A Fővárosi Törvényszék P.27348/2004/21. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §] Bíró: Almásy Mária
Fővárosi Bíróság
...szám
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !
A Fővárosi Bíróság a kezdetben a 384. sz Ügyvédi Iroda /1107 Budapest, Somfa köz 10./ révén ... által, majd ... Ügyvédi Iroda /1107 Budapest, Kékvirág u. 14. II. em. 8. / révén ... által képviselt I.rendű felperes neve / I.rendű felperes címe/ I. rendű és II.rendű felperes neve / I.rendű felperes címe/ II. rendű felperesnek a dr. ... Ügyvédi Iroda /1076 Budapest, Péterfy Sándor u. 14. mfszt. 6./ révén dr. ... ügyvéd által képviselt Fővárosi Önkormányzat alperes neve - Rendelőintézet /1076 Budapest, Péterfy Sándor utca 8-20./ alperes ellen kártérítés iránt indított perében, amely perben az alperes oldalán beavatkozóként részt vett dr. ... jogtanácsos által képviselt Union Biztosító Rt. /1082 Budapest, Baross u. 1./ meghozta a következő
í t é l e t e t.
A bíróság a felperesek keresetét elutasítja.
A bíróság kötelezi az I. rendű és a II. rendű felpereseket, hogy fizessen meg egyetemlegesen 15 napon belül 150.000.- /százövenezer/ Ft perköltséget az alperes, 80.000.- /nyolcvanezer/ Ft perköltséget az alperesi beavatkozó részére.
A tárgyi illetékfeljegyzési jog folytán le nem rótt kereseti illetéket 316.156.- /háromszáztizenhatezer-százötvenhat/ Ft-ot az I. rendű és a II. rendű felperes köteles megfizetni az államnak.
Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye, melyet ennél a bíróságnál kell írásban négy példányban benyújtani, a Fővárosi Ítélőtáblához címezve, négy példányban.A felek kérhetik a fellebbezés tárgyaláson kívül történő elbírálását.
Ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére, vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték, vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel, vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, vagy az ítélet indokolása ellen irányul, a fellebbező fél a fellebbezésében kérheti tárgyalás meg...tását.
I n d o k o l á s
Az 1923-ban született ...t, az I. rendű felperes anyósát, a II. rendű felperes édesanyját, 2003. május 13-án utalta be háziorvosa az ... Kórház Kardiológiai Osztályára szívinfarktus gyanújával, mert két napja felső hasi hátba sugárzó fájdalomra,
...
gyengeségre és hányingerre panaszkodott. A beutaló szerint a beteg a has felső középső részén nyomásérzékenységet jelzett, bőre verítékes volt.
A alperes neve és Rendelőintézet ... Kórháza Kardiológiai Osztály ambuláns lapja szerint a felvételkor a kövér beteg bőre sápadt és izzadt volt, a tüdők felett érdesebb alaplégzést hallottak, pangásos zörej nem volt. A beteg hasa puha és betapintható volt, kóros nyomásérzékenységet - a beutalóval megegyezően - a has felső középső részén jelzett. Miután a Kardiológiai Osztályon kizárták a myocardialis történést, a beteg további kivizsgálását a kórház belgyógyászati osztályán folytatták.
...t május 13-án 16,22 órakor került felvételre a alperes neve és Rendelőintézet II. sz. Belgyógyászati Osztályán, ahol rögzítésre került, hogy a beteg nagy mennyiségű gyomorbennéket hányt, a hányás jelentkezése óta széklete kevesebb lett. Az ügyeletes orvos ... fizikális vizsgálata során megállapította, hogy annak hasa puha, betapintható, a bélhangok jók, viszont hasa a jobb felső oldalán nyomásérzékenységet jelez, ahol az orvos hydropsot (folyadék gyülemet) tapintott. Az ügyeletes orvos hasnyálmirigy- és epehólyag-gyulladás irányába kezdte meg a vizsgálódást. Az elvégzett laborvizsgálat alapján az akut hasnyálmirigy-gyulladást kizárta, ezt követően infúziót, görcsoldót és hányáscsillapítót írt elő a betegnek - a magas vérnyomására és a cukorbetegségére adott gyógyszereken kívül-, illetve zsírszegény diétát rendelt el számára. A beteg az éjszaka folyamán nem hányt.
