Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2019.9.252 A Hjt. 173. § (1) bekezdés a) pontja szerinti elmaradt jövedelmet a sérelem bekövetkezése előtti jogszerűen megszerzett rendszeres jövedelem alapján kell meghatározni. Ezért nem annak van jelentősége, hogy más, azonos beosztású személy a sérelem időpontját követő időszakban milyen összegben részesült pótlékban [a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény (Hjt.) 173. § (1)-(2) bekezdés].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes hivatásos tűzszerészként teljesített szolgálatot a H. Ezred állományában. 2006. május 23-án gránátrobbanás következtében szolgálati kötelemmel összefüggő balesetet szenvedett. A felperes a balesetet követően változatlanul tűzszerész beosztásban látott el szolgálatot. 2016. november 8-án az MHEK Másodfokú Felülvizsgáló és Minősítő Osztálya a felperest beosztására alkalmatlannak nyilvánította. Ezért a felperest 2016. november 15-ei hatállyal ezreden belül áthelyezték tervező zászlós beosztásba.

[2] A felperes arra tekintettel kérte az alperestől jövedelempótló kártérítés megfizetését, hogy az áthelyezése következtében az illetménye csökkent, mivel vezetői pótlékban és tűzszerészpótlékban ezt követően nem részesült, az áthelyezés pedig a 2006. május 23-án történt balesete miatt bekövetkezett alkalmatlanságának a következménye.

[3] Az alperes a 2017. május 18-án kelt határozatával jövedelemveszteség címén 2016. október 1-től 2016. december 31-ig 497 207 Ft kártérítést, 2017. január 1-től 2017. december 31-ig pedig havi 173 130 Ft kártérítési járadékot állapított meg. A felperes a határozat ellen benyújtott fellebbezésében az elmaradt tűzszerészpótlék megállapításának módját, és ezzel összefüggésben a kártérítés összegét vitatta.

[4] A Honvédelmi Miniszter határozatával az elsőfokú határozatot megváltoztatta és a 2016. október 1-től 2017. június 30-ig terjedő időtartamra 2 591 150 Ft kártérítést, míg 2017. július 1-től 2017. december 31-ig havi 263 255 Ft kártérítési járadékot állapított meg. Az elmaradt jövedelem tűzszerészpótlékon alapuló részét - az elsőfokú határozattal egyezően - az I. osztályos fokozattal rendelkező tűzszerészek 2016. október és 2017. március közötti ténylegesen kifizetett tűzszerészpótlékának havi átlaga alapján állapította meg.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[5] A felperes az elsődleges keresetében kérte az elmaradt jövedelmének a 2015. október 1. és 2016. szep­tember 30. között részére ténylegesen kifizetett tűzszerészpótlék, illetve egyéb illetmény alapulvételével történő megállapítását. Hivatkozott arra, hogy az alperes által alkalmazott számítási módszer nem felel meg a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény (Hjt.) 173. § (1) bekezdésében, valamint a (2) bekezdés a) pontjában foglaltaknak. Ennek figyelembevételével a felperes 2016. október 1-től 2016. december 31-ig havi 243 105 Ft, 2017. január 1-től 2017. június 30-ig havi 229 205 Ft, míg 2017. július 1-től 2017. december 31-ig havi 253 856 Ft további elmaradt jövedelem megfizetését kérte. Kamatigényt 2017. április 1-től a kifizetésig terjedően érvényesített.

[6] Az alperes kérte a kereset elutasítását, hivatkozva arra, hogy az elmaradt jövedelem megállapításánál a tűzszerészpótlékot a sérelem bekövetkezése utáni időszak figyelembevételével kellett megállapítani, mivel ettől eltérő esetben a felperes kedvezőbb helyzetbe került volna, mint a ténylegesen tűzszerészeti feladatot ellátó honvédtársai.

