Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21760/2006/6. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 1997. évi CLIV. törvény (Eütv.) 77. §] Bírók: Fülöp Györgyi, Lévainé dr. Szakács Mária, Sághy Mária

Fővárosi Ítélőtábla

7.Pf.21.760/2006/6.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla a Szűcs Péter Ügyvédi Iroda tagjaként eljáró dr. Szűcs Péter ügyvéd által képviselt I.rendű felperes neve (I.rendű felperes címe) I. rendű és II.rendű felperes neve (u.o.) II. rendű felpereseknek - a Dr. Király Edit Ügyvédi Iroda tagjaként eljáró dr. Király Edit ügyvéd által képviselt alperes neve(alperes címe) alperes ellen kártérítés iránt indított perében - amely perbe a korábban dr. Péterfi Éva vezető jogtanácsos, majd dr. Kalmár András jogtanácsos által képviselt beavatkozó neve (beavatkozó címe) az alperes pernyertessége érdekében beavatkozott - a Fővárosi Bíróság 2006. október 17. napján kelt 6.P.27.348/2004/21. számú ítélete ellen az I-II. rendű felperesek részéről 22. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az I-II. rendű felpereseket, hogy - 15 nap alatt - együttesen fizessenek meg az alperesnek 75.000 (Hetvenötezer) forint, a beavatkozónak 40.000 (Negyvenezer) forint fellebbezési eljárási költséget, valamint az államnak - felhívásra - 316.200 (Háromszáztizenhatezer-kettőszáz) forint fellebbezési eljárási illetéket.

Ez ellen az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

Az 1923-ban született beteg az alperesi kórházban 2003. május 13-án megkezdett gyógykezelésének 3. napján, 2003. május 15-én, főér- és általános verőér meszesedés talaján kialakult heveny, körülírt vékonybélelhalást követő rostonyás hashártyagyulladás, majd az ennek szövődményeként kialakult heveny keringési elégtelenség következtében elhunyt. Hozzátartozói: az I-II. rendű felperesek, - a fia és a menye - a Ptk. 339. § (1) bekezdésére, a 355. § (1) bekezdésére és az 1997. évi CLIV. törvény (Eütv. 77. § (3) bekezdésére alapított keresetükben 5.000.000 forint nem vagyoni kártérítés és 269.175 forint vagyoni kártérítés megfizetésére kérték kötelezni az alperest. A keresetlevelükhöz mellékelt, dr. ... igazságügyi szakértő által készített magánszakvéleményben feltárt dokumentációs hiányosságokra, továbbá arra hivatkoztak, hogy az alperes nem a szakma előírásainak megfelelő gyógykezelésben részesítette a beteget.

Az elsőfokú bíróság ítéletével elutasította a keresetet és az I-II. rendű felpereseket egyetemlegesen arra kötelezte, hogy 15 napon belül fizessenek meg az alperesnek 150.000 forint, a beavatkozónak 80.000 forint perköltséget, és - felhívásra - az államnak 316.156 forint feljegyzett kereseti illetéket. A jogvita eldöntéséhez szükséges tényállást az elsőfokú bíróság a perben igazságügyi orvosszakértők által készített szakértői vélemények alapulvételével állapította meg. Eszerint a néhai betegnél a kórházba kerülésekor még nem alakult ki a paralytikus ileus (bénulásos bélelzáródás); a boncleletet figyelembe véve az feltehetően május 14-én délután kezdődhetett. Indokolása szerint az igazságügyi szakértői véleményből kitűnően hiba volt, hogy a május 14-én elvégzett ultrahangvizsgálattal feltárt atóniás gyomor észlelésekor gyomorszondát nem vezettek le, az csak május 15-én, a tünetek súlyosbodása után történt meg. Az igazságügyi szakértői vélemény is megállapította azt, hogy a dokumentáció vezetése a szakmai előírásoknak nem volt megfelelő, az e téren észlelt hiányosságok és a beteg május 15-én bekövetkezett halála között azonban okozati összefüggés nem állt fenn. A betétlapon jegyzett május 14-ei történések és a beteg lázlapján május 14-ei dátummal feltüntetett, két alkalommal jelzett hányás közötti eltérést illetően az elsőfokú bíróság dr. ... kezelőorvos tanúvallomása alapján elfogadta az alperesnek azt a védekezését, hogy a lázlap és a betétlap egymást kiegészítő bejegyzéseket tartalmazott, a betétlapot a kezelőorvos csak a munkaidejének lejártáig vezette, a nővér által kitöltött lázlap pedig a 24 órás történést rögzítette. Annak vizsgálata körében, hogy a gyomorszonda május 14-ei levezetése esetén lehetett-e nagyobb túlélési esélye a néhai betegnek, az elsőfokú bíróság az igazságügyi szakértői véleményre alapítottan az alperes terhére mulasztást azért nem látott megállapíthatónak, mert 14-én délután még nem merült fel az ileus gyanújára utaló adat, annak május 15-én észlelt tünetei után pedig az alperes megtette a szükséges intézkedéseket. A feltárt peradatok együttes értékelése eredményeként az elsőfokú bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a beteg halála az általános egészségi állapotának a következménye volt.

