Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2013.6.255 Törzstőke leszállítás esetén biztosíték adására kötelezést megalapozó hitelezői igény [2006. évi IV. tv. (Gt.) 162. §, 163. §, 2006. évi V. tv. (Ctv.) 72. § (3) bek.].

2008. április 10-én a kérelmezett cég határozatot hozott a székhelyének megváltoztatásáról, illetve a 40 000 000 Ft-os jegyzett tőkéjének tőkekivonása céljából 520 000 Ft-ra történő leszállításáról.

A törzstőke leszállítását elhatározó taggyűlési határozatról szóló közlemény másodszor 2008. június 26-án jelent meg a Cégközlönyben.

A kérelmezett cég 2008. augusztus 26-án terjesztette elő a megelőzően említett taggyűlési határozatok következtében beállott adatváltozások bejegyzése iránti kérelmét a cégbírósághoz. A cégbíróság a 2008. november 3-án kelt, és 2008. november 27-én közzétett végzésével mind a székhelyváltozást, mind a jegyzett tőke leszállítását a cégjegyzékbe bejegyezni rendelte.

A bejegyzés elrendelését megelőzően 2008. szeptember 12-én a kérelmező, a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (a továbbiakban: Gt.) 163. § (1) bekezdésére hivatkozással a fennálló hitelezői követelése kielégítésének biztosítása érdekében a kérelmezett cég biztosíték nyújtásra kötelezését kérte. Előadta, hogy a kérelmezett cég és az időközben felszámolás alá került B. Kft. 2004. április 7-én bérleti szerződést kötött, és e szerződéssel elvonta a B. Kft.-vel szemben fennálló 13 181 787 Ft összegű, a kérelmezőt megillető kielégítési alapot. E fedezetelvonó szerződés jellegének megállapítása iránt a bíróságon pert indított. Utalt arra is, hogy a kérelmezett cég törzstőkéjének leszállítását elhatározó taggyűlési határozatról szóló közlemény második közzétételét követően, 2008. július 14-én, 13 281 787 Ft biztosítására biztosíték nyújtása iránti igénnyel kívánt élni a kérelmezett társaságnál. Annak bejegyzett székhelyéről azonban a posta "címzett elköltözött" jelzéssel küldte vissza az igény bejelentést tartalmazó levelét. A 2008. július 23-án postára adott, ismételten elküldött, biztosíték nyújtása iránti igényét tartalmazó levelét a kérelmezett cég végül 2008. július 29-én vette kézhez. A követelés fennállásának vitatására, az igénybejelentés elkésettségére és a cég vagyoni, illetve pénzügyi helyzetére hivatkozással a biztosíték adása elől elzárkózott.

A kérelmezett társaság a kérelmező által előterjesztett kérelem elutasítását kérte. Vitatta, hogy a kérelmező a társaság olyan hitelezőjének tekintendő, akinek követelése a törzstőke leszállítását elhatározó taggyűlési határozatról szóló közlemény első alkalommal történt megjelenését megelőzően keletkezett és eddig az időpontig nem vált esedékessé. Előadta, hogy a kérelmező a fedezetelvonás megállapítása iránti keresetét az említett taggyűlési határozat első közzétételét követően nyújtotta be. A keresetben foglaltakat a kérelmezett cég, mint alperes vitatja, és a perindítás tényét sem tartotta a vele szembeni követelés keletkezését előidéző ténynek. A kérelmezett cég hivatkozott arra is, hogy a kérelmező a Gt. 162. § (2) bekezdésében előírt, a törzstőke leszállítását elhatározó taggyűlési határozat második közzétételétől számított 30 napos jogvesztő határidőn túl jelentette be a biztosíték adása iránti kérelmét. Állította azt is, hogy pénzügyi és vagyoni helyzetére tekintettel sem indokolt a biztosíték adása.

