Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék Bf.6930/2017/4. számú határozata rágalmazás vétsége tárgyában. [2012. évi C. törvény (Btk.) 15. §, 20. §, 226. §, 229. §, 2017. évi XC. törvény (Be.) 351. §, 361. §, 371. §, 372. §, 552. §] Bírók: Bíró Emese, Csekéné dr. Szegedi Mónika, Peller László

Fővárosi Törvényszék

mint másodfokú bíróság

20.Bf.6930/2017/4.

A Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság Budapesten, a 2017. évi november hó 7. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

í t é l e t e t :

A rágalmazás vétsége miatt vádlott neve ellen indult büntető ügyben a Pesti Központi Kerületi Bíróság 2017. évi január hó 5. napján kihirdetett 25.B.20.056/2015/32. számú ítéletét megváltoztatja.

A vádlottal szemben kiszabott pénzbüntetés napi tételszámát 200 (kétszáz) napi tételre enyhíti.

A pénzbüntetés összege 300.000 (háromszázezer) forint.

Megállapítja, hogy az eljárás során felmerült és a vádlottat terhelő bűnügyi költség összege helyesen 15.617 (tizenötezer-hatszáztizenhét) forint.

Egyebekben az elsőfokú ítélet rendelkezéseit helybenhagyja.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította vádlott neve vádlott bűnösségét a Btk. 226. § (1) bekezdésében meghatározott és a (2) bekezdés b) pontja szerint minősülő, folytatólagosan elkövetett rágalmazás vétségében.

Ezért őt 300 napi tétel pénzbüntetésre ítélte. A pénzbüntetés egy napi tételének az összegét 1.500 forintban állapította meg, az így kiszabott pénzbüntetés összesen 450.000 forint.

Kötelezte a vádlottat 14.274 forint bűnügyi költség megfizetésére.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az ügyész a vádlott terhére súlyosításért, a pénzbüntetés napi tételszámának és az egy napi tétel összegének felemelése, továbbá a bűnügyi költség összegének helyesbítése végett jelentett be fellebbezést.

A vádlott és védője felmentés érdekében élt jogorvoslati jogával.

A Fővárosi Főügyészség ... számú átiratában és képviselője a nyilvános ülésen tartott felszólalásában az ügyészi fellebbezést fenntartotta.

Az átiratban kifejtettek szerint az elsőfokú bíróság helyesen foglalt állást a vádlott által hivatkozott mentességi jog kérdésében, és a vád tárgyává tett tényállás keretein belül határozta meg a valóság bizonyítása során vizsgálandó tényeket.

Ügyfelderítési kötelezettségének eleget tett, a tényállást helytállóan állapította meg, eljárási hibát nem vétett.

Az ügyész a felszólalásában ezen túlmenően felhívta a figyelmet arra, hogy az ügy kapcsán felvetendő kérdések az ítéletben kellően megválaszolást nyertek, az is, hogy a vádlott által a kijelentések megtörténtek-e, e tekintetben a tényállás feltárt és aggálytalan, annak megalapozottságát a védelmi oldal sem vitatta.

Az elsőfokú bíróság a bizonyítékok egyedi összefoglalásán túl, azok érdemi összefüggéseit elemezve megindokolta, hogy személy1 nyilatkozatával szemben miért személy2 tanú vallomását fogadta el és számot adott arról, hogy a személy1 elmondását hallomásból megerősítő személy3 és személy4 tanúk vallomásai miért nem ronthatják le a sértett nyilatkozatát, melyet logikai úton alátámaszt a bizonyítás anyagává tett okiratok tartalma és egy-egy mozzanatot tekintve személy5 és személy6 tanúk vallomása is. A bizonyítékokat értékelő tevékenysége logikus és meggyőző volt, azok újraértékelésére nincs lehetőség.

Annak megítélése során, hogy az elhangzott kijelentések alkalmasak-e a rágalmazás megvalósítására, a bíróság a legalapvetőbb anyagi jogi kérdésekre válaszolt. A rágalmazás szándékos bűncselekmény a bűnösség megállapításához az szükséges, hogy az elkövető tudata átfogja, hogy a tényközlés más előtt történt és objektíven alkalmas-e a sértett személy becsületének a csorbítására.

