Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Bfv.1232/2016/7. számú precedensképes határozata adócsalás bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 56. §, 310. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 416. §, 426. §] Bírók: Csák Zsolt, Mészár Róza, Vaskuti András

A határozat elvi tartalma:

Gazdasági társaság vezető tisztségviselő foglalkozás gyakorlásától az is eltiltható, aki ugyan nem bejegyzett ügyvezető, azonban az ügyvezetői feladatokat ténylegesen végzi.

***********

KÚRIA

Bfv.I.1232/2016/7. szám

A Kúria Budapesten, a 2017. év január hó 10. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t :

Az adócsalás bűntette és más bűncselekmények miatt folyamatban volt büntetőügyben az I. rendű terhelt által - védője útján - előterjesztett felülvizsgálati indítványt elbírálva a Nyíregyházi Járásbíróság 16.B.412/2014/18. számú, valamint a Nyíregyházi Törvényszék 2.Bf.680/2015/10. számú ítéletét I. rendű terheltre vonatkozó részében hatályában fenntartja.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

A Nyíregyházi Járásbíróság a 2015. április 29. napján kihirdetett 16.B.412/2014/18. számú ítéletével az I. rendű terheltet bűnösnek mondta ki 2 rendbeli adócsalás bűntettében [1978. évi IV. törvény 310. § (1) bekezdés, (3) bekezdés], melyből 1 rendbelit folytatólagosan követett el, emellett a terhelttel szemben a Nyíregyházi Járásbíróság 43.B.323/2013/19. számú ítéletével alkalmazott próbára bocsátó rendelkezést hatályon kívül helyezte és a próbára bocsátást megszüntette; a próbára bocsátással érintett, bűnsegédként elkövetett közokirat-hamisítás bűntettére is tekintettel halmazati büntetésül két év - végrehajtásában négy évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre és a gazdasági társaság vezető tisztségviselői foglalkozás gyakorlásától három év eltiltásra ítélte, továbbá elrendelte a terhelt pártfogó felügyeletét; ugyanakkor őt 1 rendbeli adócsalás bűntettének [1978. évi IV. törvény 310. § (3) bekezdés] vádja alól felmentette. Rendelkezett továbbá a bűnjelekről és a bűnügyi költség viseléséről.

A bejelentett fellebbezések alapján másodfokon eljáró Nyíregyházi Törvényszék a 2016. május 4. napján kihirdetett 2.Bf.680/2015/10. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét I. rendű terheltre vonatkozóan részben megváltoztatta, a gazdasági társaság vezető tisztségviselői foglalkozástól eltiltás tartamát öt évre súlyosította és mellőzte a pártfogó felügyelet elrendelését, egyebekben azt helybenhagyta.

A jogerős ügydöntő határozatok ellen I. rendű terhelt terjesztett elő felülvizsgálati indítványt védője útján, abban csak a Be. 427. §-ára hivatkozva, miután azonban egyrészt arra utalt, hogy bűnösségének megállapítására a büntető anyagi jog szabályainak megsértésével került sor, az indítvány e részében a Be. 416. § (1) bekezdés a) pontján, a vele szemben alkalmazott büntetés törvénysértő voltára hivatkozó részében pedig a 416. § (1) bekezdés b) pontján alapul.

Az indítványban az I. rendű terhelt elsődlegesen arra hivatkozott, hogy az ügyben nem nyert egyértelműen bizonyítást a beszerzési számlák valótlansága, illetve az a tény, hogy a számlák mögött nem volt tényleges gazdasági teljesítmény. Vitatta azt is, hogy az államnak kárt okozott, mivel álláspontja szerint akkor, ha társa, a II. rendű terhelt az Áfá-t befizette, az államnak nincs kára, illetve akkor, ha ilyen befizetés nem történt, a kár nem a visszaigénylés, hanem a befizetés elmulasztása miatt következett be, ezért pedig ő nem vonható felelősségre.

