Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

32000D0820[1]

A Tanács határozata (2000. december 22.) az Európai Rendőrakadémia (CEPOL) létrehozásáról

A Tanács határozata

(2000. december 22.)

az Európai Rendőrakadémia (CEPOL) létrehozásáról

(2000/820/IB)

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre, és különösen annak 30. cikke (1) bekezdésének c) pontjára és 34. cikke (2) bekezdésének c) pontjára,

tekintettel a Portugál Köztársaság kezdeményezésére [1],

tekintettel az Európai Parlament véleményére [2],

mivel:

(1) Az Európai Tanács 1999. október 15-16-i tamperei ülésén megállapodott abban, hogy Európai Rendőrakadémiát (a továbbiakban: CEPOL) kell létrehozni a rendőrségi szolgálatok vezető beosztású tisztjeinek kiképzésére; a "rendőrségi szolgálatok" fogalmát az elnökségi következtetések 47. pontjában említett "Law Enforcement Officials" értelmében kell érteni.

(2) A tamperei Európai Tanács egyetértett abban, hogy a CEPOL kezdetben a meglévő nemzeti oktatási intézmények hálózatából álljon, nem kizárva, hogy egy későbbi szakaszban állandó intézményként hozzák létre.

(3) A rendőrképzés terén már vannak működő nemzeti, európai és nemzetközi szervezetek és szervek, amelyek együttműködésére a CEPOL-nak feladatai ellátása során támaszkodnia kell tudnia.

(4) Kívánatos mielőbb kialakítani a kapcsolatokat a CEPOL és az Európai Unióval csatlakozási tárgyalásokat folytató tagjelölt országok, valamint Izland és Norvégia a nemzeti oktatási intézményei között annak érdekében, hogy ezek az intézmények bekapcsolódhassanak a CEPOL tevékenységeibe.

(5) Az Európai Unió tevékeny volt e téren, különösen a szerződés VI. címe alapján elfogadott és végrehajtott olyan programok révén, mint a bűnüldöző hatóságok közös csere-, képzési és együttműködési programja (OISIN) [3] és a szervezett bűnözés elleni fellépésért felelős személyek csere-, képzési és együttműködési programja (Falcone) [4].

(6) A CEPOL-nak feladatait az éves munkatervben előírt céloknak megfelelően és a rendelkezésre álló források figyelembevételével fokozatosan kell végrehajtania.

(7) E határozatot egy hároméves időszakot követően felül kell vizsgálni, hogy a CEPOL feladatainak kibővítéséről és intézményi felépítésének módosításáról határozzanak,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

I. CÍM

Szervezet

1. cikk

(1) Létrejön az Európai Rendőrakadémia (CEPOL).

(2) A CEPOL, a 9. cikkben ajánlott jövőbeni fejlesztések sérelme nélkül, a tagállamok rendőri szolgálatai vezető beosztású tisztjeinek képzésére szolgáló nemzeti oktatási intézmények hálózataként jön létre, amelyek e célból szorosan együttműködnek.

(3) A CEPOL feladata az igazgatótanács által elhatározott programok és kezdeményezések végrehajtása.

2. cikk

(1) A CEPOL igazgatótanácsa a tagállamok rendőri szolgálatai vezető beosztású tisztjeinek képzésére szolgáló nemzeti oktatási intézmények igazgatóiból áll. Ha egy tagállamban több igazgató is van, ők együttesen alkotnak egy küldöttséget.

(2) Az igazgatótanács elnöke az Európai Unió Tanácsának elnöki tisztét betöltő tagállam egyik ilyen nemzeti oktatási intézményének az igazgatója. Az igazgatótanács az elnökség alatt legalább egyszer ülésezik. Az igazgatótanács eljárási szabályzatát egyhangú határozattal fogadja el.

(3) Az igazgatótanácsban minden küldöttségnek egy szavazata van.

Az Európai Unió Tanácsa Főtitkárságának, a Bizottságnak és az Europolnak a képviselőit szavazati joggal nem rendelkező megfigyelőként hívják meg az ülésekre. Az igazgatótanács tagjait szakértők segíthetik.

