Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2004.7.267 A gyámhatósági eljárásban meghallgatott ügyfélnek a másik félre vonatkozó, nem becsmérlő jellegű tényállításai - a társadalomra veszélyesség hiányában - nem valósítják meg a rágalmazás bűncselekményét [Btk. 10. § (1) bek., 179. §].

A városi bíróság a 2002. május 23-án kihirdetett ítéletével D. É. terheltet rágalmazás vétsége miatt 150 napi tétel, napi tételenként 100 forint összegű pénzbüntetésre ítélte.

A tényállás a következőket rögzíti:

A terhelt 2000. május 15-én benyújtott keresetében P. G.-vel kötött házasságának felbontását kérte, jelezve, hogy a járulékos kérdésekben - a gyermekek elhelyezése és tartása, a gyermektartásdíj, valamint a házastársi közös vagyon megosztása tekintetében - már megegyeztek. Ezt követően a terhelt 2000. július 10-én beadványt juttatott el a bírósághoz, amelyben bejelentette, hogy P. G. az egyezségüket megszegte. Egyben részletezte a házasságuk megromlásához vezető okokat is, így P. G. mértéktelen - depressziótól kísért - alkoholfogyasztását. Előadta, hogy P. G.-nak több öngyilkossági kísérlete is volt, közöttük olyan - a 2000. április 16-i - eset, amely a gyermekek előtt történt. Utalt továbbá arra, hogy szerinte nem tenne jót a gyermekeknek, ha apjukkal találkoznának, ugyanis veszélyeztetve látja gyermekei testi, lelki fejlődését.

Kérte, hogy a bíróság mindezek figyelembevételével szabályozza P. G.-nek a gyermekekkel való kapcsolattartását.

A bíróságon 2000. szeptember 4-én tartott tárgyaláson végül a terhelt és P. G. a gyermekek láthatásának kérdésében részegyezséget kötött, amely - a bíróság jóváhagyását követően - jogerőre is emelkedett. A terhelt azonban ezt követően sem engedte, hogy a gyermekek apjukkal találkozzanak, ezért P. G. a gyámhatóság segítségét kérte.

A gyámhivatal a kapcsolattartás ügyében 2001. szeptember 21-ére megidézte a terheltet. A felvett jegyzőkönyvből kitűnően a terhelt dr. M. B. ügyintéző előtt előadta, hogy P. G. alkoholizált, gyógyszereket szedett, s két esetben öngyilkossági kísérlete is volt, mégpedig - 2000 áprilisában - akkor, amikor a gyermekek is otthon tartózkodtak. Közölte, hogy P. G.-ra mindig jellemző volt a túlzott alkoholfogyasztás; barátnői - túlnyomórészt - diáklányok voltak. E - jegyzőkönyvbe foglalt - tényállítások miatt P. G. rágalmazás vétsége miatt feljelentést tett a terhelttel szemben.

A fentebb részletezett tényállás alapján az elsőfokú bíróság a terhelt bűnösségét a Btk. 179. §-ának (1) bekezdésében írt rágalmazás vétségében megállapította, mert álláspontja szerint a gyámügyi ügyintéző előtt tett tényállítások egyfelől alkalmasak P. G. becsületének csorbítására, másfelől a gyámhatósági eljárásban - annak tárgyára figyelemmel - e tények közlése szükségtelen volt.

A védelmi fellebbezésekre tekintettel másodfokon eljáró megyei bíróság a 2002. október 15-én kihirdetett ítéletével akként változtatta meg a városi bíróság ítéletét, hogy a terheltet a rágalmazás vétségének vádja alól - bűncselekmény hiányában - felmentette.

A másodfokú bíróság hivatkozott arra a következetes ítélkezési gyakorlatra, melynek értelmében társadalomra veszélyesség hiányában nélkülözi a jogellenességet az ügyfélnek a hatóság előtti eljárásban tett nyilatkozata, amennyiben az ténylegesen az ügyre vonatkozik és szükséges, s nem irányul felesleges gyalázkodásra, sértegetésre. Minthogy a terhelt tényállításai e feltételeknek megfeleltek, jogellenesség hiányában bűncselekmény nem volt a terhére róható.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!