44/2020. (VIII. 31.) BVOP utasítás
a büntetés-végrehajtási szervezet szakmai ellenőrzéséről szóló 3/2018. (VI. 4.) BVOP utasítás módosításáról
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontja alapján a következő utasítást adom ki:
1. A büntetés-végrehajtási szervezet szakmai ellenőrzéséről szóló 3/2018. (VI. 4.) BVOP utasítás (a továbbiakban: Utasítás) 3. pont p) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"p) nyílt parancs: az ellenőr részére kiállított nyomdai készítésű okmány vagy plasztik igazolvány, amely az abban meghatározott bv. szervnél a jelen utasításban meghatározott jogok gyakorolására jogosít (1. melléklet);"
2. Az Utasítás 3. pont r) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"r) szakirányító szervezeti egységek: a BVOP Hivatala, Biztonsági Szolgálata, Fogvatartási Ügyek Szolgálata, Humán Szolgálata, Egészségügyi Főosztálya, Központi Ellátási Főosztálya, Gazdasági Társaságok Főosztálya, Informatikai Főosztálya, Kommunikációs Főosztálya, Közbeszerzési és Projekt Főosztálya, Közgazdasági Főosztálya, Felderítési Főosztálya, Központi Kivizsgáló és Módszertani Intézete, Központi Szállítási és Nyilvántartási Főosztálya, Műszaki és Ellátási Főosztálya;"
3. Az Utasítás 3. pont v) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"v) vezető ügyeleti szolgálat: a BVOP-n működtetett, készenléti jellegű szolgálat, amelyet a BVOP állományába tartozó kijelölt vezető külön meghatározottak szerint lát el."
4. Az Utasítás 4. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"4. Célszerűség, tervszerűség: az ellenőrzés a szakmai érdekeket szolgálja. Az ellenőrzések összhangban állnak a különböző időszaki ellenőrzési tervekkel, munkatervekkel és a vezető által meghatározott szakmai prioritásokkal, a korábbi ellenőrzések tapasztalataival, továbbá a tervezés és végrehajtás során figyelemmel kell lenni a bv. szerv aktuálisan negatív tendencia jellemezte tevékenységeire is. Az ellenőrzést úgy kell megtervezni és végrehajtani, hogy az csak a feltétlenül szükséges időt vegye igénybe, a végrehajtás az ellenőrzés tárgyának megfelelő, legcélszerűbb módszerek alkalmazásával történjen."
5. Az Utasítás 16. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"16. A vezető - a munkafolyamatba épített ellenőrzései mellett - a vezetése, irányítása alatt álló bv. szervre, szervezeti egységre, szolgálati helyekre, szolgálatot teljesítő vagy munkát végző beosztottakra irányulóan vezetői ellenőrzéseket végez, amelyeknek az országos parancsnok által jóváhagyott tárgyköreit és minimum gyakoriságát a Szolgálat szükség esetén felülvizsgálja, és az esetleges változásokról az év november 30. napjáig tájékoztatja a bv. szervet."
6. Az Utasítás 17. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"17. A vezető havonta - a szakterületen alkalmazott szolgálati rendektől függetlenül, valamint a 61. pont szerinti esetekben - hivatali munkaidőn kívüli, éjszakai, továbbá hétvégi és ünnepnapi ellenőrzést is köteles végrehajtani."
7. Az Utasítás 30. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"30. Az ellenőrzés alá vont jogosult
a) az ellenőr vagy mások testi épségének, egészségének védelme, valamint a vagyon védelme érdekében az ellenőr belépését - az adott területre, objektumra érvényes - biztonsági előírások betartásához, védőfelszerelés használatához kötni;
b) jelezni mindazokat az információkat, amelyek az ellenőrzés tárgyilagos lefolytatásához szükségesek, továbbá mindazon körülményeket, amelyek véleménye szerint az objektív megítélést befolyásolhatják,
c) az ellenőrzésnek a tevékenységére vonatkozó megállapításait megismerni,
d) az ellenőrzés megállapításaival kapcsolatban észrevételt, nyilatkozatot tenni, ennek dokumentálását kérni, kérdéseire választ kapni."