3. cikk

(1) Az igazgatótanács dönt az éves továbbképzési programról (a képzés pedagógiai tartalma, típusa, a megvalósítandó képzési intézkedések száma és időtartama). Adott esetben kiegészítő programokat és kezdeményezéseket fogad el.

(2) A CEPOL tevékenységéről szóló éves jelentést az igazgatótanács készíti el.

(3) Az igazgatótanács az (1) és (2) bekezdésben említett határozatokat egyhangúlag fogadja el majd továbbítja a Tanácsnak, amely azokat tudomásul veszi és átvállalja értük a felelősséget. Az igazgatótanács megfelelően figyelembe veszi a Tanács minden észrevételét.

A CEPOL tevékenységéről szóló éves jelentést tájékoztatás céljából az Európai Parlamentnek és a Bizottságnak is meg kell küldeni.

4. cikk

(1) Az igazgatótanács állandó titkárságot hoz létre, amely részt vesz a CEPOL működéséhez és az éves programok, illetve adott esetben a kiegészítő programok és kezdeményezések végrehajtásához szükséges igazgatási feladatok ellátásában. Az állandó titkárság valamely nemzeti rendőrakadémián is létrehozható. Az állandó titkárság székhelyéről az Európai Unió Tanácsa határoz.

(2) A titkárság élén az igazgatótanács által három évre kinevezett igazgatási igazgató áll.

(3) Az igazgatótanács a titkárságra vonatkozó minden határozatát egyhangúlag hozza meg.

5. cikk

(1) A CEPOL költségvetését pénzügyi szabályzat alapján a titkárság kezeli.

(2) A 3. cikkben említett éves programokban szereplő intézkedések végrehajtásának költségeit, valamint a CEPOL működési költségeit a tagállamok közösen viselik. Ebből a célból az egyes tagállamokat terhelő éves hozzájárulást a bruttó nemzeti termék (GNP) alapján állapítják meg, annak a kulcsnak az alkalmazásával, amelyet az Európai Unió általános költségvetésének finanszírozására szolgáló saját forrásokon belül a GNP-rész meghatározására használnak. Minden évben az előző évi GNP tekintendő referenciaalapnak minden tagállamra nézve.

(3) A CEPOL pénzügyi szabályzatát és éves költségvetését az igazgatótanács egyhangú határozattal alakítja ki, majd jóváhagyásra benyújtja a tagállamok Tanács keretében ülésező kormányainak.

(4) A CEPOL költségvetéséből az alábbi költségeket kell fedezni:

a) az éves program előkészítése, végrehajtása és értékelése;

b) a külső munkatársak díjai;

c) az igazgatótanács ülésén részt vevő igazgatótanácsi tagok utazási költségei, tagállamonként két fő részére;

d) a titkárság általános működési költségei, kivéve munkatársainak díjazását;

e) a pénzügyi szabályzatnak megfelelően az igazgatótanács által jóváhagyott vagy az igazgatási igazgató által tett bármely más kezdeményezés költségei;

f) a titkárság tagjainak díjazását fedező tagállam(ok) költségeinek megtérítése, a tagállamok hozzájárulásának arányában.

(5) A titkárság, a tagállamok kérelmeinek sérelme nélkül és az igazgatótanács utasításai szerint eljárva, társfinanszírozás végett olyan projekteket és programokat terjeszthet elő a Bizottságnak, amelyek a Bizottság hatáskörébe tartozó költségvetési programok keretébe illeszkednek.

II. CÍM

Célok és feladatok

6. cikk

(1) A CEPOL célja, hogy a CEPOL-t alkotó egyes intézmények együttműködésének optimalizálása révén segítséget nyújtson a tagállamok rendőri szolgálatai vezető beosztású tisztjeinek képzéséhez. A CEPOL a bűnözés elleni küzdelem, a bűnmegelőzés, valamint a közrend és a közbiztonság fenntartása terén a tagállamok előtt álló fő problémák európai megközelítését támogatja és fejleszti, különösen e problémák határokon átnyúló vonatkozásai tekintetében.