Sérelmezte az ügyvezetői tisztségviselői foglalkozástól eltiltását is, arra hivatkozva, hogy ő egyik gazdasági társaságnak sem volt ügyvezetője, ezt a tényállás rögzítette is és ugyan ez a joghátrány a foglalkozás gyakorlásához szükséges ismeretekkel rendelkező személlyel szemben is alkalmazható, azonban a foglalkozás gyakorlásához szükséges esetleges szakképesítését a bíróság nem vizsgálta, miként azt sem, hogy az ehhez szükséges ismeretekkel rendelkezett-e, így olyan foglalkozás gyakorlásától tiltották el, amelyet jogszabálynál fogva nem is gyakorolhatott.

Miután megítélése szerint bűnösségének megállapítására a büntető anyagi jog szabályainak megsértésével került sor, a megtámadott határozatok megváltoztatását és a törvénynek megfelelő határozat hozatalát indítványozta.

A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt részben törvényben kizártnak, részben alaptalannak találta.

Álláspontja szerint az irányadó ítéleti tényállás szerint Konczos István I. rendű terhelt fiktív számlákat fogadott be, azokat a könyvelésében felhasználta, abból a célból, hogy a cége fizetendő adóját csökkentse, így az indítvány ezen ténymegállapításokat vitató, valamint a terhelt tudattartalmával kapcsolatos következtetés helyességét kétségbe vonó része valójában a bíróság bizonyítékértékelő tevékenységének a támadása, amelyre a felülvizsgálati eljárásban nincs lehetőség.

Emellett a bírói gyakorlatra hivatkozva kifejtette, hogy az adócsalást közvetett tettesként olyan személy is elkövetheti, akinek nincs jogi kötelezettsége a nyilatkozattételre, és a gazdasági társaság vezető tisztségviselői foglalkozás gyakorlásától történő eltiltás akkor is alkalmazható, amikor a foglalkozás a bűncselekmény eszköz és ilyen esetben a szakképesítést nem igénylő foglalkozás is számításba jöhet.

Ezért arra tett indítványt, hogy a Kúria a megtámadott határozatokat hatályában tartsa fenn (BF.1226/2016/1.).

A terhelt védője a Legfőbb Ügyészség indítványára tett észrevételéhez csatolta a másodfokú bíróság előtt előterjesztett védőbeszédét, amelyben a felülvizsgálati indítványban írtakkal azonos módon fejtette ki álláspontját mind a számlák valótlansága, mind pedig az I. rendű terheltnek a gazdasági társaságban betöltött szerepét illetően. A számlák fiktív voltával kapcsolatos adóigazgatási vizsgálat vonatkozásában pedig a 2006/112/EK. Európa tanácsi irányelvre hivatkozott.

A Kúria a felülvizsgálati indítványt a Be. 423. § (4) bekezdésében írtaknak megfelelően az indítványban megjelölt okokra figyelemmel bírálta felül, emellett tekintettel volt ugyanezen törvényhely (5) bekezdése alapján a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában megjelölt, feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező esetleges eljárási szabálysértésekre is. Ilyen eljárási szabálysértést azonban a felülvizsgált ügyben nem észlelt.

A Be. 416. § (1) bekezdés a) pontja alapján a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen felülvizsgálatnak van helye, ha a terhelt bűnösségének megállapítására a büntető anyagi jog szabályainak megsértése miatt került sor.

Ilyen anyagi jogi szabálysértésre azonban az indítványozó ténylegesen nem hivatkozott.

A Be. 423. § (1) bekezdése szerint ugyanakkor a felülvizsgálati eljárásban a jogerős ügydöntő határozatban megállapított tényállás az irányadó és a felülvizsgálati indítványban ez a tényállás nem támadható.

Erre figyelemmel a Kúria a megállapított tényálláshoz még annak esetleges megalapozatlansága esetén is kötve van, és a felülvizsgálat során a vitatott jogkérdések kizárólag az alapeljárásban megállapított tényállás alapján bírálhatók el, a bizonyítékok eltérő értékelésére, eltérő következtetés levonására, illetve ilyen célból az ítélet hatályon kívül helyezésére nincs törvényes lehetőség, bizonyításnak pedig nincs helye.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!