Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Budapest Környéki Törvényszék P.20049/2017/13. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 66. §, (1) bek., 67. §, (1) bek., 73/A. §, 81. §, 206. §, 233. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 5. §, (1) bek., 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 29. §, (3) bek., 33. §, (3) bek., (5) bek., 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:42. §, 2:51. §, 2:52. §, 4:179. §, 4:180. §] Bíró: Szigeti Krisztina

Budapest Környéki Törvényszék

21.P.20.049/2017/13.

A Budapest Környéki Törvényszék

az Apák az Igazságért Egyesület (...., ügyintéző: K. L.) által képviselt felperes neve (....) felperesnek - a Dr. Neparáczki Nándor jogtanácsos által képviselt alperes neve (... ) alperes, ellen személyiségi jog megsértése és sérelemdíj iránt indított perében meghozta az alábbi

Í t é l e t e t :

A bíróság megállapítja, hogy az alperes azon mulasztásával, miszerint késedelmesen, a törvényi határidőket megszegve intézte a felperes nagyszülői kapcsolattartás rendezése iránti kérelmét, megsértette a felperes családi és magánéletéhez való személyiségi jogát.

Kötelezi a bíróság az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 300.000,- (Háromszázezer) forint sérelemdíjat és annak 2016. március 14. napjától a kifizetésig járó a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamattal azonos mértékű késedelmi kamatát.

Ezt meghaladóan a bíróság a felperes keresetét elutasítja.

A per tárgyi illetékfeljegyzési joga folytán le nem rót 36.000 ,- (Harminchatezer) forint kereseti illetékből a felperes 7.200 Ft-ot (Hétezer - kétszáz) forintot köteles az állam javára küllön felhívásra megtéríteni, míg a fentmaradó 28.800 Ft (Huszonnyolcezer - nyolcszáz forint) kereseti illetéket az állam előlegezte és viseli.

Az ítélet ellen a jelen bírósághoz elektronikus úton benyújtott, de a Fővárosi Ítélőtáblához címzett fellebbezésnek van helye.

A bíróság tájékoztatja a feleket, hogy a Pp. 73/A. § a./ pontja szerint a jogi képviselet kötelező az Ítélőtábla előtti eljárásban az ítélet, valamint az ügy érdemében hozott végzések ellen fellebbezést (csatlakozó fellebbezést) előterjesztő fél számára.

Ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére, vagy összegére, a meg nem fizetett illeték vagy állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, csak az előzetesen végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel, vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, illetve a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul - és a felek tárgyalás tartását nem kérték - a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el.

A felek közösen kérhetik, hogy a fellebbezést a másodfokú bíróság tárgyaláson kívül bírálja el.

A másodfokú bíróság az ügy érdemében tárgyaláson kívül határoz, a felek bármelyikének kérelmére azonban tárgyalást tart. Tárgyalás tartását a fellebbező fél a fellebbezésében kérheti.

I n d o k o l á s

A bíróság a peres felek nyilatkozatai, a felperes személyes előadása, a alperes neveGy-i Járási Hivatal Járási Gyámhivatalának PE-08C/GYAM/1222/2014. számú közigazgatási eljárás iratai, valamint a másodfokon eljáró alperes neve Szociális és Gyámhivatal Hatósági Osztályának PEC-001/1352/2014. számú eljárásának iratai, a becsatolt levelezés, és egyéb okiratok, a meghallgatott tanú 1, tanú 3 és tanú 2 tanúk vallomása, valamint a per egyéb adatai alapján az alábbi tényállást állapította meg:

A felperes, mint nagyszülő Cs. N. nevű unokájával annak születése óta szoros, harmonikus és mély érzelmi kapcsolatot ápolt.

A gyermek szülei élettársi kapcsolatban éltek, kapcsolatuk megromlásának eredményeként a gyermek édesanyja 2014. év elején szüleihez F-ra költözött, a gyermeket magával vitte. 2014-ben, az elköltözést követően a felperes és nagykorú gyermeke (kiskorú Cs. N. a édesapja) között a személyes viszony átmenetileg megromlott, majd közel 2 hónap után rendeződött kapcsolatuk.