8. Az Utasítás 40. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"40. A Szolgálat által végrehajtandó téma- és célellenőrzéseket, a Szolgálat által vezetett átfogó és utóellenőrzéseket, valamint a BVOP kijelölt szervezeti egységei által - témaellenőrzés keretében - végrehajtandó hatósági ellenőrzéseket a BVOP éves szakmai ellenőrzési tervében kell rögzíteni. A BVOP következő évre vonatkozó éves szakmai ellenőrzési tervének december 10. napjáig történő elkészítéséért, az országos parancsnok részére felterjesztéséért a Szolgálat vezetője a felelős."
9. Az Utasítás 42. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"42. Az átfogó és az utóellenőrzéseket a helyszíni ellenőrzés tervezett időszakának feltüntetésével, a téma- és célellenőrzéseket havi bontásban, az ellenőrizendő bv. szerv vagy szervezeti egységek megnevezésével kell tervezni."
10. Az Utasítás 53. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"53. Az ellenőrzési programot - az átfogó és az ahhoz kapcsolódó utóellenőrzés eseteinek kivételével - a BVOP végrehajtásért felelős szervezeti egysége készíti el. Az ellenőrzési programot az országos parancsnok közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezeti egység esetében annak vezetője hagyja jóvá. Az országos parancsnok helyettesei alárendeltségébe tartozó szervezeti egység esetén az adott szervezeti egység felügyeletét ellátó országos parancsnok helyettes hagyja jóvá. A kinyomtatott programot az iratkezelési szabályoknak megfelelően kell kezelni."
11. Az Utasítás 55. pont a) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Az ellenőrzési programnak tartalmaznia kell)
"a) a jogszabályi és szervezeti felhatalmazást,"
12. Az Utasítás 66. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"66. A 29. pont c) alpontjában meghatározott felkészülésnek az ellenőrzési programban, a bv. szerv vonatkozásában az ellenőrzési tervekben vagy a 61. pont szerinti utasításban rögzített vagy a szóbeli utasítás szerint vizsgálandó szempontokra kell irányulnia. Az ellenőrizendő bv. szervre vagy szervezeti egységre, tevékenységre vonatkozó belső szabályozásokon túl a felkészülés forrásai lehetnek különösen a korábbi ellenőrzések megállapításai, a statisztikai adatok, beszámolók, elemzések, tanulmányok, szolgálati okmányok, hang- és képfelvételek."
13. Az Utasítás 92. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"92. Az átfogó ellenőrzés programját a Szolgálat köteles elkészíteni, azt a Szolgálat vezetője hagyja jóvá."
14. Az Utasítás 93. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"93. A Szolgálat az ellenőrizendő bv. szerv vezetőjét az átfogó ellenőrzésről - annak megkezdése előtt legalább harminc nappal, a jóváhagyott ellenőrzési program megküldésével - értesíti. A Szolgálat - a bv. szerv értesítésével egyidejűleg - az ellenőrzési programot az ellenőrzésben részt vevő Belső Ellenőrzési Főosztály (a továbbiakban: BEF) vezetője részére is továbbítja."
15. Az Utasítás 95. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"95. Az átfogó ellenőrzést a Szolgálat és a BEF - az ellenőrzési program és az átfogó ellenőrzés szempontjainak megfelelően - önállóan hajtják végre."
16. Az Utasítás 96. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"96. A Szolgálat, valamint a BEF vezetője szükség szerint intézkedik az ellenőrök 28. pont g) alpontja szerinti igazolásának, valamint a 38. pont f) alpontja szerinti felhasználói engedélyének és titoktartási nyilatkozatának beszerzésére."
17. Az Utasítás 97. pont helyébe a következő rendelkezés lép:
"97. Az átfogó ellenőrzés vezetője, valamint a BEF vezetője az ellenőrzés alá vont bv. szerv székhelyén számol be a szakterületi megállapításokról. A bv. szerv vezetője a BVOP szervezeti egységeinek ellenőrzési megállapításaira vonatkozóan a beszámolás időpontjában nyilatkozni, észrevételt tenni jogosult. A bv. szerv vezetője a megállapításokkal ellentétes észrevételéről - szakterületi érintettség függvényében - a Szolgálat vagy a BEF vezetőjét írásban - a beszámoló időpontjától számított - kettő munkanapon belül tájékoztatja."
18. Az Utasítás 100. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"100. A szakterületi részjelentések, valamint az összefoglaló jelentés elkészítésének határidejét az Ellenőrzési Programban kell rögzíteni."
19. Az Utasítás 101. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"101. Az ellenőrzésben részt vevő BVOP szervezeti egységek az ellenőrzési programban meghatározott határidőkre figyelemmel kötelesek a részjelentésüket az országos parancsnok részére jóváhagyásra felterjeszteni és az Ellenőrzési Szolgálat vezetője részére megküldeni."
