Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20263/2019/5. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 209. §] Bírók: Csóka István, Lente Sándor, Világhyné dr. Böcskei Terézia

Fővárosi Ítélőtábla

6.Pf.20.263/2019/5-II.

A Fővárosi Ítélőtábla az 1000. számú Ügyvédi Iroda; ügyintéző: dr. Dantesz Péter ügyvéd) által képviselt I - II. rendű felpereseknek a dr. Nagy János ügyvéd által képviselt alperes ellen szerződés érvénytelensége iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2019. február 4. napján meghozott 17.P.23.282/2018/11. számú ítélete ellen az I-II. rendű felperesek részéről 12. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felpereseket, hogy 15 napon belül egyetemlegesen fizessenek meg az alperesnek 127.000 (százhuszonhétezer) forint másodfokú perköltséget, és térítsenek meg az államnak külön felhívásra 501.600 (ötszázegyezer-hatszáz) forint fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

Az alperes a 2007. november 26-án kötött szerződés alapján ingatlanfedezet mellett 19.500.000 forint, svájci frankban nyilvántartott kölcsönt nyújtott a felpereseknek. A szerződést a felperesek 2012. februárjában végtörlesztették.

A felperesek 2012. július 19-én a Hpt. 213. § (1) bekezdés d) pontja alapján a kölcsönszerződés semmisségének megállapítása, és az eredeti állapot helyreállítása körében az alperesnek 8.860.221 forintban való marasztalása iránt indítottak pert az alperessel szemben. Az elsőfokú bíróság a per tárgyalását előbb az Európai Bíróság előtt C-26/13. számon folyó előzetes döntéshozatali eljárásban történő határozathozatalt követő jogegységi eljárás befejezéséig, majd a 2014. évi XL. törvény (a továbbiakban: DH2 törvény) 38. § (2) bekezdésében meghatározott külön törvényben meghatározott intézkedésig, végül az Európai Unió Bírósága előtt C-51/17. számon folyamatban lévő előzetes döntéshozatali eljárás befejezéséig felfüggesztette. A felperesek a per folyamán keresetüket több alkalommal módosították: 2014. augusztus 19-én elterjesztett keresetváltoztatásukban a szerződés érvénytelenségét az árfolyamkockázat áthárításának tisztességtelenségére alapították, majd az érvénytelenség jogkövetkezményének levonására irányuló kereseti kérelmük mellett 2014. november 25-én 14.824.705 forint kártérítés megfizetése iránti keresetet terjesztettek elő. Ezt az elsőfokú bíróság a Pp. 146/A. § (6) bekezdése alapján elutasította. A DH2 törvény alapján történt felfüggesztést követően folytatódó eljárásban az elsőfokú bíróság a DH2 törvény 39. §-a alapján megszüntette. A felperesek fellebbezése folytán eljárt Fővárosi Ítélőtábla azonban az elsőfokú bíróság végzését hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróságot a per további tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasította.

A felperesek végleges keresetük szerint a kölcsönszerződés hatályossá nyilvánítását, és ennek körében az alperesnek 6.269.681 forintnak és 2016. november 1. napjától számított késedelmi kamatának a megfizetésére kötelezését kérték. Állították, hogy a kölcsönszerződés 4. pontjának 2. bekezdése és a kockázatfeltáró nyilatkozat a Ptk. 209. § (1) és (4) bekezdése szerint tisztességtelen, ezáltal a Ptk. 209/A. § (2) bekezdése értelmében semmis. Az árfolyamkockázatra vonatkozó tájékoztatás nem érthető, nem világos és nem tárja fel az őket érintő valós gazdasági kockázatokat. A tartalmilag nem megfelelő kockázatfeltárás nem is kellő időben, csupán szerződéskötéskor történt. A semmisség jogkövetkezménye, hogy a rendelkezés a szerződésből kiesik, és mivel az árfolyamkockázat viselése a főszolgáltatás része, a szerződés megdől.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Elsődlegesen arra hivatkozott, hogy a felperesek keresetváltoztatásukat a Pp. 146/A. § (1) bekezdésében meghatározott határidőn túl terjesztették elő. Álláspontja szerint a kockázatfeltárás mindenben megfelelt a jogszabályok és a 2/2014. PJE rendelkezéseinek. Hivatkozott arra is, hogy a támadott rendelkezések tisztességtelenségét a szerződés árfolyamkockázatra vonatkozó egyéb rendelkezéseivel, így az ÁSZF 10.5. pontjával együtt kell vizsgálni, ami szerint a felperes egyoldalú nyilatkozattal jogosult volt a kölcsön deviza alapúságát megszüntetni, és forint kölcsönné változtatni.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította, és a felpereseket az alperes javára egyetemlegesen 635.000 forint perköltség, az államnak pedig 1.500.000 forint illeték megfizetésére kötelezte.

