Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Mfv.10750/2010/8. számú határozata munkabér (ELMARADT munkabér) tárgyában. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 96. §, 153. §, 174. §] Bírók: Földényi Gyuláné, Stark Marianna, Tálné dr. Molnár Erika

Mfv.II.10.750/2010/8.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Bodolai László ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Túri Aranka ügyvéd (által képviselt alperes ellen elmaradt munkabér és egyéb iránt a Fővárosi Munkaügyi Bíróságon 4.M.5136/2005. szám alatt megindított és a Fővárosi Bíróság mint másodfokú bíróság 49.Mf.633.328/2009/3. számú részítéletével befejezett perében a jogerős részítélet ellen a felperes részéről előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán a 2011. június 8-án megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta és kihirdette a következő

r é s z - í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a felperesnek a Fővárosi Bíróság 49.Mf.633.328/2009/3. számú rész-ítéletének a rendkívüli munkavégzéssel kapcsolatos elsőfokú ítéleti rendelkezést hatályon kívül helyező és az elsőfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasító rendelkezése ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelmét hivatalból elutasítja.

A Legfelsőbb Bíróság a Fővárosi Bíróság 49.Mf.633.328/2009/3. számú részítéletét

- Abban a részében, amelyben a Fővárosi Munkaügyi Bíróság 4.M.5136/2005/4. számú részítéletét a saját gépkocsi-költségtérítés és a munkaviszony megszüntetése tárgyában helybenhagyta, valamint

- abban a részében, amelyben a szabadságmegváltásra vonatkozó igény tekintetében az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és a felperes igényét elutasította,

hatályában fenntartja;

- Abban a részében, amelyben az elsőfokú bíróság ítéletét a vagyoni kártérítés elutasítása tekintetében helybenhagyta, valamint a nem vagyoni kártérítés tekintetében az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a felperes igényét elutasította, az elsőfokú bíróság ítélete e körbeni részére kiterjedően - beleértve az első és másodfokú perköltségre és illetékre, valamint a szakértői díj viselésére vonatkozó rendelkezéseket is -, hatályon kívül helyezi, és a felperes vagyoni és nem vagyoni kártérítési igénye tekintetében az elsőfokú bíróságot új eljárásra és új határozat meghozatalára utasítja.

A hatályon kívül helyezett rész tekintetében a felperes felülvizsgálati eljárási részperköltségét 110.000 (száztízezer) forintban, a felülvizsgálati eljárási illetéket 36.000 (harminchatezer) forintban állapítja meg.

A felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

I n d o k o l á s :

A megállapított és a felülvizsgálati eljárásban is irányadó tényállás szerint a felperes az alperes jogelődjeinél 1979. április 26-ától, az alperesnél pedig 1999. április 1-jétől állt folyamatosan munkaviszonyban. Az utolsó érvényes munkaszerződés módosítás szerint főművezető munkakörben heti 40 órás munkaidőben, változó munkahelyen dolgozott. A felperes tényleges tevékenysége építésvezető volt, munkaköri leírása szerint a feladatai közé tartozott - többek között - az irányítása alatt álló fizikai dolgozók napi tevékenységének összehangolása, irányítása, ellenőrzése, a termelési folyamatok megszervezése, a folyamatos munkavégzés feltételeinek biztosítása és az alvállalkozókkal történő kapcsolattartás.

Az alperes 1999. január 1-jétől havi 6000 kilométerig, 2000. október 17-től pedig havi 3500 kilométerig engedélyezte a felperesnek, hogy térítés mellett a saját gépkocsiját hivatalos célra használja. Az engedély visszavonásig szólt azzal, hogy a kilométerenként 3 forint költségtérítés és az üzemanyag költségeinek megtérítése a hivatkozott jogszabály rendelkezéseinek figyelembevételével a ténylegesen megtett és igazolt út alapján számolható el. Bár az engedély visszavonására nem került sor, 2003. január 1-jétől a felperes az alperes tulajdonában álló gépjármű használatára is jogosulttá vált, és azt ténylegesen használta. Ettől az időponttól kezdve az alperes a felperes részére saját gépkocsi használata után költségtérítést nem fizetett, és útnyilvántartást, valamint üzemanyagszámlát az alperes részére a felperes sem adott le.

