Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1999.5.220 I. Az engedményezés megtörténtének vizsgálatánál irányadó szempontok [Ptk. 328. § (1) bek.].

II. Az állított fedezetelvonó szerződés esetén a tulajdonjogot szerző fél arra nem kötelezhető, hogy a behajthatatlanná vált tartozást harmadik személynek - a vele szerződő fél hitelezőjének - fizesse meg [Ptk. 203. § (1) bek.].

Az iratokból megállapítható tényállás szerint a B. T. Vállalatnak (átalakulás folytán: B-T. Rt.) mindkét peres fél hitelt nyújtott. A P. Rt. követelése 900.000.000,-,-Ft és annak kamata volt, ebből 500.000.000,-,-Ft tőke és 27.805.000,-,-Ft kamat tekintetében 1993. december 29-én megállapodást kötött a Pénzügyminisztériummal, amely a követelést - az adóskonszolidáció keretében - 90%-os árfolyamon megvásárolta.

Az alperes 1994. május 25-én megállapodott a T. Vállalattal, hogy az az értékesítés során elszenvedett 10%-os veszteségét - 52.780.500,-,-Ft-ot - 1994. május 27-én részére kiegyenlíti. A veszteség megtérítése oly módon történik, hogy a kelet-pesti üzem értékesítéséből befolyt összeg terhére kerül sor a fenti összeg kifizetésére (3/A/1., 3/A/2. számú mellékletek).

Az alperes és a T. Vállalat 1994. május 25-én még egy megállapodást kötött, amelyben rögzítették, hogy eladásra került a vállalat kelet-pesti üzeme. Az eladás kapcsán a P. Rt. mint jelzálogjogosult számlájára 335.000.000,-,-Ft összeg folyt be. Ebből 1994. május 27-én a bank követeléseinek (közöttük a perbeli 52.780.500,-,-Ft-nak) a kielégítésére 264.315.909,-,-Ft-ot használnak fel, a fennmaradó 70.684.091,-,-Ft-ot pedig az alperes átutalja az adósnak a B. B. Rt.-nél vezetett számlájára (3/A/3. számú melléklet).

A felperesnek a B. T. Vállalattal szemben az 51-236/1992. számú kölcsönszerződésből 138.500.000,-,-Ft összegű követelése maradt fenn, és további 20.000.000,-,-Ft összegű váltókövetelése is fennállt (4/F/8. számú melléklet). Az 1993. március 12-én kötött 51-314/1993. számú megállapodással a fenti - összesen 158.500.000,-,-Ft összegű - hitelt prolongálták, a visszafizetés határidejét 1994. március 12-ében határozták meg (4/F/1. és 4/F/9. számú mellékletek). A megállapodás 11. pontjában az adós kötelezettséget vállalt arra, hogy a kelet-pesti és k.-i üzem, valamint a depók értékesítéséből befolyó vételár 20%-át a felperes követelésének törlesztésére fordítja. Az egyes üzemek értékesítéséből befolyt vételár 20%-át a felperes a peradatok szerint nem kapta meg. A Pénzügyminisztérium az adóskonszolidáció keretében a követelés 90%-os árfolyamon történő megvásárlására a felperesnek is ajánlatot tett, ezt azonban a felperes nem fogadta el (4/F/16. számú melléklet).

A B. T. Vállalat ellen a felperes felszámolási eljárást kezdeményezett, annak közzétételére 1995. március 1-jén került sor (3/F/25. számú melléklet). A felszámoló a felperes követelését nyilvántartásba vette, és az "F" kategóriába besorolta.

