Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék G.44740/2014/10. számú határozata kártérítés tárgyában. [2003. évi CXXIX. törvény (Kbt.) 351. §] Bíró: Kisrákói Annamária

Kapcsolódó határozatok:

*Fővárosi Törvényszék G.44740/2014/10.*, Fővárosi Ítélőtábla Gf.40409/2015/10., Kúria Pfv.21421/2018/9. (BH 2019.5.139), 3375/2022. (VII. 25.) AB végzés, 3128/2023. (III. 14.) AB végzés, 3181/2024. (V. 17.) AB végzés

***********

Fővárosi Törvényszék

Gazdasági Kollégiuma

Budapest, II. Varsányi Irén u. 40-44.

1535 Budapest, Pf.887.

Ügyszám: 7.G.44.740/2014/10.

A Fővárosi Törvényszék

Forgács és Kiss Ügyvédi Iroda (címe- dr. László András ügyvéd) által képviselt

"felperes neve" (címe) felperesnek,

... jogtanácsos által képviselt

alperes neve (címe) alperes ellen

kártérítés iránt indított perében meghozta az alábbi

ítéletet

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 napon belül 921.000,- (Kilencszázhuszonegyezer) Ft perköltséget.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül van helye fellebbezésnek, melyet ennél a bíróságnál lehet írásban,három példányban a Fővárosi Ítélőtáblához címezve benyújtani.

A másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson bírálja el, de a felek kérhetik a fellebbezés tárgyaláson kívül történő elbírálását.

Ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, vagy csak az ítélet indokolása ellen irányul, a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el, de a fellebbező fél a fellebbezésében kérheti tárgyalás tartását.

Ha a fellebbezésben vitatott érték a kétszázezer forintot, illetve a kereseti kérelemben megjelölt követelés tíz százalékát nem haladja meg, fellebbezésnek az elsőfokú eljárás szabályainak lényeges megsértése vagy az ügy elbírálásának alapjául szolgáló jogszabály téves alkalmazására hivatkozással van helye. A másodfokú bíróság az ügy érdemében tárgyaláson kívül határoz, de a felek kérelmére tárgyalást tart. A fellebbező félnek a tárgyalás tartása iránti kérelmét a fellebbezésében kell előterjesztenie.

A jogi képviselővel eljáró felek a határozat ellen benyújtott fellebbezéshez mellékelt közös kérelemben indítványozhatják, hogy az anyagi jogszabály megsértésére alapított fellebbezést közvetlenül a Kúria bírálja el, feltéve hogy vagyonjogi ügyben a fellebbezésben vitatott érték az ötszázezer forintot meghaladja.

A Kúria a fellebbezést tárgyaláson kívül, a felülvizsgálati eljárásra irányadó szabályok alkalmazásával bírálja el.

Az ítélőtábla előtti eljárásban és a Kúria előtti eljárásban az ítélet ellen fellebbezést előterjesztő fél számára a jogi képviselet kötelező.

Indokolás:

Az alperes a közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény 124.§ (2) bekezdés b) pontja szerinti közösségi értékhatárt meghaladó, építési beruházás tárgyú, hirdetmény közzétételével induló tárgyalásos eljárásra tett közzé részvételi felhívást 2005. február 5-én. Az ajánlattételre felhívandó jelentkezők létszámaként minimum 3, maximum 5 fős keretlétszámot határozott meg. A részvételre jelentkezőknek a műszaki és szakmai alkalmasságot azoknak a szakembereknek a bemutatásával, igazoló okmányaik, szakmai önéletrajzaik csatolásával kellett igazolni, akiket felelős műszaki vezetőként és felelős tervezőként a létesítmény megvalósításába bevonni kívántak. A jelentkezésre előírt határidőn belül 5 pályázat érkezett. Az öt pályázó közül az egyik a felperes által vezetett ... Konzorcium volt, mely a vezető tervezők között jelölte meg vezető műtárgytervezőként Sz.M.t, s csatolta a tervező szükséges okiratait és igazolásait. Az alperes 2005. július 19-én értesítette a felperes által vezetett konzorciumot, hogy a pályázata összeférhetetlenség miatt érvénytelen, és kizárta a pályázatból. (előzm.1/F/4) Az összeférhetetlenséget azzal indokolta, hogy a konzorcium a teljesítésbe bevonni kívánt szakértők körében vezető tervezőként nevezte meg az ajánlatkérő oldalán a közbeszerzés előkészítésében részt vett Sz.M.t. Közölte azt is, hogy a részvételi jelentkezés - a Kbt.108.§ (3) bekezdése alapján - a részvételi határidő lejártát követően nem módosítható, ezért nem lehetett figyelembe venni a konzorcium 2005. július 13-án kelt levelébe foglalt módosítást. A felperes a közbeszerzési eljárást a megmaradt két alkalmas ajánlattevővel folytatta és abban nyertest hirdetett.

