Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2007.11.385 Ha az illetékes szakszervezet és az üzemi tanács a nyolc napos határidőben nem nyilatkozik a munkáltató írásbeli megkeresésére, ez egyetértésnek minősül [Mt. 28. §]

A munkaügyi bíróság ítéletével elutasította a felperes keresetét.

Az elsőfokú ítéleti tényállás szerint a felperes gépkezelő munkakörben dolgozott az alperesnél, egyben szakszervezeti tisztségviselő és üzemi tanácstag volt. Az alperes a 2002. június 28-án kelt rendes felmondással a munkaviszonyát megszüntette. Az indokolás szerint a felperes munkavégzésével folyamatosan problémák merültek fel, amelyek miatt többször írásbeli figyelmeztetésben is részesült: 2000. május 17-én a tejfölbe égett szemcsék kerültek, és a felperes a durva minőségi hibát nem vette észre, 2001. szeptember 14-én három órás termeléskiesés keletkezett, mivel elmulasztotta a töltőfejekbe a termékszűrőket beszerelni, 2002. május 31-én nem rendeltetésszerűen használta a hajhálót. A rendes felmondás arra is hivatkozott, hogy a felperes 2001-ben megtagadta egy írásbeli figyelmeztetés átvételét. Az intézkedés a szakszervezet által összehívott gyűlésen a felperes munkájával való elégedetlenségre vonatkozó művezetői nyilatkozatokra is utalt.

A munkaügyi bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárás alapján bizonyítottnak találta, hogy az alperes az Mt. 28. § (1) bekezdése alapján az előzetes egyetértés beszerzése érdekében írásban megkereste a közvetlen felsőbb szakszervezeti szerv elnökét és az üzemi tanács elnökét, ők azonban a (2) bekezdésében előírt 8 napon belül nem válaszoltak. Mindezeket úgy értékelte, hogy az adott szervek hozzájárultak a rendes felmondáshoz, az alperesnél működő szakszervezeti szerv eljárását a kereset elbírálása szempontjából szükségtelennek ítélte. A munkaügyi bíróság nem találta megalapozottnak a felperes arra való hivatkozását, hogy a munkaviszonya megszüntetésének valódi indoka a szakszervezeti érdekképviseleti tevékenysége volt. A rendes felmondás indokait vizsgálva úgy ítélte meg, hogy a tanúvallomások a felperes terhére megállapítottakat mindenben alátámasztották.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével helyes indokai alapján az elsőfokú ítéletet helybenhagyta, a felperes által ajánlott bizonyítékokat a Pp. 235. § (1) bekezdése alapján mellőzte.

A felperes a törvényes határidőben benyújtott felülvizsgálati kérelmében az első- és a másodfokú bíróság ítéletének hatályon kívül helyezését, és az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítását, másodlagosan az elsőfokú ítélet megváltoztatását kérte. Arra hivatkozott, hogy az eljárt bíróságok a tényállást hiányosan tárták fel, az elsőfokú bíróság iratellenesen következtetett a szakszervezet előzetes egyetértésére, valamint arra, hogy az üzemi tanács elnöke mikor vette át a munkáltatói iratot. A terhére rótt mulasztások tekintetében a tanúk nyilatkozatait ellentmondásosnak tartotta. Álláspontja szerint a figyelmeztetések a munkavállalók érdekében történt fellépéseivel függtek össze. Sérelmezte, hogy a másodfokú bíróság nem vette figyelembe az új bizonyítékait. Ezzel kapcsolatban arra hivatkozott, hogy a bíróságnak kellett volna tájékoztatást adni a bizonyításra szoruló tényekről, a bizonyítási teherről és a bizonyítás sikertelensége következményeiről. A felperes a felülvizsgálati kérelmét utóbb kiegészítette, és ebben az előbbiekkel kapcsolatos részletes indokait adta elő.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte, majd újabb észrevételeiben korábbi érveit ismét részletesen kifejtette.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A Pp. 272. § (1) bekezdése előírja, hogy a felülvizsgálati kérelmet az elsőfokú határozatot hozó bíróságnál a határozat közlésétől számított hatvan napon belül kell benyújtani vagy ajánlott küldeményként postára adni. E határidő elmulasztása esetén az elmulasztott határidő utolsó napjától számított harminc napon belül igazolásnak van helye. A Pp. 272. § (2) bekezdése értelmében a kérelem indokait az előbbi határidőben benyújtott felülvizsgálati kérelemben kell előadni. Következésképpen a 2006. június 27-én kézhez vett jogerős ítélet tekintetében a 2006. augusztus 28-ai felülvizsgálati kérelem volt figyelembe vehető (60. nap augusztus 26-ára, szombatra esett). A felülvizsgálati kérelem további részletes indokai (kiegészítése) hatvan napon túli előterjesztésére vonatkozó igazolási kérelemnek általánosságban a nyári szabadságolásokra előadott indoka nem alkalmas a határidő mulasztás igazolására [Pp. 272. § (1) bekezdés, 107. § (2) bekezdés, BH 2001/281.]. Ebből következően a Legfelsőbb Bíróság a határidőben előterjesztett felülvizsgálati kérelmet vette figyelembe.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!