Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Mfv.10865/2007/7. számú határozata társadalombiztosítási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 67. §] Bírók: Fekete Ildikó, Kárpáti Zoltán, Kozma György

Mfv/K.IV.10.865/2007/7.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága dr. Tóth István ügyvéd által képviselt Kft. felperesnek a dr. Dömölki János jogtanácsos által képviselt Fővárosi és Pest Megyei Egészségbiztosítási Pénztár (1139 Budapest, Teve u. 1/a-c.) alperes ellen társadalombiztosítási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében a Pest Megyei Munkaügyi Bíróság 2007. május 21. napján meghozott 6.M.1653/2006/6. számú jogerős ítélete ellen a felperes részéről 7. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott helyen és napon megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t

A Legfelsőbb Bíróság a Pest Megyei Munkaügyi Bíróság 6.M.1653/2006/6. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a Legfelsőbb Bíróság a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 10.000 /tízezer/ forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Ez ellen az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s :

Az alperes a 2006. november 15-én kibocsátott 5458-20-7/2006. számú fizetési meghagyásával összesen 1.309.992.- forint megfizetésére kötelezte a felperest biztosított 2006. január 26-án történt balesetével összefüggésben. A baleset úgy következett be, hogy a sérült egy munkatársával együtt autót szerelt, amely során a sérült az első futóműveinél bakokkal alátámasztott kisteherautó alatt fekve kereste a meghibásodás helyét. A munkatársak a jármű hátsó kerekeinek kiékeléséről megfeledkeztek. Miután a biztosított munkatársa a gépjármű motorját beindította, az megmozdult, az első futómű alatt lévő bakok eldőltek, és a kisteherautó az alatta fekvő sérültre esett.

Az alperes fizetési meghagyásának indokolása szerint a bekövetkezett balesetért a munkáltatót terheli felelősség, mert az egyidejűleg két munkavállaló biztonságos munkavégzése érdekében a megbízott munkairányító a baleset időpontjában nem tartózkodott a helyszínen, így nem tette lehetővé a munkafolyamatok összehangolását. A felperes nem tett meg továbbá mindent a veszélyek elkerülése érdekében, nem győződött meg rendszeresen arról, hogy a munkakörülmények megfelelnek-e a követelményeknek, és a munkavállalók ismerik, illetve megtartják-e a rájuk vonatkozó rendelkezéseket. Végül a munkáltató nem tett meg mindent a munkavállalók biztonsága érdekében. Ezzel a felperes megsértette a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Mvt.) 51. §-ának /4/ bekezdésében, 54. §-a /1/ bekezdésének a) pontjában, valamint 54. §-a /7/ bekezdésének b) és h) pontjában foglalt rendelkezéseket.

A felperes keresetében kérte a fizetési meghagyás hatályon kívül helyezését.

A munkaügyi bíróság jogerős ítéletével a felperes keresetét elutasította. Indokolása szerint a munka irányításával megbízott személyre vonatkozó ellentmondásos perbeli nyilatkozatokból arra lehet következtetni, hogy a felperes egyértelműen egyik munkavállalót sem bízta meg az irányítással, ezért megszegte az Mvt. 51. §-ának /4/ bekezdésében foglaltakat. A tanúként kihallgatott csoportvezető nem győződött meg arról, hogy a munkakörülmények megfelelnek-e a követelményeknek, a munkavállalók ismerik illetve megtartják-e a rájuk vonatkozó rendelkezéseket, és nem ellenőrizte a munkavégzést, amivel megakadályozhatta volna a baleset bekövetkezését. Ha a felperes a szükséges ellenőrzést nem mulasztotta volna el, akkor kötelezte volna a munkavállalókat a szabályos és összehangolt munkavégzésre.

A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztette elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben az ítélet megváltoztatását és kereseti kérelmének megfelelő döntés meghozatalát kérte. Álláspontja szerint a bíróság részben iratellenes, részben téves következtetésre jutott a megállapított tényállás kapcsán. Előadta, hogy a sérült és munkatársa is gyakorlott, szakképzettséggel rendelkező motorszerelő szakmunkások, részesültek balesetvédelmi oktatásban, továbbá a gépjármű javításának és a motor beindítására vonatkozó szabályoknak is mind a ketten ismeretében voltak. Kiemelte, hogy a sérült egyértelműen észlelte, hogy a gépjármű kereke nincs kiékelve, és az ő felszólítására indította be munkatársa a kisteherautó motorját. Álláspontja szerint valamennyi olyan feltétel rendelkezésre állt a műhelyben, amely a biztonságos munkavégzés feltétele volt, ott voltak az ékek is, amelyekkel a kereket ki lehetett volna támasztani. Téves ezért a munkaügyi bíróság álláspontja, amely szerint a felperes megsértette a hivatkozott munkavédelmi szabályokat, emellett a bíróság megsértette a Pp. 221. §-ának /1/ bekezdését is.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban fenntartására irányult.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmének tárgyaláson történő elbírálását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!