Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék P.21536/2007/4. számú határozata sajtó-helyreigazítás tárgyában. [1949. évi XX. törvény (Alkotmány) 2. §, 8. §, 61. §, 1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 79. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §] Bíró: Pataki Árpád

őFŐVÁROSI BÍRÓSÁG

19.P. 21.536/2007./4.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !

A Fővárosi Bíróság

a dr. Feldmájer Lívia ügyvéd (2750. Nagykőrös, Szabadság tér 9.) által képviselt

Dr. felperes neve felperesnek

a dr. Szalay Péter ügyvéd (1054. Budapest, Alkotmány u. 31. IV/17.) által képviseltethetik

alperes neve(.) alperes ellenére

sajtóhelyreigazításiránt indított perében meghozta a következő

Í T É L E T E T :

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

A bíróság kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 20.000.-Ft, azaz húszezer forint perköltséget.

A tárgyi illetékfeljegyzési jog folytán le nem rótt 21.000.-Ft, azaz huszonegyezer forint illetéket a felperes köteles a Magyar Államnak megfizetni, külön felhívásra.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül van helye fellebbezésnek, melyet ennél a bíróságnál kell 3 példányban előterjeszteni.

Fellebbezés esetén a Fővárosi Ítélőtábla előtt a jogi képviselet kötelező.

A fellebbezési határidő lejárta előtt a peres felek kérhetik, hogy a fellebbezést a másodfokú bíróság tárgyaláson kívül bírálja el.

Ha a fellebbezés csak a perköltség nagyságára vagy viselésére, a teljesítési határidőre vagy az állam által előlegezett költség viselésére vonatkozik, illetőleg, ha a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul, bármelyik fél kérheti, hogy a fellebbezést a másodfokú bíróság tárgyaláson bírálja el.

I N D O K O L Á S

.

A felperes közismert politikai közszereplő, vezetője. A felperes 2007. márciusának vége óta a elnevezésűis betölti, amelyet választás útján nyert meg. Politikai közszereplését megelőzően a felperes az üzleti szférában tevékenykedett, ahol jelentősnek mondott vagyonra tett szert. Miután ismertté vált az, hogy a felperes pozíciójára pályázik és ennek érdekében kampányt folytat, a személyét, gazdasági és politikai tevékenységét illetően számos újságcikk jelent meg. Ezek egyike volt az alperes által szerkesztett c. hetilap 2007. február 22-i számában megjelent címlap és a lapszám 16-18. oldalán megjelent írás.

A lapszám címlapján a felperes egyedileg jól felismerhető fényképe jelent meg, amint egy ismeretlen személyhez fordulva, vélhetően annak megnyilvánulására figyel. A címlapon a felvezető cím a "Magánmilliárdok állami segédlettel?" volt, a főcím pedig a "Szervezett felvilág" elnevezésű mondat. A 16-18. oldalon elhelyezett újságcikk ugyancsak a "Szervezett felvilág" címet viselte. A 16. oldalon ugyancsak illusztrációként ugyancsak a felperes egyedileg felismerhető fényképe volt látható. A 17. oldalon elhelyezett fénykép a elnevezésű gazdasági társaság székhelyét ábrázolta.

A cikk kiemelten szedett bevezetője egy felperestől származó idézettel indul, amelyben a felperes arról beszél, hogy "Politikusként is messze távol tartom magam mindenféle etikailag is kifogásolható tranzakciótól". Ezzel szemben a kiemelten szedett bevezető úgy foglal állást, hogy e kijelentéssel semmiképpen nem alátámasztható tranzakció-sorozatra bukkant az alperesi szerkesztőség. A cikk lényegi tartalmát itt úgy foglalják össze, hogy különös körülmények között ciprusi off-shore társaságok különös körülmények között három milliárd forinthoz jutottak, alig három hónap alatt. A bevezető közli, hogy arra kívánnak rámutatni, hogy mindez nem jöhetett volna létre a felperes sógora, családi ügyvédje, egyik vitorlástársa, valamint több - jórészt a gazdasági tárca érdekkörébe tartozó - állami óriás cég nélkül. A cikk szerzője volt.

