Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Bf.21/2013/7. számú határozata. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 2. §, 37. §, 47. §, 80. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 348. §, 351. §, 371. §, 381. §] Bírók: Mészáros László, Németh Nándor, Ruzsás Róbert

Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság

6.Bf.21/2013/7. szám

A Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság Budapesten, 2013. július 3. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

v é g z é s t :

Az folytatólagosan elkövetett számítógépes rendszer és adatok elleni bűncselekmény miatt vádlott ellen folyamatban lévő büntető ügyben a Fővárosi Törvényszék 2012. november 8. napján kihirdetett 5.B.687/2012/11. számú ítéletét helybenhagyja.

A vádlottat kötelezi a másodfokú eljárásban felmerült 13.620 (tizenháromezer-hatszázhúsz) forint bűnügyi költség megfizetésére.

I n d o k o l á s:

A Fővárosi Törvényszék a 2012. év november hó 8. napján kihirdetett 5.B.687/2012/11. számú ítéletében bűnösnek mondta ki vádlottat folytatólagosan elkövetett számítógépes rendszer és adatok elleni bűncselekmény bűntettében /Btk. 300/C.§ (3) bekezdés a) pont és (4) bekezdés b) pont./, amiért őt 5 év börtönbüntetésre, 5 év közügyektől eltiltásra és 10 év a munka- és bérügyek intézésével összefüggő foglalkozástól eltiltásra ítélte.

Kötelezte a bűnösnek kimondott vádlottat, hogy a ... magánfélnek kártérítés címén fizessen meg 145.502.383 forintot, valamint kamatait, továbbá az ez után járó illetéket az államnak.

A bűnösnek kimondott vádlottat kötelezte a bűnügyi költség viselésére, illetve az eljárás során lefoglalt és - a magánfél polgári jogi igényének biztosítása végett - zár alá vett gépkocsi zár alá vételét fenntartotta.

Az első fokú bíróság ítéletét az ügyész tudomásul vette, ellene a vádlott és védője enyhítésért jelentettek be fellebbezést.

A vádlott védője írásban is részletesen megindokolta a fellebbezését. Ebben előadta, hogy az első fokon eljárt Fővárosi Törvényszék a védő indítványait nem vette figyelembe, továbbá - álláspontja szerint - a terhelt javára szóló enyhítő körülményeket nem megfelelő súllyal értékelte. Vitatta az elkövetési értéket, egyben indítványozta, hogy a büntető eljárásjog alapelvi szinten rögzített szabályának megfelelően a másodfokú bíróság a vádlottra kedvezőbb értéket állapítson meg. Az enyhítő körülmények között indítványozta, hogy a Fővárosi Ítélőtábla jelentős nyomatékot tulajdonítson annak, hogy a jelenleg már nyugdíjas korú vádlott büntetlen előéletű. A terhelt az eljárás kezdeti szakaszától őszinte, minden részletre kiterjedő beismerő vallomást tett, a hatóságokkal együttműködött. Cselekményét megbánta, magatartásával az idős, betegeskedő édesanyjának szeretett volna jó életfeltételeket biztosítani és mindent megadni, akit jelenleg is gondoz és ápol. A védő fellebbezésének írásos indokolásában végezetül felvetette a sértetti közrehatást is, mert álláspontja szerint a ... hosszú időn keresztül nem folytatott belső ellenőrzést, amely tény jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a vádlott hosszú időn át követhette el a deliktumot. Mindezekre figyelemmel a védő az első fokú ítéletben kiszabott büntetés enyhítését szorgalmazta.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség a 2013. év január hó 11. napján kelt Bf.1308/2012/1. számú átiratában a védelmi fellebbezést nem tartotta alaposnak. Kifejtette, hogy álláspontja szerint az első fokú bíróság a perrendi szabályok megtartásával folytatta le az eljárást. A vád tárgyává tett bűncselekmény elbírálásához szükséges bizonyítékokat feltárta és értékelési körébe vonta. A vádlott beismerő vallomása és az azt alátámasztó egyéb bizonyítékok alapján a tényállást hibamentesen állapította meg, és indokolási kötelezettségének is eleget tett. A megállapított tényállásból okszerűen következtetett a vádlott bűnösségére és a bűncselekmény minősítése is törvényes. Rámutatott, hogy a bűnösségi körülményeket is körültekintően sorolta fel az elsőfokú bíróság és azokat megfelelően súlyozta. Aláhúzta, hogy a Fővárosi Törvényszék helyesen állapította meg a vádlott javára szóló nyomatékos enyhítő körülményeket, viszont legalább ugyanilyen súllyal kell figyelembe venni, hogy vádlott a munkakörével visszaélve 10 éven keresztül, folyamatosan valósította meg a bűncselekményt. Mindezekre a körülményekre tekintettel álláspontja szerint az első fokú bíróság által a törvényi büntetési tétel középmértékében megállapított büntetés mindenben megfelel a büntetési céloknak. Ezért a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség az első fokú bíróság ítéletének helybenhagyását indítványozta.