(2) A CEPOL céljai a következők:

a) a többi tagállam nemzeti rendőrségi rendszereiről és szervezeteiről, az Europolról és az Európai Unión belüli, határokon átnyúló rendőrségi együttműködésről szóló ismeretek elmélyítése;

b) a nemzetközi jogi okmányokról szóló ismeretek bővítése, különös tekintettel azokra, amelyek a bűnözés elleni küzdelem terén folytatott együttműködésben az Európai Unió szintjén már léteznek;

c) megfelelő képzés biztosítása a demokratikus jogok tiszteletben tartásáról és különösen a védelem jogáról;

d) a CEPOL és egyéb rendőri oktatási intézmények közötti együttműködés ösztönzése.

(3) A CEPOL felajánlja infrastruktúráját az Európai Unióval csatlakozási tárgyalásokat folytató tagjelölt országok, valamint Izland és Norvégia rendőri szolgálatinak végrehajtó állományába tartozó legmagasabb beosztású tisztjei számára.

7. cikk

Ezeknek a céloknak a megvalósítása érdekében a CEPOL különösen az alábbi tevékenységeket végezheti:

a) közös szabályokon alapuló tanfolyamok rendőri szolgálatok vezető beosztású tisztjei számára;

b) részvétel a rendőri középvezetők, a végrehajtást közvetlenül irányító rendőri vezetők és rendőri végrehajtó állomány képzésére irányuló összehangolt programok előkészítésében, tekintettel az európai rendőrségek közötti, határokon átnyúló együttműködésre, valamint a megfelelő magasabb szintű képzési programok összeállításának elősegítése;

c) a határokon átnyúló bűnözés, különösen a szervezett bűnözés leküzdésében kulcsszerepet játszó rendőrtisztek speciális képzése;

d) az oktatók képzésének kidolgozása és biztosítása;

e) a legjobb gyakorlat és a kutatási eredmények terjesztése;

f) képzés kidolgozása és biztosítása az Európai Unió rendőri erőinek a nem-katonai jellegű válságkezelésben való részvételre való felkészítéséhez;

g) képzési program kidolgozása és biztosítása az Európai Unióhoz csatlakozni kívánó államok rendőrségi hatóságai részére, ideértve a kulcsszerepet betöltő rendőrtisztek képzését;

h) a rendőrtisztek képzési céllal történő cseréjének és kirendelésének megkönnyítése;

i) a CEPOL feladatainak végrehajtását támogató elektronikus hálózat kifejlesztése, a szükséges biztonsági intézkedések beiktatásával;

j) a szükséges nyelvtudás megszerzésének lehetővé tétele a tagállamok vezető beosztású rendőrtisztviselői számára.

III. CÍM

Egyéb rendelkezések

8. cikk

A CEPOL esetenként mérlegeli az európai intézmények és más európai uniós szervek tisztviselői részvételének lehetőségét.

A CEPOL együttműködhet az Európai Unióhoz nem tartozó államok nemzeti rendőrképző intézményeivel. A CEPOL, különösen az Európai Unióval csatlakozási tárgyalásokat folytató tagjelölt országok, valamint Izland és Norvégia nemzeti intézményeivel létesít kapcsolatot.

A CEPOL együttműködik továbbá európai szintű oktatási intézményekkel is, például a Baltikum rendőrakadémiájával "Nordic Baltic Police Academy" (NBPA) és Közép-Európa rendőrakadémiájával "Mitteleuropäische Polizeiakademie" (MEPA).

9. cikk

A tamperei Európai Tanács következtetéseink megfelelően az igazgatótanács legkésőbb az e határozat hatálybalépését követő harmadik évben jelentést nyújt be az Európai Unió Tanácsának a hálózat működéséről és jövőjéről.

10. cikk

Ez a határozat a Tanács által történő elfogadását követő napon lép hatályba.

Ezt a határozatot 2001. január 1-jétől kell alkalmazni.

Kelt Brüsszelben, 2000. december 22-én.

a Tanács részéről

az elnök

C. Pierret

[1] HL C 206., 2000.7.19., 3. o.

[2] 2000. november 17-i vélemény (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé).

[3] HL L 7., 1997.1.10., 5. o.

[4] HL L 99., 1998.3.31., 8. o.

--------------------------------------------------

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32000D0820 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32000D0820&locale=hu A dokumentum konszolidált változatai magyar nyelven nem elérhetőek.