A felperes a keresetében 52.780.500,-,-Ft tőke, ennek 1994. május 27-től járó késedelmi kamata, valamint a költségek megfizetésére kérte az alperest kötelezni. A keresete jogalapját a Ptk. 203. §-ának (1) bekezdésében és a 361. §-ának (1) bekezdésében jelölte meg. Előadta, hogy az alperes az adóskonszolidáció keretében az 527.805.000,-,-Ft összegű követelését teljes egészében eladta a Pénzügyminisztériumnak, az annak 90%-át kitevő vételár ellenében. A hiányzó 10%-ot veszteségként kellett volna leírnia, annak megfizetését az adóstól alappal nem igényelhette. Az ennek megfizetésére vonatkozó megállapodást tartalmazó, 1994. május 25-én kötött szerződéssel megsértette az adóskonszolidációra vonatkozó szabályokat. Az alperesnek tudomása volt arról, hogy a kelet-pesti üzem eladásából származó bevétel 20%-a a felperest illette meg, így a fenti szerződés - tekintve, hogy az 52.780.500,-,-Ft-ot az alperes ennek vételárából kapta meg - a Ptk. 203. §-ának (1) bekezdése szerint fedezetelvonó szerződésnek minősül, amely a felperessel szemben hatálytalan. A követelés kiegyenlítésével pedig az alperes a felperes rovására jogalap nélkül gazdagodott, amit a Ptk. 361. §-ának (1) bekezdése szerint köteles visszatéríteni.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Egyrészt tagadta, hogy a perbeli szerződéssel megsértette volna az adóskonszolidációra irányadó szabályokat, másrészt hivatkozott arra, hogy a befolyt vételár 20%-át meghaladó összeget - 70.684.091,-,-Ft-ot - átutalt az adós számlájára az őt megillető követelések levonása után, így nem állapítható meg az, hogy a felperes követelésének kielégítési alapját elvonta volna. Tagadta továbbá azt is, hogy a felperes rovására jogalap nélkül gazdagodott. Csupán utalt rá, hogy ha vissza kellene fizetnie a felperes által követelt összeget, azt a felperes a maga számára nem követelhetné, azt a felszámolási vagyon részeként akkor is a felszámoló kezéhez kellene kifizetnie.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a felperes keresetét elutasította. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 nap alatt 100.000,-,-Ft elsőfokú perköltséget. Úgy ítélte meg, hogy a felperes a perbeli követelést a B. T. Vállalattal szemben érvényesíthette volna, tekintve, hogy az szegte meg a vele 1993. március 12-én kötött szerződést. A felperes a B. T. Vállalattal történt szerződéskötéskor nem járt el kellő gondossággal, mert a követeléséhez megfelelő biztosítékról nem gondoskodott, bár arra lehetősége lett volna, a követeléseit azonban jelzálogjoggal nem biztosította, ezért a B. T. Vállalat szerződésszegésének következményeit - tekintve, hogy az adós időközben felszámolás alá került - magának kell viselnie.

Az ítélet ellen a felperes fellebbezett, amelyben az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását és az alperesnek a kereset szerinti marasztalását kérte. Előadta, hogy az alperes és a B. T. Vállalat között 1994. május 25-én kötött megállapodás a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése szerint semmis. A Ptk. 237. §-a értelmében az eredeti állapotokat kell helyreállítani. Fenntartotta a jogalap nélküli gazdagodással és a szerződés fedezetelvonó jellegével kapcsolatban az elsőfokú eljárásban kifejtett jogi álláspontját. Végezetül hivatkozott arra, hogy a perbeli ingatlanból befolyó árbevétel 20%-át a B. T. vállalat reá engedményezte. Az alperes a saját követelésének kiegyenlítése fejében az engedményezett követelést használta fel, ezért azt e címen is köteles kiadni.

Az alperes fellebbezési ellenkérelme az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyására irányult. Utalt arra, hogy az adóskonszolidáció keretében a felperes követelése 90%-ának a megtérülése is biztosított volt, a felkínált konszolidációs ajánlatot azonban a felperes nem fogadta el. A Ptk. 4. §-ának (4) bekezdése értelmében a követelésének azt a részét, amelytől a fentiek miatt elesett, eleve nem érvényesítheti. Egyebekben megismételte az elsőfokú eljárásban már előadott védekezését.

A fellebbezés nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!