Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2003.7.277 A közös gazdálkodás eredményeként létrejött építmény tulajdonjogának megszerzésénél nem a ráépítésre, hanem a közös gazdálkodásra vonatkozó jogszabályok az irányadók; a szerzési arány megállapításával kell a jogvitát elbírálni. [Ptk. 137. § (3) bek., 578/G. § (1) és (2) bek.].

A felperes születésétől közös háztartásban élt szüleivel: T. J.-vel és feleségével. A szülők az 1961. december 19-én kelt szerződéssel 45 000 forintért megvásárolták a K., Petőfi u. 5. szám alatti családi házat, amelyet 90 000 forint hitel felhasználásával 1977. márciusa és 1978. nyara között a felperessel közösen átépítettek: a régi építményből egy szoba, konyha és istállóhelyiség maradt meg, további részét lebontották, a helyére pedig két és fél szoba, konyha, éléskamra, fürdőszoba és WC helyiségekből álló új lakóépületet emeltek. 1971. május 28-án 12 000 forintért került megvásárlásra a felperes részére a k.-i 151/7 hrsz.-ú telek, míg 1974. augusztus 30-án 9000 forintért a k.-i 1015 és 1016 hrsz.-ú szőlő és gyümölcsös, pincével. A felperes testvére, a II. rendű alperes 1973. március 3-án 22 000 forintot vett át, az 1977. november 22-én kelt végrendelettel pedig T. J.-né a családi házas ingatlan 1/2 részét a felperesre hagyta. 1990. augusztus 28-án a szülők eltartási szerződést kötöttek a felperes gyermekével, az I. rendű alperessel. T. J.-né 1991. december 15-én hunyt el, T. J. pedig 1996. augusztus 19-én. A felperes jelenleg is a családi házban él, azt kizárólag ő használja.

A felperes előadta, hogy a K., Petőfi u. 5. szám alatti új épületrész munkáit a szülőkkel közös gazdálkodás során végezték el. Kerestében annak megállapítását kérte, hogy ennek folytán a Ptk. 137. §-ának (3) bekezdése alapján, azaz ráépítés címén megszerezte az ingatlan 1/2 részének tulajdonjogát. Az I. rendű alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Nem vitatta a közös gazdálkodás tényét, azonban arra hivatkozott, hogy a felperes hozzájárulása fejében építési telket valamint a szőlőt kapott. Viszontkerestével 1991. augusztus 1-jétől havi 2000 forint használati díj fizetésére kérte a felperes kötelezését. A II. rendű alperes a kereset teljesítését nem ellenezte. Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy a felperes ráépítés címén megszerezte az említett ingatlan 1/2 részének tulajdonjogát, rendelkezett a tulajdonjog ingatlan-nyilvántartási bejegyzéséről, az I. és II. rendű alpereseket pedig ennek tűrésére kötelezte.

Kötelezte továbbá a felperest, hogy 1992. november 1-jétől fizessen meg az I. rendű alperesnek havi 2000 forint többlethasználati díjat, ezt meghaladóan a viszontkeresetet elutasította. Döntését azzal indokolta, hogy a felperes és a szülők közösen gazdálkodása során történt az ingatlan megvásárlása és átépítése, így a felperes a Ptk. - az építkezés befejezésekor már hatályos - 137. §-ának (3) bekezdése alapján tulajdonjogot szerzett, mégpedig T. J.-né végrendelete, a II. rendű alperes nyilatkozata valamint a tanúk vallomása szerint az ingatlan 1/2 tulajdoni hányadán. A viszontkeresettel kapcsolatban rámutatott, hogy a felperes az ingatlan után kizárólagos használatának kezdő időpontjától a jogcím nélkül használt 1/2 rész után használati díj fizetésére köteles.

Az ítélet ellen az I. rendű alperes fellebbezett, amellyel a keresetnek helyt adó rendelkezést támadta. A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezéssel nem támadott részét - azaz a viszonkeresettel kapcsolatos döntést - nem érintette, fellebbezett részét pedig megváltoztatta és a keresetet elutasította. Indokolása szerint a Ptk. 578/G. §-ának (1) illetve (2) bekezdése akkor kerülhet alkalmazásra, ha a közös háztartásban együtt élő hozzátartozók legalább hallgatólagosan egyetértenek abban, hogy a megszerzett vagyon a közös tulajdonukba kerül. Ennek hiányában nincsen lehetőség a közös szerzés megállapítására akkor, ha a közösség abban áll, hogy a hozzátartozók egymást támogatják, rokoni és érzelmi alapon kölcsönös szívességi szolgáltatásokat teljesítenek egymás javára. Azt, hogy a felperes és a szülők gazdasági tevékenysége a perbeli ingatlan közös tulajdonának létrehozására irányult volna, kizárja, hogy a közös gazdálkodás alatt a felperes két további ingatlan kizárólagos tulajdonát szerezte meg. A felperes és szülei között tehát nem állt fenn olyan közös gazdálkodás, amely közös tulajon keletkezését eredményezte volna.

A jogerős ítélet keresetet elutasító rendelkezése ellen - annak hatályon kívül helyezése és e tárgyban az elsőfokú bíróság rendelkezésének helybenhagyása végett - a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint megfelelően bizonyította a közös gazdálkodás tényét és azt, hogy ennek során történt az átépítés valamint a hitel visszafizetése. Az együtt élő családtagok nem csupán kisebb, kölcsönös szívességeket nyújtottak egymásnak, hanem két és fél szobás lakóépületet építettek fel, amely azóta is a lakásául szolgál. A közös gazdálkodást nem zárja ki az, hogy volt olyan ingatlan, amely a nevére került; a végrendelet valamint az a tény, hogy a II. rendű alperes megkapta az ingatlan akkori forgalmi értékének a felét, igazolja, hogy a közösen gazdálkodóknak szándékukban állt a "közös szerzés". Mindezt a II. rendű alperes el is ismerte. Az I. rendű alperes ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

Előrebocsátja a Legfelsőbb Bíróság, hogy a Pp. 275. §-a (2) bekezdésének értelmében a jogerős ítéletet a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta felül, így nem érintette a viszontkeresetre vonatkozó döntést, amely fellebbezés hiányában egyébként is már első fokon jogerőre emelkedett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!