A vádlott és védőjének enyhítést célzó fellebbezése nem alapos.

A másodfokú bíróság az első fokú bíróság ítéletét az azt megelőző eljárással együtt teljes terjedelmében felülvizsgálta a Be. 348.§ (1) bekezdése alapján. Ennek során megállapította, hogy az első fokú bíróság a perrendi szabályokat maradéktalanul betartotta. A perbeli feleket a jogaikról és kötelezettségeikről az első fokú bíróság az eljárási törvényben foglaltaknak megfelelően kioktatta, a felek a jogaikat megismerhették és gyakorolhatták.

Az első fokú bíróság a vád tárgyává tett cselekmény elbírálásához szükséges bizonyítékokat feltárta és értékelési körébe vonta. A vádlott beismerését alátámasztó egyéb bizonyítékok alapján helyesen vont le következtetést a terhelt bűnösségére. Az első fokú bíróság ítélete mentes a Be. 351.§ (2) bekezdésében írt hibáktól és hiányosságoktól, ezért az a másodfokú eljárásban is irányadó volt.

A Fővárosi Törvényszék a történeti tényállást vádlott beismerő vallomása mellett az azt alátámasztó tanuk nyilatkozataira, a bankszámlakivonatokra és az egyéb okirati bizonyítékokra alapozva, hibamentesen állapította meg. Figyelemmel volt a vádlott munkaköri leírásában rögzített körülményekre is.

A terhelt beismerő vallomását a tanúként meghallgatott munkatársai is megerősítették vádlott munkaköri tevékenységével kapcsolatban. Teljes egészében a vádlotti beismerő vallomást támasztotta alá tanú1 nyilatkozata, aki a bérszámfejtő szoftvert fejlesztő cég munkatársaként elmondta, hogy a ...-nél minden jogosítvány a bérszámfejtő kezében volt, ideértve az átutalásokat és egyéb tranzakciókat is. Az imént említett tanú alátámasztotta vádlott beismerő vallomását abban a részében is, hogy a hamis utalások adatait a vádlott minden esetben kitörölte a rendszerből, mindössze azzal nem számolt, hogy egy átlagos felhasználói ismeretektől magasabb szintű felkészültséggel rendelkező szakember - bizonyos feltételek megléte esetén - minden további probléma nélkül képes visszaállítani a törölt adatokat, ezáltal rekonstruálni a vádlott éveken át tartó fals átutalásait.

Az első fokú bíróság az ítélete 3. oldalának (3). bekezdésétől az 5. oldal (3). bekezdéséig részletesen számot adott a bizonyítékokat mérlegelő, értékelő tevékenységéről, így az is tételesen nyomon követhető volt, hogy a bűncselekménnyel okozott kárösszeget milyen tételek alapján számolta ki, állapította meg. Az e körben adott indokolást a másodfokú bíróság maradéktalanul osztotta.

Az irányadó történeti tényállásból az első fokú bíróság okszerű következtetést vont a vádlott bűnösségére és a bűncselekmény jogi minősítése is mindenben megfelel a büntető anyagi jog szabályainak. A másodfokú bíróság osztja az elsőfokú ítélet IV. pontjában kifejtett jogi értékelő tevékenységet, az megfelel a hasonló ügyekben követett bírósági gyakorlatnak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!