A felperes esetenként egyidejűleg több, egymástól nagyobb távolságra lévő építkezésen, többnyire a napi munkaidőt meghaladóan látta el a feladatát, gyakran hétvégén és pihenőnapokon is dolgozott, amelyről az alperes tudomással bírt, mivel ez tevékenységi körében általános gyakorlat volt. A felperes 2005. június 27-étől megromlott egészségi állapota miatt keresőképtelenné vált, amely a munkaviszonya 2006. július 15-én történő megszűnéséig folyamatos fennállt. Az ... Intézet I. fokú orvosi bizottsága szakvéleményében 67 %-os mértékű munkaképesség csökkenését állapította meg, és a felperes 2006. július 7-től rokkantsági nyugdíjban részesül.

A felperes a 2006. június 16-án kelt, az alperes elnök vezérigazgatójának címzett levelében 2006. július 1-jétől a munkaviszonyának megszüntetését kérte, amit a "kíméletlen és embertelen" munkavégzési feltételek miatt megromlott egészségi állapotával indokolt. Az alperes a levelet rendes felmondásnak tekintette és 2006. július 15-ével a felperest megillető járandóságok kifizetését ígérte.

A felperes pontosított keresetében rendkívüli munkavégzésért járó elmaradt munkabér, szabadságmegváltás és gépkocsihasználat költsége címén terjesztett elő igényt az alperessel szemben. Ezen túlmenően annak megállapítását kérte, hogy a munkaviszonyát rendkívüli felmondással szüntette meg, ezért az ahhoz kapcsolódó járandóságok, valamint a munkahelyi körülményekkel összefüggő egészségkárosodása miatt kártérítés, a megítélt összegek késedelmi kamata és perköltség megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

Az alperes ellenkérelmében arra hivatkozott, hogy a felperes a munkaidejét maga osztotta be, a jelenléti ív és a szabadságnyilvántartás aláírását számos esetben megtagadta, a saját gépkocsi használatának díját pedig a felperessel elszámolta és kifizette. Vitatta, hogy a felperes egészségromlása a munkakörülményeivel okozati összefüggésben lenne, és végül arra hivatkozott, hogy a munkaviszonyát nem rendkívüli, hanem rendes felmondással szüntette meg.

A Fővárosi Munkaügyi Bíróság 4.M.5136/2005/43. számú ítéletében kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 9.746.100 forint elmaradt munkabért, 1.670.455 forint szabadságmegváltást és késedelmi kamatát, valamint 500.000 forint nem vagyoni kárt. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

A munkaügyi bíróság a munkaszerződésben foglaltakra figyelemmel nem fogadta el az alperesnek azt a védekezését, hogy a felperes kötetlen munkaidőben, és nem változó munkahelyen dolgozott, így a lefolytatott bizonyítási eljárás eredményeként az alperest átalány formájában kötelezte a túlmunka ellenértékének megfizetésére.

A munkaügyi bíróság a peradatok alapján megállapította, hogy az alperesnél a jelenléti ívek és szabadságnyilvántartások nem a valóságot tükrözték, amit az alperes terhére értékelt, és a kereseti kérelemnek megfelelően marasztalta.

A felperes 2002. augusztus és 2005. június közötti időszakra havi 6000 kilométer megtett út erejéig a saját személygépkocsi használati díjának megtérítését kérte. Ezt a munkaügyi bíróság azért tartotta megalapozatlannak, mert az alperes 2000. október 17-én kiadott, visszavonásig szóló engedélyében legfeljebb havi 3500 kilométer megtett út erejéig vállalta a saját gépkocsi használatáért kilométerenként a 3 forint költségtérítést, amit a leadott számlák és útnyilvántartás alapján meg is fizetett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!