Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20002/2015/3. számú határozata sajtó-helyreigazítás tárgyában. [2010. évi CIV. törvény (Smtv.) 12. §] Bírók: Hercsik Zita, Kisbán Tamás, Kizmanné dr. Oszkó Marianne

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.23414/2014/3., Fővárosi Törvényszék P.23414/2014/4., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.20002/2015/3.*, Kúria Pfv.21832/2015/4.

***********

Fővárosi Ítélőtábla

2.Pf.20.002/2015/3/II.

A Fővárosi Ítélőtábla a Buczkó Ügyvédi Iroda (címe ; ügyintéző: dr. Buczkó Péter ügyvéd) által képviselt I. rendű felperes neve (I.rendű felperes címe) I. rendű és II.rendű felperes neve (II.rendű felperes címe) II. rendű felpereseknek a dr. Bodolai László (címe) ügyvéd által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen sajtó-helyreigazítás iránt indult perében a Fővárosi Törvényszék 2014. szeptember 17. napján kelt 33.P.23.414/2014/3. számú ítélete ellen az I-II. rendű felperesek részéről 5. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az I. és II. rendű felperest, hogy tizenöt napon belül egyetemlegesen fizessen meg az alperes által szerkesztett honlapot üzemeltető ...-nek (...) 15.000 (Tizenötezer) forint + áfa fellebbezési költséget, valamint a Magyar Államnak külön felhívásra 48.000 (Negyvennyolcezer) forint fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság a felpereseknek az alperes által szerkesztett ... internetes hírportálon ... napján közzétett "..." című cikkében írtak miatt előterjesztett sajtó-helyreigazítás iránti keresetét elutasította.

Kötelezte az I. és a II. rendű felpereseket, hogy fizessenek meg az alperesnek egyetemlegesen 15 napon belül nettó 30.000 forint perköltséget, míg a NAV Közép-magyarországi Regionális Adó Főigazgatósága külön felhívására az államnak 36.000 forint illetéket.

Határozatának indokolásban idézte a Pp. 342. § (1)-(2) bekezdésében, a 343. § (1) bekezdésében, az Alaptörvény IX. cikkének (1), (2), (3) bekezdésében, az Smtv. 4. § (1), (2), (3) bekezdésében, 10. §-ában, 12. § (1)-(2) bekezdésében foglalt szabályokat, valamint a PK 12, 13, 14. és 15. számú állásfoglalásában és az Alkotmánybíróság 30/1992. (V. 26.) AB számú határozatának, valamint a 36/1994. (VI. 24.) AB számú határozatának indokolásában írtakat.

A kialakult bírói gyakorlat alapján konkrét alperesi ellenkérelem hiányában is vizsgálta azt, hogy a felperesek személye a sajtóközlemény tartalmából felismerhető-e, tekintettel arra, hogy a PK 13. számú állásfoglalásban írtakból következően sajtó-helyreigazítási igényt csak az érvényesíthet, akinek személyére a sajtóközlemény - nevének megjelölésével vagy egyéb módon - utal, vagy akinek személye a sajtóközlemény tartalmából felismerhető.

Nem értett egyet azzal a felperesi érveléssel, mely szerint a sajtó-helyreigazítási perben közömbös, hogy a helyreigazítást kérő személyiségi joga sérült-e, miután sajtó-helyreigazítási igényt az érvényesíthet, akinek a személyhez fűződő jogait megsértették. Miután a jogsértés a valótlan tényállítással, illetve a való tények hamis színben feltüntetésével valósul meg, a sajtó-helyreigazítást az kérheti, akiről ilyen jogsértő közlés történt, elsősorban az, akit a sajtóközleményben név szerint megjelöltek. Emellett sajtó-helyreigazítást az is követelhet, aki név szerint nem szerepel a sajtóközleményben, de a közlés a személyére vonatkozik, őt érinti, személye a tartalom alapján felismerhető. Abban az esetben, ha a sajtóközlemény név szerint vagy név nélkül burkolt utalásaival, bizonytalan megjelölésével többeket is sért, az érintettek közül bárki kérhet helyreigazítást, azonban csak saját nevében és a helyreigazítás tartalma is csak annak a személyére korlátozódhat, aki az igényt érvényesítette. Mindez abból következik, hogy a sajtó-helyreigazítás személyiségvédelmi eszköz, ezért csak azoknak a tényállításoknak, tényközléseknek a helyreigazítását lehet kérni, melyek az igényt érvényesítő fél személyére vonatkoznak.

Mindebből kiindulva azt vizsgálta, hogy történt-e a cikkben olyan valótlan tényállítás vagy a tényeknek olyan hamis színben történő feltüntetése, melyek a felperesekre vonatkoznak. Ezen vizsgálatának eredményeként arra az álláspontra helyezkedett, hogy a felperesek által helyreigazítani kért alperesi cikk sem címében, sem szövegében nem tartalmaz olyan tényállításokat, melyek személyüket akár közvetlenül, akár közvetetten érintené, ezért perbeli legitimáció hiányában sajtó-helyreigazítási igényt alappal nem érvényesíthetnek. Tényként állapította meg, hogy az I. rendű felperes a Fővárosi Törvényszék előtt folyamatban lévő, az alperesi közléssel érintett perben I. rendű felperesként, míg a II. rendű felperes további 18 felperes jogi képviselőjeként járt el, az alperesi cikk azonban semmilyen formában nem tartalmaz közlést a pert indító felperesekről, az általuk előterjesztett kereseti kérelemről a személyükre vonatkozó utalás a cikkben nincs. A felperesek személyét nem érinti az a közlés, hogy néhány kamarai határozat vagy az összes kamarai határozat megsemmisítésére került-e sor. Ugyancsak nem érinti személyiségüket ... elnök nyilatkozata.

Kiemelte, hogy szakmai jellegű viták eldöntésének fórumát nem képezheti a sajtó-helyreigazítási eljárás.

A perköltségviselés tárgyában a Pp. 78. §-a szerint határozott, figyelemmel a 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet szabályaira, valamint a 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet 13. §-ában és 15. §-ában foglaltakra.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!