A hivatkozott 2005. július 13-án kelt levelében a felperes azt közölte az ajánlatkérővel, hogy a M.B. Kft. által Sz.M. műtárgytervező tévesen került be az ajánlat 991. oldalán található vezető tervezők listájában. Erre figyelemmel kérte, hogy vezető műtárgytervezőként Sz.M. helyett a dokumentációban szintén szereplő és a szükséges igazolásokkal rendelkező M.F. építőmérnököt vegyék figyelembe. Csatolta a M.B. Kft. megkereső levelét. (előzm.1/F/2)

A felperes által vezetett konzorcium az ajánlatkérő döntését a Közbeszerzési Döntőbizottság előtt jogorvoslattal támadta meg. A Konzorcium tagjai az eljárást kezdeményező beadványukban kérték a részvételi jelentkezésüket érvénytelenné nyilvánító ajánlatkérői döntés megsemmisítését elsődlegesen azért, mert tévesen csatolták a Sz.M.ra vonatkozó iratokat, amire már a döntés előtt is hivatkoztak; másodsorban azért, mert nem áll fenn megbízási jogviszony a Konzorcium és Sz.M. között; harmadsorban pedig azért mert a felhívásban a felelős vezetőre megkövetelt létszámot Sz.M. nélkül is teljesítették. Hivatkoztak arra is, hogy álláspontjuk szerint ha a háromfős minimum határt nem éri el az alkalmas és érvényes jelentkezést benyújtó jelentkezők száma, a részvételi szakaszt eredménytelennek kellett volna nyilvánítani, az ajánlatkérő a két alkalmasnak minősített jelentkező ajánlattételre felhívásával jogszerűen nem folytathatta volna az eljárást.

A Közbeszerzési Döntőbizottság a 2005. szeptember 12-én kelt, D.569/11/2005. sz. határozatával a konzorcium jogorvoslati kérelmét elutasította. A Közbeszerzési Döntőbizottság arra a megállapításra jutott, hogy a részvételi jelentkezésben Sz.M. személyének megjelölését nem lehetett adminisztrációs hibának értékelni, mert személyének ilyen indokkal történő figyelmen kívül hagyása a részvételi jelentkezésnek a Kbt.108.§ (3) bekezdése alapján kizárt módosítását jelentette volna. A konzorciumi tagok és Sz.M. közötti jogviszony fennállásának nem tulajdonított jogi relevanciát, mert úgy ítélte meg, hogy Sz.M. személyével szembeni összeférhetetlenség nem volt vitatott, a jogorvoslati kérelem folytán csak azt kellett vizsgálni, hogy adminisztrációs hiba miatt volt-e feltüntetve a részvételi jelentkezésben. A Kbt.130.§ (7) bekezdésén alapuló jogorvoslati kérelemmel kapcsolatban pedig úgy foglalt állást, hogy nem volt jogsértő az ajánlatkérő eljárása akkor, amikor a két alkalmas jelentkezővel az eljárást folytatta, mert a hivatkozott jogszabályhely arról szól, hogy ha a jelentkezők közül maradt a keretszámnak megfelelő számú alkalmas jelentkezést benyújtó pályázó, akkor kötelező az ajánlattevők ajánlattételre való felhívása.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!