Az I-II. rendű felperesek a fellebbezésükben az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását, és közbenső ítélettel az alperes kártérítő felelőssége fennállásának a megállapítását kérték. Álláspontjuk szerint az elsőfokú bíróság az igazságügyi szakértői vélemény megállapításaival ellentétes következtetéseket vont le. Hangsúlyozták, hogy a gyomorszonda levezetése nem a megfelelő időben történt meg, ez akadályozta az alperest a helyes diagnózis időben történő felismerésében, ami a beteg életben maradásának esélyét csökkentette. Álláspontjuk szerint a perben rendelkezésre álló okirati bizonyítékok és a beszerzett igazságügyi szakértői vélemény megállapításai igazolták, hogy az I. és II. rendű felperesek hozzátartozóját az alperes nem a legnagyobb gondossággal kezelte. Az alperes az elmulasztott, illetőleg késedelmesen elvégzett vizsgálatok miatt a bélelzáródást csak akkor ismerte fel, amikor a beteg már olyan állapotba került, hogy a szükséges sebészi beavatkozást nem lehetett elvégezni. Hangsúlyozták, hogy a polgári jogi kártérítési felelősség nem tettarányos felelősség, a megállapításához a tragikus káreseménnyel okozati összefüggésben álló egyetlen egy mulasztás vagy késedelem, vagy nem a legnagyobb gondossággal végzett beavatkozás bizonyítása elegendő. Az alperes kártérítő felelőssége megállapítására a szakértők által észlelt dokumentációs hiányosságok is alapot adnak.

Az alperes az ellenkérelmében az elsőfokú bíróság ítéletének a helybenhagyását indítványozta. Álláspontja szerint a perben beszerzett igazságügyi szakértők szakvéleménye a védekezését támasztotta alá, amikor megállapította, hogy a betegnek 2000. május 13-án még nem volt paralytikus ileusa, és még abban az esetben is kontraindikált lett volna a sebészeti beavatkozás, ha a paralytikus ileus kialakulásának folyamatát már május 14-én felismerhették volna az alperes orvosai. A paralytikus ileus ugyanis konzervatív kezelést igénylő állapot, műtéti beavatkozásra csak mechanikus ileus esetén kerülhet sor. Azt nem vitatta az alperes, hogy május 14-én is levezethették volna a gyomorszondát, hangsúlyozta azonban, hogy annak alkalmazásának kötelező szükségességét a szakértői vélemény nem állapította meg, és a helyes diagnózis felismerését a gyomorszonda május 14-ei levezetése sem segítette volna elő. Az észlelt tünetek ugyanis egybevágtak azzal a kórképpel, amelyet a vizsgáló orvos - a boncjegyzőkönyvvel alátámasztottan - alappal vélt a tüneteket kiváltó oknak, és az alapbetegség feltárása vagy kizárhatósága érdekében az alkalmazott terápiát választotta. Hangsúlyozta továbbá, hogy az igazságügyi szakértői vélemény a megállapított dokumentációs hiányosságok és a bekövetkezett káresemény közötti oksági összefüggést kizárta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!