A 2003. május 14-én elvégzett hasi ultrahang-vizsgálat során mérsékelten nagyobb, kissé reflektívebb homogén szerkezetű májat, folyadékot nem ...talmazó epehólyagot, számos apró epekövet, nehezen megítélhető hasnyálmirigyet találtak Az eredmény tehát nem erősítette meg az epehólyag-gyulladást, de jelezte a beteg gyomortágulatát. Az ezt követően elvégzett mellkas-felvétel tiszta tüdőmezőket, nem nagyobb szívet és kissé a jugulum alá érő lágyrészárnyékot mutatott. A beteg gyógyszeres és infúziós kezelése folytatódott, ezen a napon két alkalommal hányt, egyszer délután, majd később az éjszaka folyamán újra.
A 2003. május 15-én alkalmazott vizsgálat alapján mindkét oldalon magas rekeszállás, nagyobb szív és a tüdőkapukban enyhe fokú pangás ábrázolódott. A nativ hasi röntgenfelvétel eredménye ileusnak (bélelzáródásnak) felelt meg. Az ismételt sürgősséggel elvégzett laboratóriumi vizsgálat progressziót mutató vesefunkciós paramétereket jelzett. Diéta helyett koplalás került előírásra, majd sor került gyomorszonda levezetésére, valamint állandó katéter behelyezésére. Az alkalmazott kombinált terápia mellett hányinger, hányás, hasi fájdalom megszűnt. Éjfél előtt a betegből az oldalra fordításakor - a gyomorszondán keresztül - hirtelen nagy mennyiségű (kb. 1000 ml) híg váladék ürült. Ezt követően azonnali áthelyezés mellett döntöttek, azonban a beteg keringése összeomlott, és az Országos Mentőszolgálat kiérkezéséig ... meghalt.
A felperesek 2003. augusztus 11. napján feljelentést tettek ... kezelőorvosai ellen foglalkozás körében elkövetett halált okozó gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt. A Budapesti Rendőr-főkapitányság Vizsgálati Főosztály Életvédelmi Osztálya 2004. május 25. napján a nyomozást megszüntette, arra figyelemmel, hogy a kirendelt igazságügyi orvosszakértői vélemények alapján nem lehetett bűncselekmény elkövetését megállapítani.
A felperesek 2004. április 28. napján kelt, és jelen bírósághoz május 5. napján benyújtott kerestükben arra hivatkoztak, hogy az alperes néhai ... gyógykezelése során nem az 1997.évi CLIV.tv. 77.§ /3/ bekezdésébe foglalt legnagyobb gondossággal járt el, amivel okozati összefüggésben kárt okozott.
...
A felperesek állítása szerint, néhai ... ellátása során dokumentációs hibák és ellentmondások tapasztalhatók. A lázlapon mindig az aktuális állapotot és kezelést kell rögzíteni, annak a mindenkori állapotot kell mutatnia. Ezzel szemben a lázlap ki van töltve május 18-ig, holott a beteg már 15-én meghalt. Az alkalmazandó terápia is több napra előre beírásra került anélkül, hogy az alperes orvosai ismerték volna a beteg állapotát. Előadták, a lázlapon való javítás sem a megfelelő módon történt, hiszen a beírást csak áthúzással lehetne javítani úgy, hogy a kijavított részt továbbra is látni lehessen, ezzel szemben jelen esetben a javítandó részt egyszerűen leragasztották. Így került sor a beteg étkezésével kapcsolatos bejegyzés módosítására is.
Hivatkoztak arra is a felperesek, hogy a lázlap ellentétes a betétlappal, ugyanis a május 14-i betétlapon nem szerepel az, hogy a beteg hányt volna, míg a lázlapon kétszeri hányás van feltüntetve.
A felperesek azt is megjegyezték, az ápolási lap is számos hiányosságban szenved, hiszen május 13-ára és 14-ére csupán annyit jegyeztek fel, hogy megfigyelték a beteget. Ez alapján megkérdőjelezhető, hogy kapott e egyáltalán gyógyszereket a beteg, illetőleg részesült e infúziós terápiában egyáltalán.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!