Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1999.9.408 A házastársi közös vagyonhoz tartozó "vállalkozói vagyon" megosztására irányuló igény "külön" rendezése [Csjt. 27. § (1) bek., 28. § (1) bek., 31. § (2) bek.].

Az elsofokú bíróság az ítéletével arra kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül a D. vegyeskereskedésbol származó közös vagyon megosztása jogcímén 283.000 forintot és ennek 1994. december 23. napjától kezdodoen a kifizetés napjáig járó évi 20%-os kamatát, a felperes ezt meghaladó - további 283.000 forint és járulékainak megfizetésére irányuló - keresetét pedig elutasította.

Az elsofokú ítélet indokolása szerint a peres felek 1990. október 20-án kötöttek házasságot, házasságukat azonban az elsofokú bíróság az 1994. november 29-én kelt és ugyanezen a napon jogerore emelkedett ítéletével felbontotta. 1992-ben a felek a jövedelmük kiegészítésére az alperes kizárólagos tulajdonát képezo házingatlan melléképületében vegyeskereskedést nyitottak. A vegyeskereskedést egyéni vállalkozóként 1993. május 1-jéig az alperes, 1993. május 1-jétol 1994. október 21-ig pedig a felperes üzemeltette, a vállalkozást azonban a peres felek a közös vagyonuk terhére indították, és annak üzemeltetésében ténylegesen mindketten folyamatosan részt vettek. 1992 augusztusában a vállalkozás induló vagyonaként a pénztárkönyv 300.000 forintot tüntetett fel, az egyéb pénztárkönyvi adatokkal egybevetve azonban arra lehet következtetni, hogy ez utólagos bejegyzés volt. Az 1993. évi pénztárkönyvi adatokból megállapíthatóan az 1993-as gazdasági évben 690.000 forint tagi betét került felhasználásra, amelyek eredete nem tisztázható, összegszeruségét pedig a pénztárkönyvbe utólag bejegyzett 300.000 forint megkérdojelezi. Bizonylatok hiányában, illetoleg a pénztárkönyv nem szabályszeru vezetése miatt a vállalkozás jövedelme csak becsléssel volt megállapítható. A vállalkozás lezárásával kapcsolatosan készített adóbevallás a zárókészlet - az akkor meglévo berendezések és árukészlet - értékét 566.000 forintban tüntette fel.

Az így megállapított tényállás alapján az elsofokú bíróság a felperesnek a D. vegyeskereskedésbol származó közös vagyon megosztása jogcímén 566.000 forint toke és annak 1994. december 23-tól a kifizetés napjáig járó évi 20%-os kamata alperes általi megfizetése iránt eloterjesztett keresetét részben találta alaposnak.

A döntését azzal indokolta, hogy a vállalkozás pénztárkönyvének vezetése a számviteli eloírásoknak nem felelt meg, adatai a szakértoi véleménybol kitunoen nem a valóságot tükrözik. Ilyen körülmények között nem bizonyított az, hogy a vállalkozás kezdetén milyen összegu induló tokét használtak fel a felek, illetoleg nem állapítható meg az 1993. május 1-jei nyitókészlet sem. Értékelheto adatot az életközösség megszakadásának idejére az alperes által kiállított záróleltár tartalmaz, amelybol az állapítható meg, hogy a vegyeskereskedés 1994. október 21-i zárókészletének értéke 566.000 forint volt. Ez a vagyon a Csjt. 27. §-ának (1) bekezdése értelmében a peres felek házastársi közös vagyonának tekintendo. Minthogy az életközösség megszakadása után a vállalkozást az alperes vette át, birtokba véve ezáltal az életközösség megszakadásakor meglévo zárókészletet is, a bíróság az alperest a zárókészlet ellenértéke fele részének, valamint az említett összeg után a zárókészlet alperes általi birtokbavételétol kezdodoen járó évi 20%-os késedelmi kamatának a megfizetésére kötelezte.

Az elsofokú ítélet ellen az alperes fellebbezéssel élt.

A másodfokú bíróság az ítéletével az elsofokú bíróság ítéletét azzal a részbeni változtatással hagyta helyben, hogy mellozte az alperesnek a kamat fizetésében való marasztalását.

