Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21519/2010/9. számú határozata végrendelet érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 629. §] Bírók: Csentericsné dr. Ágh Bíró Ágnes, Orosz Árpád, Szabó Julia

Kapcsolódó határozatok:

Kecskeméti Törvényszék P.20158/2008/52., Szegedi Ítélőtábla Pf.20197/2010/3., *Kúria Pfv.21519/2010/9.*

***********

Pfv.I.21.519/2010/9.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a Szabó és Társai Ügyvédi Iroda (ügyintéző: Patakiné dr. Terjék Mária ügyvéd) által képviselt felpereseknek dr. Sulyok Miklós ügyvéd által képviselt alperes ellen végrendelet érvénytelenségének megállapítása iránt a Bács-Kiskun Megyei Bíróságon 2.P.20.158/2008. számon folyamatban volt, majd a Szegedi Ítélőtábla 2010. június 2-án meghozott Pf.II.20.197/2010/3. számú ítéletével befejezett perében a felperesek 62. sorszámú felülvizsgálati kérelme folytán megtartott tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Szegedi Ítélőtábla Pf.II.20.197/2010/3. számú jogerős ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi az I. rendű felperest, hogy 25.000 (Huszonötezer) forint, a II. rendű felperest pedig, hogy 50.000 (Ötvenezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget fizessen meg 15 napon belül az alperesnek.

Az I. rendű felperes 97.800 (Kilencvenhétezer-nyolcszáz) forint, a II. rendű felperes 146.700 (Egyszáznegyvenhatezer-hétszáz) forint le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket köteles külön felhívásra az államnak megfizetni.

Ez ellen az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s :

Az örökhagyó 2006. december 18-án végrendelet hátrahagyása mellett hunyt el.

Az I. rendű felperes az örökhagyó (túlélő) házastársa, a II. rendű felperes az örökhagyó egyik gyermeke. Az örökhagyó másik gyermeke nem állt perben. Az alperes az örökhagyó végrendeletében nevezett általános örököse: az örökhagyó egyik unokája.

Az örökhagyó az alperes javára szóló végrendeletét 2006. december 6-án készíttette. Azt dr. F. A. ügyvéd szerkesztette és tanúként ő, valamint G.-né B. E. az örökhagyóval együtt írták alá.

A hagyatéki eljárásban eljárt közjegyző az örökhagyó hagyatékát ideiglenes hatállyal a végrendelet alapján az alperes részére adta át.

A felperesek keresetükben a végrendelet érvénytelenségének megállapítását több okból - egyebek között a Ptk. 629. § (1) bekezdésében írtak alapján - kérték. Arra hivatkoztak, hogy a végrendelet alaki okból érvénytelen, mert azt az okiratszerkesztő ügyvéd írta alá tanúként. Az ügyvéd azonban végrendeleti tanú nem lehet, az ügyvédi ellenjegyzés a tanúkénti aláírást nem pótolja.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. A felpereseket - egyetemlegesen - 488.800 forint le nem rótt illeték, az alperest pedig 156.600 forint perköltség fizetésére kötelezte.

Az ítélet indokolásában az elsőfokú bíróság idézte a Ptk. 629. § (1) bekezdés b) pontját, valamint a végrendelet keltezés előtti szövegét, melynek tartalma: "alulírottak, mint felkért tanúk igazoljuk, hogy ezen végrendeletet N. S., aki magát személyi igazolvánnyal igazolta, együttes és folyamatos jelenlétünkben írta alá...". A keltezés alatt dr. F. A. és G.-né B. E. végrendeleti tanúk aláírása és címük feltüntetése szerepel. A végrendelet idézett szövegéből és a keltezés alatti aláírásokból egyértelműen megállapítható, hogy ők a végrendeletet tanúként írták alá. A végrendeletet szerkesztő ügyvéd a keltezés alatt az okiratot nem ellenjegyezte, erre utaló szövegrész az okiraton nem található és azon az ügyvédi bélyegző sem szerepel.

Az a körülmény, hogy az okiratszerkesztő ügyvéd az okiratot tanúként írta alá, azt nem teszi érvénytelenné, mert a végrendeletre vonatkozó törvényi rendelkezések nem tiltják. Aggályosság akkor merülhetne fel, ha a végrendeleti tanúként aláíró és a végrendelet készítésében közreműködő személy javára a végrendelet rendelkezést tartalmazna, ilyen rendelkezés azonban a perbeli végrendeletben nincs.

A felperesek fellebbezése alapján a másodfokú bíróság az ítélet megfellebbezett rendelkezéseit helybenhagyta azzal a helyesbítéssel, hogy a le nem rótt 293.300 forint eljárási illetékből az I. rendű alperes 97.800 forintot, a II. rendű felperes pedig "195.500" forintot köteles megfizetni a Magyar Államnak.

Az I. rendű felperest 25.000 forint, a II. rendű felperest 50.000 forint másodfokú perköltség, az I. rendű felperest 97.800 forint, a II. rendű felperest "195.500" (az ítélet indokolása szerinti helyes számítással: 146.700) forint le nem rótt fellebbezési illeték megfizetésére kötelezte.

A másodfokú bíróság a megállapított tényállással, az érdemi döntéssel és annak indokaival is egyetértett.

A fellebbezés alapján rámutatott: a felperesek jogszabályértelmezése a Ptk. 629. §-át illetően téves. Az nem értékelhető akként, hogy amennyiben a végrendeletet harmadik személy írja vagy szerkeszti, kizárja e személy tanúkénti közreműködését. A Ptk. csak a végrendelet szerkesztésében közreműködő személy részére nyújtott végrendeleti juttatás érvényességéhez kívánja meg további két tanú közreműködését [Ptk. 632. § (2) bekezdés].

Lényeges kellék, hogy magából az okiratból kitűnjék a végrendeletet tanúként aláíró személyek ebbéli minősége (BH 2007.89.I.).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!