Ítéletének indokolása szerint a felperesek 2014. november 25-én kártérítés megfizetésére vonatkozó, elkésett keresetváltoztatását a Pp. 146/A. § (6) bekezdése alapján elutasította. Ezzel szemben a felperesek 2014. augusztus 19-én előterjesztett keresetváltoztatása megengedett volt, figyelemmel arra, hogy az eljárás folyamán született 2/2014. PJE határozat a Pp. 146/A. § (4) bekezdése szerint olyan új ténynek minősült, amely köztudomásúan önhibájukon kívül jutott az első tárgyalást követően a felperesek tudomására. Ráadásul az alperes a keresetváltoztatásra ellenkérelmet terjesztett elő, és nem nyilatkozott úgy, hogy ahhoz nem járul hozzá. A szerződés érvénytelensége jogkövetkezményeinek levonása iránti kereseti kérelem előterjesztését pedig a DH2 törvény írta elő, ezért a felperesek módosított keresetét érdemben bírálta el.

Utalt arra, hogy nem volt vitás, hogy a vitatott szerződéses kikötéseket a felek egyedileg nem tárgyalták meg, és azokat az alperes több szerződés megkötése céljából egyoldalúan, a felperesek közreműködése nélkül előre meghatározta, melyre figyelemmel azok a Ptk. 205/A. § (1) bekezdése szerint általános szerződési feltételnek minősültek. A felek közötti információs egyensúlyhiány ellensúlyozására a Ptk. 205. § (3) bekezdése szerinti együttműködési kötelezettséget a Hpt. 203. § (6) bekezdése a fogyasztó javára kiegészítette azzal, hogy devizahitel nyújtására irányuló lakossági ügyféllel kötött szerződés esetén a pénzügyi intézménynek fel kell tárnia a szerződéses ügyletben az ügyfelet érintő kockázatot, amelynek tudomásulvételét az ügyfél aláírásával igazolja. A tájékoztatás tartalmát pedig a Hpt. 203. § (7) bekezdés a) pontja adja meg azzal, hogy előírja, hogy a kockázatfeltáró nyilatkozatnak tartalmaznia kell az árfolyamkockázat ismertetését, valamint annak hatását a törlesztőrészletre.

Ennek a jogszabályi rendelkezésnek az értelmezése történt meg a 6/2013. PJE határozattal, amely szerint a pénzügyi intézményt terhelő tájékoztatási kötelezettségnek ki kell terjednie az árfolyamváltozás lehetőségére, és arra, hogy annak milyen hatása van a törlesztőrészletekre. Ugyanakkor a tájékoztatás nem terjedhetett ki az árfolyamváltozás várható irányára, előre nem látható mértékére, a kockázat reális voltára, valószínűségére. Az EUB C-26/13. számú ítéletében foglaltak beépítésre kerültek a Kúria 2/2014. PJE határozatába, amely kimondta, hogy a deviza alapú fogyasztói kölcsönszerződés azon rendelkezése, hogy az árfolyamkockázatot - a kedvezőbb kamatmérték ellenében - korlátozás nélkül a fogyasztó viseli, a főszolgáltatás körébe tartozó szerződéses rendelkezés, amelynek tisztességtelensége főszabályként nem vizsgálható. E rendelkezés tisztességtelensége csak akkor vizsgálható és állapítható meg, ha az általánosan tájékozott, ésszerűen figyelmes és körültekintő átlagos fogyasztó számára annak tartalma a szerződéskötéskor - figyelemmel a szerződés szövegére, valamint a pénzügyi intézménytől kapott tájékoztatásra is - nem volt világos, nem volt érthető. Ha a pénzügyi intézménytől kapott nem megfelelő tájékoztatás vagy a tájékoztatás elmaradása folytán a fogyasztó alappal gondolhatta úgy, hogy az árfolyamkockázat nem valós, vagy az őt csak korlátozott mértékben terheli, a szerződésnek az árfolyamkockázatra vonatkozó rendelkezése tisztességtelen, aminek következtében a szerződés részlegesen vagy teljesen érvénytelen.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!