Az ítélőtábla 2010. február 10-én kelt végzésével elrendelt megismételt elsőfokú eljárás során a cégbíróság a kérelmezett cég biztosítékadásra kötelezése iránti kérelmet elutasította. Jogi álláspontja az volt, hogy a vitatott követelés e kérelemnek való helytadást nem alapozta meg. Az elsőfokú bíróság utalt arra is, hogy a kérelmező és a kérelmezett között nem áll fenn közvetlen jogviszony. A kérelmező hitelezői igénye a felszámolás alatt álló B. Kft.-vel szemben keletkezett.

A kérelmező fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta. A Gt. 162. § (1) bekezdését akként értelmezte, hogy az, akinek követelése a társasággal szemben csupán az igényérvényesítés (perlés) szakaszában van, nem tekinthető hitelezőnek.

Utalt arra, hogy egy szerződés semmisségének megállapítása esetén a Ptk. 237. § (1) bekezdése alapján - főszabályként - a szerződéskötés előtt fennállt eredeti állapot helyreállításával történik a jogkövetkezmények levonása. A Ptk. 203. § (1) bekezdése szerint pedig, a harmadik személy igényének kielégítési alapját részben, vagy egészben elvonó szerződés, e harmadik személy irányában hatálytalan, ha a másik fél rosszhiszemű volt, vagy reá nézve a szerződésből ingyenes előny származott. A rosszhiszeműséget és az ingyenességet a Ptk. 203. § (2) bekezdésében felsorolt esetekben vélelmezni kell. Jogvita esetén a hatálytalanságot jogerős bírósági határozat állapítja meg. Így, annak meghozataláig a perindítás ténye a perindító fél jogi helyzetét nem befolyásolja, nem változtatja meg. A kérelmező által indított peres eljárás folyamatba létére tekintettel a kérelmezett céggel szemben fennálló, létező követelést egyelőre, a másodfokú bíróság ezért nem tudott megállapítani. A kérelmezőt nem tekintette a kérelmezett társaság hitelezőjének, s ez okból, a Gt. 162. § (1) bekezdésére alapított biztosíték adása iránti kérelmet, az elsőfokú bírósággal egyezően, alaptalannak tartotta.

A kérelmező, a jogerős végzéssel szembeni felülvizsgálati kérelmében, elsődlegesen, kérte annak hatályon kívül helyezését, az elsőfokú bíróság végzésének megváltoztatását és a kérelmezett cég kötelezését 13 281 787 Ft erejéig biztosíték nyújtására. Másodlagosan kérte a jogerős végzés hatályon kívül helyezését és a másodfokú bíróság új eljárásra, új határozat hozatalára utasítását. Előadta, hogy a támadott határozat a Gt. 162. § (1) bekezdését sérti, mert a kérelmező a kérelmezett társaság hitelezőjének minősül. Vitatta, hogy az általa támadott fedezetelvonó szerződés megkötésének időpontjára - 2004. április 7-ére - tekintettel a követelése nem minősül a törzstőke leszállítást elhatározó taggyűlési határozat első alkalommal megjelent hirdetményét megelőzően keletkezett és ezen időpontig esedékessé nem vált követelésnek. Hivatkozott arra is, hogy a Ptk. 203. § (2) bekezdése alapján vélelmezni kell a B. Kft.-vel szerződést kötő kérelmezett társaság rosszhiszeműségét. A Gt. 162. § (1) bekezdésében irt korlátozás hiányában állította, hogy a hitelező vitatott követelése alapján is jogosult biztosíték adását kérni.

A kérelmezett cég a jogerős végzés hatályban fenntartását kérte. Bejelentette, hogy a jogerős végzés meghozatalát követően a kérelmező a követelését engedményezte, és ezt a tényt az általa indított per során be is jelentette. A kérelmezett cég ezen túlmenően hivatkozott arra is, hogy a biztosítékadás iránti igény elkésett, a Gt. 162. § (2) bekezdésében előírt 30 napos jogvesztő határidőn túl került érvényesítésre vele szemben.

A Kúria a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (a továbbiakban: Ctv.) 72. § (2) bekezdése folytán alkalmazandó Pp. 275. § (2) bekezdése alapján a jogerős végzést a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta. Megállapította, hogy a támadott határozat az alábbiakra tekintettel nem jogszabálysértő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!