1066/1999. (VI. 11.) Korm. határozat
az államigazgatási informatika koordinációjának továbbfejlesztéséről
A Kormány az államigazgatási informatika koordinációjának, ezen belül az Informatikai Tárcaközi Bizottság működésének továbbfejlesztése érdekében a következő határozatot hozta:
1. E határozat alkalmazásában
a) az államigazgatási informatika az államigazgatási szervek működését és az államigazgatási feladatok ellátását támogató információs rendszerek létrehozásához és működéséhez szükséges információtechnológiai és távközlési szervezeti, erőforrás- és eszközrendszert jelenti;
b) a kormányzati informatika az államigazgatási informatikának a minisztériumokra és az országos hatáskörű államigazgatási szervekre kiterjedő részét jelenti.
2. A minisztériumokban, valamint a nem minisztériumi formában szervezett központi közigazgatási szerveknél az államigazgatási informatikának az illető ágazatra kiterjedő koordinációjával, az irányított, illetőleg a felügyelt szervek és intézmények közös informatikai stratégiájának kidolgozásával, annak éves lebontásával és végrehajtásának felügyeletével államtitkár közvetlen alárendeltségébe tartozó informatikai vezetőt kell megbízni, és biztosítani kell ezen feladatok ellátásához szükséges erőforrásokat.
Felelős: | miniszterek |
országos hatáskörű államigazgatási szervek vezetői | |
Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság elnöke | |
Határidő: | 1999. augusztus 30. |
3. A kormányzati informatikával foglalkozó nemzetközi fórumokon a kormányzat hivatalos képviseletét a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter vagy az általa kijelölt személy látja el.
Felelős: | Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter |
Határidő: | folyamatos |
4. Koordinálni kell a kormányzati informatikai rendszerek fejlesztését, működtetését - beleértve az üzemeltetést, a karbantartást és a következő fejlesztést -, a kormányzati szintű adatgazdálkodást, valamint az ezt támogató nyilvántartási rendszerek kialakítását, összhangban az államigazgatás fejlesztését, hatékonyságának növelését szolgáló kormányzati törekvésekkel. A Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszternek a kormányzati informatika koordinációjával kapcsolatos feladatait részletesen a határozat melléklete tartalmazza.
Felelős: | Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter |
Határidő: | folyamatos |
5. Meg kell erősíteni a területi, körzeti és helyi szintű államigazgatási informatika koordinációját, meg kell szervezni ennek országos szintű összehangolását és a kormányzati informatikai koordinációhoz való kapcsolódását, ki kell dolgozni a megvalósítás szervezeti, működési és támogatási koncepcióját.
Felelős: | Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter |
belügyminiszter | |
pénzügyminiszter | |
Határidő: | 1999. június 30. |
6. A közigazgatási feladatok végrehajtásának tervezésénél biztosítani kell az informatikai háttér kialakításához és működtetéséhez szükséges forrásokat is, és azokat együtt kell tervezni a folyamatokra fordítható keretekkel a végrehajtásért felelős tárcáknál. Ennek részeként biztosítani kell az informatikai tárgyú felhasználások lehetőségét a pénzügyi előirányzatok felhasználásának szabályozásánál.
Felelős: | miniszterek |
országos hatáskörű államigazgatási szervek vezetői | |
Határidő: | folyamatos |
7. Az Informatikai Tárcaközi Bizottság (ITB) feladatai:
a) az államigazgatás fejlesztésének és a hozzá kapcsolódó informatikai szakterület fejlődésének figyelemmel kísérése, közreműködés a kormányzati döntések megalapozásában, javaslattétel a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter és az ágazati miniszterek felé az államigazgatás korszerűsítéséhez szükséges informatika fejlesztésekkel kapcsolatos kormány-előterjesztésekre;
b) az államigazgatási informatikához közvetlenül vagy közvetetten kapcsolódó kormányzati előterjesztések előkészítésében való közreműködés, azok véleményezése a központi beruházási és a költségvetési kérdésekre kiterjedően is;
c) a közép- és hosszú távú kormányzati informatikai stratégiai tervek elkészítésében való közreműködés, azok véleményezése;
d) a központi költségvetés, a nemzetközi források és az egyes költségvetési fejezetek államigazgatási informatikai célú előirányzatainak felhasználása során a szükséges összhang kialakítása, a segély- és kölcsönprogramok informatikai vonzatú feladatainak véleményezése;
e) tárcaközi jelentőségű információs rendszerek létrehozásának, a meglevő rendszerek korszerűsítésének koordinálása, szolgáltatásaik széles körű felhasználásának elősegítése, együttműködésük feltételeinek megteremtése;
f) minta értékű kormányzati informatikai projektek indítása és végrehajtásuk figyelemmel kísérése;
g) a kormányzati informatikai ajánlások kidolgozása, a kormányzati informatikát érintő szabványok elveinek kialakítása, kidolgozásuk kezdeményezése;
h) a központosított közbeszerzés hatálya alá tartozó informatikai eszközök beszerzési folyamatára vonatkozó eljárásrend és ellenőrzési rend kidolgozásában való közreműködés;
i) a kormányzati informatikán belüli kiemelkedő fontosságú részterületek szakmai koncepcióinak kidolgozása és azok megvalósításának figyelemmel kísérése az ITB szakmai bizottságaiban.