A másodfokú ítélet indokolása szerint alaptalanul hivatkozik az alperes a fellebbezésében arra, hogy a felek a házassági bontóperben a házastársi közös vagyon megosztása tárgyában a bíróság jogeros végzésével jóváhagyott egyezséget kötöttek. A feleknek a házassági bontóperben megkötött egyezsége ugyanis egyrészt konkrétan felsorolt házastársi közös vagyonnak minosülo vagyontárgyakra, másrészt a felperest a lakáshasználati jognak a volt közös lakás elhagyásával összefüggésben megilleto ellenértéke összegére vonatkozott, a vállalkozás vagyonának, illetve jövedelmének az elszámolására azonban nem terjedt ki. Ilyen körülmények között az alperes nem hivatkozat alappal arra, hogy a felperes a szerzodés (egyezség) megtámadásának hiányában a vállalkozás vagyonának megosztása iránt nem terjeszthetett elo keresetet.

Helyesen állapította meg az elsofokú bíróság a peres felek ellentmondó eloadásai, a pontatlan és hiányos, valóságnak nem megfelelo adatokat tartalmazó pénztárkönyv, továbbá a szakértoi vélemény, illetoleg az alperes által a vállalkozás lezárásakor készített adóbevallás adatainak az egybevetése alapján azt, hogy az életközösség megszakadásakor a vállalkozás árukészletének és berendezéseinek az összértéke 566.000 forint volt, és helyesen döntött akkor is, amikor az alperest az említett összeg fele részének a felperesnek való megfizetésére kötelezte. Alappal hivatkozik az alperes a fellebbezésében arra, hogy a marasztalás összegének a megfizetésével csak a jogeros ítéletben megállapított teljesítési határido letelte után eshet késedelembe, ezért a másodfokú bíróság az alperes kamatfizetésére való kötelezését mellozte.

Alaptalannak találta ugyanakkor az alperesnek az elsofokú ítélet hatályon kívül helyezésére irányuló fellebbezését. A peres iratok tartalmából kitunoen a felperes az elsofokú bíróságon ingó kiadása iránt indított pert az alperes ellen, e per tárgyalását azonban az elsofokú bíróság a 10. sorszámú végzésével jogerosen felfüggesztette. A jelen pernek a felfüggesztett ügyhöz történo egyesítése tehát a Pp. 149. §-ának (2) bekezdése értelmében nem lehetséges. Bár kétségtelen, hogy az általános bírói gyakorlat szerint a házastársi közös vagyon megosztása iránti perben valamennyi házastársi közös vagyoni és különvagyoni igény egységes elbírálása mutatkozik célszerunek, nem sértett sem eljárási, sem anyagi jogi jogszabályt az elsofokú bíróság azáltal, hogy a peres felek vállalkozásának a vagyonát mint házastársi közös vagyont külön perben osztotta meg.

A jogeros ítélet ellen az alperes felülvizsgálati kérelemmel élt, a másodfokú bíróság ítéletének az elsofokú bíróság ítéletére is kiterjedoen történo hatályon kívül helyezése és a két per együttes tárgyalásának az elrendelése végett. A felülvizsgálati kérelmét azzal indokolta, hogy a házassági bontóperben a felek között a házastársi közös vagyon teljes megosztására kiterjedo szerzodés jött létre, amelyet a felperes nem támadott meg, a házastársi közös vagyonhoz tartozó vállalkozásból eredo vagyon megosztására irányuló keresetet ezért jogszeruen nem terjeszthet elo. Okirati bizonyítékokkal igazolta a perben azt, hogy a vállalkozás megindítását megelozoen különbözo különvagyontárgyakat értékesített, a perben eljárt bíróságok ezzel összefüggésben további bizonyítást nem rendeltek el, a jogeros ítélet azonban a vállalkozásba beruházott különvagyonának a megtérítésével kapcsolatos igényét ennek ellenére is azzal az indokolással utasította el, hogy az ezzel összefüggo tényállításait nem tudta igazolni. Eljárási szabálysértéssel mellozték végül a perben eljárt bíróságok a jelen pernek a felperes által a különvagyoni ingóságainak a kiadása iránt indított perhez történo egyesítését, hiszen a házastársi közös vagyon megosztása csak egységesen bírálható el, és e perben o maga a bontóperben kötött jogeros egyezséget meg is támadta, arra való hivatkozással, hogy a felperest jogszeruen megilleto 80.000 forint összegu lakáshasználati jog ellenértéke helyett kizárólag a jogi képviselojének a téves tájékoztatása alapján vállalt kötelezettséget az említett jogcímen 250.000 forint felperesnek való megfizetésére.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!