye.

Ez az eljárási szabálysértés azonban a vád, illetve a magánindítvány törvényességét nem érinti, így a Be. 373. § (1) bekezdésének I/b) vagy I/c) pontjában foglalt feltétlen hatályon kívül helyezési ok nem volt megállapítható (EBH.2011.2296).

A felülvizsgálati indítvány részben kizárt, részben megalapozatlan.

A felülvizsgálat olyan rendkívüli jogorvoslat, amely kizárólag a Be. 416. §-ának (1) bekezdésében tételesen felsorolt okokra hivatkozással vehető igénybe. A felülvizsgálati okok törvényi köre nem bővíthető.

A Be. 423. §-a (1) bekezdése alapján felülvizsgálati eljárásban a jogerős határozatban megállapított tényállás az irányadó, ami a felülvizsgálati indítvánnyal nem támadható.

Ez azt jelenti, hogy felülvizsgálat során a jogerős határozatban megállapított tényállás megalapozottsága, a bizonyítékok mikénti mérlegelése nem vizsgálható, az eljárt bíróságok által levont jogi következtetések - így a bűnösség megállapítása, és a cselekmény jogi minősítése - az esetleges anyagi jogi jogsértés is kizárólag az irányadó tényállás alapulvételével bírálható el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!