8. Az ITB elnöke: a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter[1]
elnökhelyettese: az informatikai kormánybiztos
titkára: az elnökhelyettes javaslatára az elnök által megbízott személy
tagjai: a minisztériumoknak és a közvetlenül a Kormány alá rendelt országos hatáskörű államigazgatási szerveknek az ágazati államigazgatási informatika koordinációjával megbízott vezetői, valamint a tárca nélküli miniszterek képviselői.
9. Az ITB titkársági feladatainak ellátását a Miniszterelnöki Hivatal biztosítja. A működéséhez szükséges költségek fedezetét a Miniszterelnökség költségvetési fejezetben kell tervezni.
10. Az ITB ügyrendjét és munkatervét maga határozza meg.
11. Ez a határozat a közzététele napján lép hatályba, egyidejűleg a kormányzati információs infrastruktúra fejlesztésének PHARE segélyből történő finanszírozásának előkészítéséről szóló 3296/1991. Korm. határozat, valamint az Informatikai Távközlési Kormánybizottságról szóló 1025/1997. (II. 26.) Korm. határozat a hatályát veszti.
Melléklet a 1066/1999. (VI. 11.) Korm. határozathoz
A Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszternek a kormányzati informatika koordinációjával kapcsolatos részletes feladatai
1. A kormányzati informatikával kapcsolatos stratégiai tervek elkészítésének koordinálása.
2. A minisztériumok és a közvetlenül a Kormány által felügyelt országos hatáskörű államigazgatási szervek ágazati szintű informatikai terveinek összehangolása.
3. A kormányzati informatikai fejlesztések műszaki, szabványosítási, tartalmi összehangolása, a rendszerek működtetési tapasztalatainak figyelemmel kísérése, hasznosítása és továbbadása.
4. Az adatbiztonsági követelmények érvényesítése a kormányzati informatikában. Az informatikai rendszerekhez kapcsolódó egyéb biztonsági kérdések megoldásában közreműködés.
5. Az összkormányzati érdekek hangsúlyozott érvényesítése az adatvagyon-gazdálkodásban, beleértve az államigazgatás adatvagyonának és adatkezelő rendszereinek a számontartását, a szükséges harmonizációt, az adat- és rendszergazdai felelősségrendszerének működését.
6. Közreműködés az összkormányzati érdekeket szolgáló informatikai alapszolgáltatások meghatározásában, azok megszervezésében, működésük szakmai felügyeletében.
7. A központi közigazgatási szervek közötti hatékony informatikai kommunikáció kialakítása és működtetése.
8. Ajánlások kiadása a kormányzati informatikai tervezésekkel, fejlesztésekkel, működtetésekkel - beleértve az üzemeltetést, karbantartást és követő fejlesztést is - kapcsolatos kérdésekben, az e tárgykörben szükséges jogi szabályozás előkészítése.
9. A kormányzati informatikai fejlesztésekhez kapcsolódó oktatási tevékenység koordinálása.
10. A nemzetközi szervezetekhez, kormányokhoz benyújtott kormányzati informatikai célú pályázatok véleményezése, a források felhasználásának koordinálása.
11. A nemzetközi kormányzati informatikai szervezetek munkájában való részvétel, a kormányzati informatikát érintő informatikai vonatkozású nemzetközi egyezmények, megállapodások, szerződések előkészítése, véleményezése.
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította az 1050/2000. (VI. 23.) Korm. határozat. Hatályos 2000.06.23.