A kialakult bírói gyakorlat szerint a rágalmazás olyan tényállítással is megvalósulhat, amely valósága esetén büntető, szabálysértési vagy akár fegyelmi eljárás megindításának alapjául szolgálhat, a BH. 2014.16. eseti döntés is erről szól.

A jelen ügyben a vizsgált konkrét kijelentés, tényállítás ilyennek minősül. Egyébként a vádlott maga is hivatkozott arra az eljárás során, hogy közlése alapján indokolt lett volna, hogy az ügyészség személy2 ellen eljárást indítson. Tehát a tényállítás nyilvánvalóan alkalmas a rágalmazás megvalósítására. Továbbá az is nyilvánvaló, hogy itt olyan beazonosítható konkrét magatartásra és a sértett tudatállapotára vonatkozó állításról van szó, ami a sértett általi konkrét, körülírt, emberileg és szakmailag is kifogásolható, sőt elfogadhatatlan hivatali magatartás megtörténtét állította.

Az írásbeli fellebbezésben foglaltakkal összefüggésben utalt rá, hogy a rágalmazásnak nem tényállási eleme a becsület csorbítására irányuló tényállítás valósága, vagy valótlansága. Az állított tény valóságában történt ténybeli tévedés a bűnösség megállapítása szempontjából közömbös, illetve amennyiben közügyek esetéről van szó, megfogalmazást nyert egy alkotmányjogi mérce is, hogy amennyiben ezt tévedés vezette, akkor jelent a büntetőjogi felelőssége alóli mentességet, ha a foglalkozása által megkívánt körültekintés nem került elmulasztásra. A bíróság ítélete ezt kellő mértékben kifejtette.

A bűnösség megállapítása tekintetében tehát annak van releváns szerepe, hogy a vádlottnak tisztában kellett lennie azzal, hogy az általa állított tény, jelen esetben az, hogy egy ügyészségi titkár egy várandós anyukának nyomás alá helyezésével azt szorgalmazza, hogy a nő vetesse el a gyermekét, hogy a férje sok évig börtönben lesz, és e ráhatás vezetett a megszakításhoz, ez mindenképpen alkalmas a sértett becsületének a csorbítására.

A rágalmazás esetében tévedés címén, tehát a társadalomra veszélyességben vagy pedig az állított tények becsület csorbításának alkalmasságában való tévedés vezethetett volna csak büntethetőséget kizáró ok megállapítására. A vádlott esetében álláspontja szerint nem volt alap annak megállapítására, hogy a cselekmény társadalomra veszélyességében tévedett volna, hiszen csak akkor mentesül a büntetőjogi felelősség alól, ha az elkövetőnek a társadalomra veszélyesség hiányának tényleges felvetésére alapos oka volt, ezt a BH. 1999. évi 540. jogeset mondja ki. A társadalomra veszélyesség tudata a jogász végzettségű és felvállaltan a jogsértések miatti jogi védelem biztosítására hivatott alapítványhoz kötődött vádlott esetében feltétlenül fennáll.

A valótlanul tett rágalmazó kijelentések esetében pedig alaptalan a társadalomra veszélyességre való hivatkozás.

Az elsőfokú bíróság lefolytatta a valóságbizonyítást, nem bizonyultak valónak a becsület csorbítására alkalmas állított tények, e tekintetben álláspontja szerint a bíróság okfejtése hibátlan, így az ehhez fűződő büntethetőségi akadály sem merülhet fel.

A sértettnek tulajdonított mondatok elhangzásának és azok, a terhesség megszakítására gyakorolt hatásának, mint a vádlott által állított, híresztelt valóságának, a bizonyítása nem történt meg.

A valóság bizonyítása, mint a büntethetőséget kizáró anyagi jogi körülményt teremtő sajátos jogintézmény kapcsán kiemelte, hogy a bizonyítás terhét, az általa állított, híresztelt tény valóságára hivatkozó vádlott viseli. Ebből következően a valóság bizonyításának elmaradása megalapozza a vádlott büntetőjogi felelősségét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!