Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1981.11.467 A gondatlan üzemeltetés folytán előállott költségek - önokozta kárként - abban az esetben is a jogosultat terhelik, ha az eladó megbízottja a vevőszolgálat körében a nem garanciális jellegű hibák javítását is elvállalta [Ptk. 340. §].

A felperes az I. r. alperestől egy, a III. r. alperes által importált traktort vásárolt, amelyért 505 400 Ft vételárat fizetett. Az I. r. alperest 12 havi, ezen belül 1500 üzemórára terjedő jótállási kötelezettség terhelte, az esetleges hibák kijavítását pedig a III. r. alperessel kötött vevőszolgálati szerződés alapján a II. r. alperes, a jótállási feltételekből is következtethetően az I. r. alperes megbízottja vállalta. A traktor üzemelés közben meghibásodott. A felperes bejelentése alapján a II. r. alperes szakemberei a helyszínen szétszerelték a traktor hidraulika-szerkezetét és megállapították, hogy abban a fedélhez erősített munkahenger csavarjai elszakadtak, és a tányérkerék egyik foga letörött. Mivel a II. r. alperesnek a javításhoz szükséges alkatrész nem volt raktáron, azt megrendelte, belföldön azonban az alkatrész nem állt rendelkezésre, így a javítást a később importált alkatrésszel végezte el.

A II. r. alperes megbízottja közölte a felperessel azt az álláspontját, hogy a meghibásodás nem fogadható el garanciálisnak, mert a differenciálművet szétszedve megállapította, hogy "a támaszték beleesett a differenciálházba és az törte le a tányérkerék fogát". Ha a hidraukila meghibásodása után "a traktort álló helyzetben hagyták volna, a tányérkerék lefogazódása nem következett volna be". A felperes vitatta ezt az álláspontot és ragaszkodott a haladéktalan javításhoz, bejelentve azt is, hogy annak elmulasztása miatt kártérítési igényt is fog érvényesíteni. Mivel az erőgép kijavítása sem történt meg, a felperes bejelentette "szavatossági és kártérítési" igényét az I. r. és a II. r. alperesnek, ezt követőleg, néhány hét múlva pedig keresetet terjesztett elő, amelyben az utóbbiakat a traktor kicserélésére vagy a vételár visszafizetésére, továbbá 136 080 Ft kártérítés megfizetésére kérte kötelezni. A felperes később a III. r. alperesre is kiterjesztette a keresetét és azt egyidejűleg úgy módosította, hogy 107 060 Ft-ban kérte a traktor árának a megállapítását, az I. r. és a III. r. alperest tehát 403 340 Ft vételár visszafizetésére, továbbá mindhárom alperest 204 120 Ft kártérítésnek megfizetésére kérte kötelezni.

Az első fokú bíróság a keresetet elutasította. Az ítélet indokolása szerint a bíróság a beszerzett szakértői vélemény alapján megállapította, hogy az erőgép a traktor vezetőjének a kezelési utasításba ütköző eljárása miatt hibásodott meg, így az üzemeltetést akadályozó hiba nem tekinthető garanciálisnak.

A felperes fellebbezett az első fokú ítélet ellen, de azt a Legfelsőbb Bíróság helyben hagyta.

A másodfokú ítélet ellen emelt - az első fokú ítéletre is kiterjedő - törvényességi óvás alapos.

A felperes és az I. r. alperes között létrejött adásvételi szerződéshez kapcsolódnak a jótállási feltételek, amelyekből megállapítható, hogy a gép zavartalan üzemeltetését az I. r. alperes szervezett vevőszolgálattal vállalta biztosítani, és ennek a megvalósítása érdekében a II. r. alperes az ő megbízott közreműködője volt. A jótállási feltételekben az I. r. alperes azt is vállalta, hogy az erőgép meghibásodása esetén a hiba kijavítását gyári új alkatrészek vagy fődarabok beépítésével a bejelentés kézhezvételétől számított hetvenkét órán belül megkezdi és legkésőbb hét napon belül befejezi. E jótállási feltételeknek az "eljárás vitás esetekben" című fejezete értelmében a II. r. alperes a javítást - bár díjazás fejében - "a garanciális javítások feltételei szerint" köteles elvégezni akkor is, ha a vevőszolgálat álláspontja szerint a hiba nem garanciális jellegű, de annak elvégzéséhez a vevő írásban továbbra is ragaszkodik. Ez a feltétel már abban a közös jegyzőkönyvben megvalósult, amelyben a II. r. alperes a garanciát kizáró okot közölte. Az eljárt bíróságok tehát tévesen helyezkedtek arra az álláspontra, hogy a javítási munka kezdési és befejezési idejére vonatkozó kikötés csak a jótállás alapján végzett javításokra vonatkozik és hogy ennek folytán a II. r. alperes a javítást csak a jótállás körébe tartozó hiba esetén lett volna köteles hét nap alatt befejezni.

A II. r. alperes a III. r. alperessel kötött vevőszolgálati szerződésben is vállalta, hogy a jótállás körét meghaladó javításokat is a garanciális javítási feltételek szerint végzi el. Ennek a kötelezettségének teljesítése érdekében a szerződés szerint arra is vállalkozott, hogy a javításhoz szükséges alkatrészekből készletet biztosít, továbbá vállalta, hogy amennyiben a MEGÉV sem tud alkatrészt biztosítani, úgy a hibát főszerkezeti egység cseréjével vagy egyéb módon hárítja el.

Mindezekből következik, hogy az I. r. és a II. r. alperes a vállalt javítási határidők elmulasztásával szerződésszegést követett el, valamint hogy annak eldöntésénél, hogy az I. r. és a II. r. alperes úgy járt-e el, ahogyan az az adott esetben általában elvárható lett volna, nem volt elég csupán azt vizsgálni, hogy a II. r. alperes az alkatrészt kellő időben megrendelte-e, hanem azt is mérlegelni kellett volna, hogy a szükséges alkatrészkészlet biztosítása terén is megfelelő magatartást tanúsított-e, valamint hogy főszerkezeti egység cseréjével vagy más módon nem tudta volna-e a javítást a vállalt határidő alatt, illetőleg a javítás tényleges befejezéséhez képest korábban elvégezni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!