A felperes, mint nagyszülő az unokáját F-on többször meglátogatta, azonban két alkalommal engedték őt be a lakásba, akkor sem biztosított a gondozói jogokat éppen gyakorló anya nyugodt körülményeket, a kialakult szituációt arra használta fel, hogy a felperesnek személyes konfliktusairól beszélt, ebbe a szituációba a gyermek anyai nagyszülei is bekapcsolódtak.

Ezt követően a felperes havi 1-2 alkalommal - fiával együtt - leutazott F-ra meglátogatni unokáját, azonban őt többet az ingatlanba nem engedték be, személyesen az unokájával nem találkozott, telefonon kapcsolatot tartani nem tudott a gondozói jogokat gyakorló anya elzárkózó magatartása miatt.

A felperes fia és annak volt élettársa között gyermekelhelyezés iránt indult per, amely a Monori Járásbíróság P.20.259/2014. számon indult meg.

A bíróság az apa és gyermek közötti kapcsolattartást ideiglenes intézkedéssel akként rendezte, hogy apa jogosult a gyermeket minden páros héten szombaton reggel 9 órától az alperes mindenkori lakóhelyéről elhozni és köteles őt oda vasárnap este 18 órára visszavinni. Ezt meghaladóan a páros ünnepeken reggel 9 órától 18 óráig tarthat az apa kapcsolatot a gyermekkel, valamint a téli, tavaszi és őszi iskolai szünetek első felében, a kezdőnap reggel 9 órától a zárónap 18 óráig jogosította fel az apát a gyermeket magával elvinni.

A szülők közötti kapcsolattartásra és gyermekelhelyezésre irányuló peres eljárástól függetlenül a felperes, mint nagyszülő az alperes Vecsési Járási Hivatal Járási Gyámhivatala előtt, a gyermek lakóhelye szerint illetékes hatóságnál 2014. április 18-án jegyzőkönyvbe foglalt nyilatkozatával kérelmet terjesztett elő unokájával történő kapcsolattartásának rendezése érdekében. Előadta, hogy a gyermek, aki 2008-ban született, az életének egészen az elköltözésig folyamatosan része volt, nagyon jó kapcsolat alakult ki közöttük.

A V-i hivatal 2014. május 14. napjára meghallgatást tűzött ki, amelyen az anya és annak jogi képviselője nem jelent meg, a felperes azonban igen, és előadta, hogy nem tudja az anyával felvenni a kapcsolatot, a telefont nem veszi fel, az unokájáról semmilyen információval nem rendelkezik. Kérelmét változatlan tartalommal fenntartotta.

A gyámhivatal egyezség megkísérlése érdekében ismételten, 2014. június 2. napjára megidézte az anyát és a felperest is. Ezen alkalommal az anya a gyermek tartózkodási helyén történő nagyszülői látogatás lehetőségét fogadta volna el és csak addig az időpontig, amíg a bíróság a szülői felügyeleti jog rendezése kérdésében döntést nem hoz. A felperes havi 1 alkalommal szombat reggel 9-től vasárnap délután 4-ig szerette volna a gyermeket nagyszülői kapcsolattartásra elvinni. A mediáció igénybevételének lehetősége elől az anya elzárkózott, a nagyszülő vállalta volna. Az anya a felügyelt kapcsolattartás lehetőségét elfogadta volna, azonban a nagyszülő az így biztosított időtartamot keveselte. Nem tudtak a felek megállapodni a felügyelt kapcsolattartás esetén annak helyét illetően. A felperes budapesti, míg az anya bicskei, vagy annak 15 km-es körzetén belül más települést szeretett volna annak helyéül. Ennek indokaként a Budai Központi Kerületi Bíróság által meghozott és az apára vonatkozó távoltartási végzést hozta fel, amely 2014. augusztus 14-ig volt hatályos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!