Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Mfv.10985/2008/8. számú határozata határozat hatályon kívül helyezése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 206. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 104. §] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Sztojkoné dr. Hajdu Edit, Tallián Blanka

Kapcsolódó határozatok:

Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.834/2006/10., Budapest Környéki Törvényszék Mf.20649/2008/7., *Kúria Mfv.10985/2008/8.*

***********

Mfv.I.10.985/2008/7.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Farkas Éva ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Matyasovszki Tünde jogtanácsos által képviselt alperes ellen hátrányos jogkövetkezményt kimondó határozat hatályon kívül helyezése iránt a Pest Megyei Munkaügyi Bíróságnál 4.M.834/2006. szám alatt megindított és másodfokon a Pest Megyei Bíróság 8.Mf.20.649/2008/7. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen a felperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Pest Megyei Bíróság 8.Mf.20.649/2008/7. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek

- tizenöt nap alatt - 50.000 (ötvenezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

A felülvizsgálati eljárás illetéke az államot terheli.

I n d o k o l á s :

A felperes keresetében a munkáltató 2006. március 1-jén kelt határozatának hatályon kívül helyezését kérte.

A Pest Megyei Munkaügyi Bíróság 4.M.834/2006/10. számú ítéletével a keresetet elutasította és a felperest 8.000 forint perköltség viselésére kötelezte. Kimondta, hogy az állam által előlegezett költséget az állam viseli.

A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2003. június 16-ától állt az alperes alkalmazásában, 2004. október 1-jétől kézbesítő III. munkakörben, M. postahivatalban látta el a tevékenységét.

A felperes 2006. február 27-én meghibásodott kerékpárja helyett egy tartalék kerékpárt kapott, melynek hátsó részére egy vaskeret került felszerelésre, abból a vászon táskatartó azonban hiányzott. Erre figyelemmel a felperes 2006. február 27-én, 28-án, illetőleg március 1-jén a kerékpár használata helyett gyalog ment ki kézbesíteni a területére.

Az alperes 2006. március 1-jén kelt határozatával 12 hónap időtartamra 5 %-os alapbércsökkentéssel és M. 1. P.-hez kézbesítő III. munkakörbe való áthelyezéssel, mint hátrányos jogkövetkezménnyel sújtotta a felperest. Indokolása szerint a munkavállaló 2006. február 27-én a rendelkezésére bocsátott új kerékpárral indokolatlanul nem volt hajlandó kimenni a járásába, és emiatt aznap 400 db levelet és 250 db reklámkiadványt nem kézbesített, továbbá ezen a napon nem látta el járatfogadásra előírt teendőit sem. 2006. február 28-án és március 1-jén sem tartotta be a járatjelzőjében előírt közlekedési módot, ezért a küldemények száma nagymértékben felhalmozódott, így a posta által vállalt kézbesítési határidőket nem teljesítette.

A munkaügyi bíróság álláspontja szerint a felperes számára biztosított tartalék kerékpáron volt egy vaskeret, amiből hiányzott ugyan a vászon táskatartó, de a keret enélkül is megtartotta volna a kézbesítő táskát. A beszerzett bizonyítékok egyértelműen azt támasztották alá, hogy a kerékpár alkalmas volt a munka biztonságos elvégzésére. Az elsőfokú bíróság ugyancsak bizonyítottnak találta, hogy a felperes nem végezte megfelelően a járatfogadást és járatfeladást az alperes által megjelölt napokon. A felperes magatartását a bíróság olyannak ítélte, amely indokolta a vele szemben alkalmazott hátrányos jogkövetkezményeket, ezért elutasította a felperes keresetét. A helyszíni szemle tartása iránti bizonyítási indítványát mellőzte a bíróság, az alperes ugyanis nem vitatta, hogy a felperes kézbesítési területének mérete kerékpárral történő munkavégzés figyelembevételével volt megállapítva. Ugyancsak mellőzte az elsőfokú bíróság a felperes munkavédelmi szakértő kirendelése iránti bizonyítási indítványát is, mivel a munkavállaló arra nézve kérte ezt, hogy a tartalék kerékpár balesetveszélyes volt, elöl nem volt rajta kosár. Ezen a kerékpáron azonban N. L., Cs. Cs., J. L. és D. K. tanúk vallomása szerint hátul volt a táskatartó-vas, továbbá a táskatartó nem is kötelező tartozéka a kerékpárnak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!