A cikk a továbbiakban a címet magyarázó résszel folytatódott. A szervezett felvilág kifejezést ugyanis korábban egyik vezető politikusa alkalmazta. A cikk kapcsolatot teremt és a felperes személye között annyiban, hogy minisztersége idejére esett az ún. program, amelynek egyik résztvevője volt az az elnevezésű cég, mely korábban a felperes vezetése alatt állt. A cikk azt is közli, hogy jelenben a felperes elnökjelölti kampányának egyik meghatározó embere. A cikk említést tesz arról is, hogy egy másik, korábban a felpereshez kapcsolható cég, a éppen vizitdíj automatákhoz kapcsolódó betegirányítási rendszert árult kórházak számára. A cikk azt is közli, hogy a felperes közölte, hogy 2004. októbere óta semmilyen kapcsolatban nem áll ezen vállalkozással. A cikk ezzel kapcsolatban megjegyzi, hogy a nevezett cég a jelenben a felperes sógorának tulajdonában van. A cikk következő része a " csillaga" elnevezést kapta. A cikk a Kft-ről azt közli, hogy a leginkább prosperáló hazai vállalkozások egyike. Árbevétele 2004-hez képest gyakorlatilag megháromszorozódott és annak összege 2006-ban 1,8 milliárd forint volt. A cikk ugyanakkor azt is közli, hogy a távolabbi múltban a cég nem volt ennyire sikeres. Korábban egy ún. szerver-hotel működtetése volt a cég fő profilja. A cikk azt közli, hogy két évvel ezelőtt az ún. szerver-hotel csak 30 %-os kihasználtsággal működött. A cikk ezt követően arról ír, hogy ebben a helyzetben 2005. elején fordulat következett be. A cikk említést tesz arról, hogy a cég volt ügyvezetőjét, a felperes kinevezte i , később pedig Nevezett személyről azt is közli a cikk, hogy állami cégekben vezető tisztségeket kapott, mint a minisztérium képviselője. A cikk azt is közli, hogy a közvetett felügyelete alá tartozó székébe olyan személy került, személyében, aki korábban szintén a -nél dolgozott jobbkezeként.

A cikk "adás-vétel-adás" c. részében arról ír, hogy 2005. ősz elején a csoport egyik cége 2,2 milliárd forintot fizetett a -ért, majd pedig 2005. októberétől két hónapig három ciprusi bejegyzésű off-shore cég lett a tulajdonosa. A cikk arról ír, hogy ezt követően a "ciprusiak" immáron 5,1 milliárd forintért értékesítették a részére. Ebből a cikk azt a következtetést vonta le, hogy ciprusi cég mögött álló személyek néhány hónapon belül 2,9 milliárd forint haszonra tettek szert. A cikk ez után arra igyekezett választ keresni, hogy rövid idő alatt egészen pontosan milyen tényezők hatására növekedett meg ilyen mértékben a cég piaci értéke. A cikk a magyarázatot abban találta meg, hogy 2005. szeptembere és decembere között olyan állami óriás-cégek adtak jelentős megrendeléseket a Kft részére, amelyek korábban ezt a "luxust" nem engedhették meg maguknak. A cikkben kifejezett álláspont az volt, hogy az érintett állami óriáscégek a felperes közvetlen vagy közvetett felügyelete alatt állnak. Ebben a körben felsorolta a Kft-t, a Zrt.-t, a Műveket és a. A cikk a és a kapcsolatát oly módon írta le, hogy az állami posta vállalat olyan pályázatot írt ki, amelyet objektív adottságoknál fogva csak a Kft. nyerhetett meg. A szerző különösnek ítélte meg a Rt. szerződéskötését is a Kft-vel. A cikk arról is ír, hogy a a cég géptermét annak ellenére helyeztette át a Kft-hez, hogy azt egy szakvélemény szakmailag elhibázottnak nevezte. A cikk név szerint megnevezi a ciprusi off-shore cégeket, amelyek csak rövid ideig tulajdonolták a Kft-t és azon jókora haszonnal adtak túl.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!