Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2011.3.66 Ha az ügyvéd a megbízási szerződésben kikötött "sikerdíjához" azért nem jut hozzá, mert az eredmény a megbízási szerződés megbízó részéről történt önkényes felmondása után következett be, a megbízottat a sikerdíj kártérítés címén megilleti [Ptk. 474. §, 476. §, 479. §, 483. §].

A peres felek 2002. május 22-én megbízási szerződést kötöttek, melyben az alperes megbízta a felperes ügyvédi irodát a volt munkáltatójával szemben indítandó perben a perbeli képviseletével. A szerződésben a felek rögzítették, hogy az alperes az általa indítandó munkaügyi perben részére megítélt összeg 25%-át köteles az ügyvédi irodának megbízási díjként megfizetni. Abban az esetben, ha az alperes a képviseleti megbízást bármikor indoklás nélkül "külső ok nélkül" saját elhatározásából felmondja, köteles a felmondással egyidejűleg munkadíj címén 2 500 000 forintot fizetni a felperesnek.

A munkaügyi bíróság közbenső ítéletével megállapította, hogy a munkáltató az alperes munkaviszonyát jogellenesen szüntette meg. Az összegszerűségről döntő elsőfokú ítéletet a másodfokú bíróság 2007. június 1-jén hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasította. Az alperes 2007. december 4-én az ügyvédi megbízást külső okra hivatkozással azonnali hatállyal felmondta, majd a munkaügyi bíróságon folytatódó eljárásban 2007. december 7-én új jogi képviselővel jelent meg. A 2008. január 16-án tartott tárgyaláson a felek a munkaügyi bíróság által jóváhagyott egyezséget kötöttek, melyben a munkáltató 37 500 000 forint jövedelempótló kártérítés megfizetését vállalta.

A felperes keresetében elsődlegesen elmaradt hasznának megfelelő kára, másodlagosan 3 000 000 forint megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

A jogerős ítélet kötelezte az alperest, hogy a felperesnek fizessen meg 5 000 000 forintot és kamatait.

Megállapította, hogy a felperes ügyvédi tevékenysége nagyrészt eredményre vezetett. Az alperes visszaélésszerűen gyakorolta a felmondás jogát közvetlenül az egyezség megkötését megelőzően. A felmondás úgynevezett külső okát az alperes nem bizonyította. Ezért a felperes szerződésben kikötött sikerdíja felel meg a felperes elmaradt hasznának, amit a keresetben igényelt 5 000 000 forint nem ér el.

Az alperes fellebbezése folytán eljáró másodfokú bíróság az elsőfokú ítélet indokait megváltoztatva arra az álláspontra helyezkedett, hogy az alperes a megbízási szerződést nem indokolatlanul mondta fel. Ezért a felperes a Ptk. 483. § (3) bekezdése alapján kártérítésre nem tarthat igényt. Ugyanezen törvényhely értelmében azonban a díjnak a tevékenységével arányos részét követelhette, ami az úgynevezett sikerdíjas megbízások esetében azt jelenti, hogy a díjazás olyan arányban illeti meg, amilyen arányban a megbízási szerződés megszűnéséig kifejtett tevékenységével a későbbi sikerhez hozzájárult. Ezt az arányt a másodfokú bíróság legalább 80%-ban határozta meg. Ennek alapján a felperest 7 500 000 forint megbízási díj illetné meg, amit a keresetben követelt összeg nem ér el.

A jogerős ítélet ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelmében az alperes előadta, hogy a felperessel sikerdíjas szerződést kötött, az eredmény azonban nem a felperes képviseleti tevékenységének az idején jelentkezett. A másodfokú bíróság megállapította, hogy a felperes szerződésszegő magatartása adott alapot a megbízás felmondására, ezért a másodfokú bíróság a Ptk. 478. § (3) bekezdésének és 205. §-ának a megsértésével marasztalta az alperest. Sérelmezte azt is, hogy a bíróság túlterjeszkedett a kereseti kérelmen, mert a felperes a keresetét nem a Ptk. fenti szabályára, hanem a Ptk. 5. §-ára és 339. §-ára, másodlagosan 478. § (1) bekezdésére alapította.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában fenntartására irányult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!