20. Az Utasítás 102. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"102. A folyamat értékelésekor kiemelten kell figyelembe venni a Belügyminisztérium, a hatóságok, a felügyeleti szervek, az emberjogi szervezetek és a BVOP szervezeti egységei által az értékelt időszakban végzett ellenőrzések, vizsgálatok tapasztalatait és megállapításait, a munkavégzésről készült éves jelentésben leírtakat, továbbá az irányítás és a felügyelet során szerzett egyéb információkat."
21. Az Utasítás 103. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"103. Az átfogó ellenőrzésről az országos parancsnok részére felterjesztendő összefoglaló jelentés ellenőrzési programban megjelölt határidőre történő elkészítéséért, valamint annak - jóváhagyását követő öt munkanapon belüli - bv. szerv részére történő továbbításáért a Szolgálat vezetője a felelős."
22. Az Utasítás 106. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"106. Az intézkedési terv jóváhagyásáról és az esetleges egyéb intézkedések megtételéről a Szolgálat vezetője írásban tájékoztatja a bv. szerv vezetőjét."
23. Az Utasítás 108. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"108. Az utóellenőrzés elrendelésére - az átfogó ellenőrzést végrehajtó Szolgálat és BEF javaslatainak figyelembevételével, továbbá egyedi döntés alapján - az országos parancsnok jogosult. Az utóellenőrzés kötelezően végrehajtandó, ha a hiányosságok megszüntetéséről a bv. szerv vezetője nem tesz határidőre jelentést, vagy a jelentés és egyéb információk alapján megállapítható, hogy a szükséges intézkedések elmaradtak vagy azok nem vezettek eredményre. A vezető ez irányú személyes felelősségét ezekben az esetekben vizsgálni kell."
24. Hatályát veszti az Utasítás
b) 48. pontja,
25. Az Utasítás 5. melléklete helyébe az 1. melléklet lép.
26. Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.
Dr. Tóth Tamás bv. vezérőrnagy s. k.,
országos parancsnok
1. melléklet a 44/2020. (VIII. 31.) BVOP utasításhoz
"5. melléklet a 3/2018. (VI. 4.) BVOP utasításhoz
Átfogó ellenőrzések szempontjai
I. ELŐZŐ ÁTFOGÓ ELLENŐRZÉS FONTOSABB MEGÁLLAPÍTÁSAI, AZ AZÓTA TÖRTÉNT VÁLTOZÁSOK
1. Az előző átfogó ellenőrzés fontosabb megállapításai, a szabálytalanságok, hiányosságok megszüntetésére tett intézkedések, azok hatásai.
2. Az ellenőrzött időszak során végrehajtott ellenőrzések (szakmai és külső ellenőrzések) főbb megállapításai, a hiányosságok megszüntetésére tett intézkedések és azok hatásai.
3. A szakterületet érintően az ellenőrzött időszakban történt fontosabb - rendkívüli eseménynek nem minősülő -események, történések (beruházások, fejlesztések stb.).
II. SZAKTERÜLETI SZEMPONTOK
A)
Valamennyi szakterületre vonatkozó, általános szempontok
1. A szakterület alapfeladataiban, szervezeti felépítésében történt esetleges változások, szervezeti felépítés az ellenőrzés időpontjában.
2. A szakterületi szolgálatellátás (munkavégzés) feltételeiben bekövetkezett változások (beleértve a személyi állomány képzettségi szintjének változását is), a személyi, tárgyi, elhelyezési feltételek biztosítottsága az ellenőrzés időpontjában.
3. A Szervezeti és Működési Szabályzat (a továbbiakban: SzMSz) és ügyrend szakterületet (szakfeladatot) érintő meghatározásainak, továbbá a bv. szerv vezetője által kiadott egyéb helyi szabályozások (intézkedések, szabályzatok, őr- és szolgálati utasítások, munkaköri leírások, biztonsági mellékletek, eljárásrendek, szakmai protokollok, ellenőrzési nyomvonalak stb.) megléte, jogszabályokban, felsőbb szintű szabályozásokban és egyéb helyi szabályozásokban meghatározottakkal való összhangja, tartalmi célszerűsége, megfelelősége.
4. A személyi állomány ismeretszintjének, a szolgálatok ellátásának, a feladatok végrehajtásának értékelése, az állomány alaki, öltözködési fegyelme.