Az első- és másodfokú ítélet

[7] A közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. Az ítélet indokolása szerint nem volt vitatott a felek között az, hogy az alperes köteles megtéríteni a károkozással összefüggésben a felperes elmaradt jövedelmét, valamint az sem, hogy az áthelyezést követően a felperes bevetéseken nem vett részt, tűzszerészpótlékban nem részesült. Ezt figyelembe véve a "valóban" elmaradt jövedelem a pótlékra jogosító tevékenységet végző honvédtársai által ilyen jogcímen megkapott összeg alapulvételével állapítható meg a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:528. § (3)-(4) bekezdése alapján.

[8] A felperes fellebbezése folytán eljárt törvényszék ítéletével az elsőfokú ítéletet megváltoztatta és kötelezte az alperest 3 627 681 Ft jövedelemveszteség és a 2017. április 1-től a kifizetésig járó törvényes kamata megfizetésére. Az ítélet indokolása szerint a jogvita elbírálása során nem volt lehetőség a Ptk. szabályainak alkalmazására, azt a Hjt. 172-175. §-ai alapján kellett elbírálni. A Hjt. 173. § (1)-(2) bekezdése alapján nem kerülhet sor más azonos munkakörű személy jövedelmének a figyelembevételére, a számítás alapját kizárólag a felperest megillető jövedelem képezhette. A jövedelmi viszonyok megváltozása a kártérítési járadék - és nem a számítás alapjának - módosítását eredményezheti. A másodfokú bíróság álláspontja szerint hasonló a számítás elve a jogviszony jogellenes megszüntetése esetén számítandó elmaradt illetménnyel, amely során szintén nem a többi azonos beosztású személy később megkeresett jövedelme az irányadó. Tekintettel arra, hogy az alperes a másodfokú tárgyaláson akként nyilatkozott, hogy a kereset szerinti összegszerűségeket nem vitatja a másodfokú bíróság a felperes elsődleges kereseti kérelme szerint marasztalta az alperest.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[9] Az alperes a felülvizsgálati kérelmében kérte a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú ítélet helybenhagyását.

[10] Álláspontja szerint a Hjt. 173. § (2) bekezdésének alkalmazásakor nem lehet figyelmen kívül hagyni annak c) pontját sem. A jövőbeni változás figyelembevételével kell meghatározni az elmaradt jövedelmet, nincs helye a jogellenes jogviszony-megszüntetés jogkövetkezményeként megítélhető jövedelemveszteség megállapításánál alkalmazott számítási mód "analogikus alkalmazásának".

[11] A tűzszerészek a veszélyességi pótlékot a pótlékra jogosító tényleges időtartam alapján kapják. A felperes által - az elsődleges kereseti kérelme kapcsán - alkalmazott számítási mód méltánytalan lenne a többi tűzszerésszel szemben, hiszen kártérítés címén magasabb összeget kapna a perbeli időszakra, mint a pótlékra jogosító feladatokat ténylegesen ellátók.

[12] A Hjt. 172. § (5) bekezdése alapján a felperesnek kellett volna bizonyítani azt, hogy a korábbi egy évben megszerzett átlagjövedelmét továbbra is elérte volna.

[13] A felperes a felülvizsgálati ellenkérelmében kérte a jogerős ítélet hatályában történő fenntartását, hivatkozva arra, hogy alperes az eljárás során nem jelölt meg olyan jövőbeni változást, amelynek meghatározott időpontban való bekövetkezésével előre számolni lehetett. Visszamenőleg általa tetszőleges meghatározott időpontra vonatkozóan vette figyelembe az I. osztályú tűzszerészek által ténylegesen megkapott pótlékot.

A Kúria döntése és jogi indokai

[14] A felülvizsgálati kérelem nem megalapozott.

[15] A Hjt. 173. § (1)-(2) bekezdése alapján

(1) A Honvédség a 172. § (1) bekezdése szerint köteles megtéríteni az állomány tagjainak

a) elmaradt jövedelmét,

b) vagyonában beállott értékcsökkenését,

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!