5. A szakterület ellenőrzési rendszerének felépítése, működése, hatékonysága, a szakterületre irányuló vezetői és munkafolyamatba épített ellenőrzések számának, szakmai megállapításainak, tényszerűségének, feltáró jellegének elemzése.
6. A szakterületi tevékenységgel összefüggő oktatások, képzések értékelése.
7. A szakterületen belüli információáramlás, együttműködés társszakterületekkel és külső szervezetekkel, szervekkel.
8. A szakterülettel kapcsolatos pályázati tevékenység értékelése.
B)
Konkrét szakterületi tevékenységre vonatkozó szempontok
1. Vezetéssel-irányítással kapcsolatos tevékenység
1.1. Vezetés-irányítás
a) a vezetéshez szükséges alapdokumentumok (SzMSz, ügyrend, munka- és ellenőrzési tervek, együttműködési megállapodások) elkészítésével kapcsolatos kötelezettségek teljesülése, az alapdokumentumok megléte, kidolgozottsága,
b) a bv. szerv szervezeti felépítésében, tagoltságában történt változások, a módosítások indokoltsága és hatásai,
c) az információs rendszer kidolgozottsága, egymásra épültsége, működtetése és működési hatékonysága,
d) a szakmai ellenőrzési rendszer kidolgozottsága, működtetése, hatékonysága,
e) a kapcsolat és az együttműködés alakulása
ea) a belső szervezeti egységek között,
eb) a büntetés-végrehajtási intézet és a fogvatartottak kötelező foglalkoztatására létrehozott gazdasági társaság (a továbbiakban: gazdasági társaság) között,
ec) az együttműködő szervekkel,
ed) a társadalmi környezettel.
1.2. A parancsnok, parancsnokhelyettes munkájának megítélése.
1.3 A szolgálatok tervezése, szervezése. A bv. szerv valamennyi szakterületén alkalmazott szolgálati rend(ek), a szolgálatok tervezése, szervezése, a szolgálatteljesítési idő elszámolása, a különböző jogcímű távollétek, a túlszolgálatok alakulása, kompenzálása, a szolgálatszervezéssel kapcsolatos dokumentumok vezetése az ellenőrzött időszakban.
2. Személyügyi és szociális tevékenység
2.1. A személyügyi osztály állományának jogszabály- és feladatkör-ismerete
a) a munkaköri leírásban rögzített teendők és a ténylegesen végzett feladatok összeegyeztetése,
b) az egyes munkafolyamatok és a bv. szervnél alkalmazott gyakorlatok szakszerűségének ellenőrzése a vonatkozó jogszabályi rendelkezések tükrében.
2.2. A Szervezeti Teljesítményértékelés (a továbbiakban: SZTÉR) helyi szintű végrehajtásának színvonala
a) a SZTÉR hatékony működésével összefüggő kötelezettségek végrehajtásának koordinálása,
b) az osztályszintű értékelések megléte, dokumentáltsága,
c) a SZTÉR kapcsán készült önértékelések minősége,
d) a SZTÉR informatikai rendszerének ismerete, használatának színvonala.
2.3. A bv. szerv létszámadatainak megoszlása állománykategóriánként, osztályonként, továbbá az állománytáblafegyelem betartása
a) az állománytábla változásának kronológiája, okai, szabályszerűsége,
b) a rendszeresített, a munkajogi és a finanszírozott létszám szervezeti egységenkénti megoszlása,
c) az állománykategória-eltérések indoklása,
d) az eltérések jogszabályi feltételeinek teljesülése,
e) a beosztáshoz meghatározott képesítési követelmények alakulása,
f) a csatolt feladatok megalapozottságának vizsgálata,
g) a megbízások jogszerűségének ellenőrzése,
h) a vezetői beosztásban történt változások bemutatása,
i) a betöltetlen álláshelyek okainak feltárása.
2.4. A fluktuáció alakulása
a) a jelenlegi feltöltöttség alakulása a bázisnapon,
b) a felvételek és távozások arányainak és okainak elemzése,
c) a távozási paraméterek (életkor, szolgálati idő, jogcím stb.) összehasonlítása a bv. szerv korábbi éveihez, valamint az országos tendenciákhoz viszonyítottan,
d) az állománymegtartó képesség erősítése érdekében tett vezetői intézkedések megvalósulása (munkakörülmények javítása, munkahelyi kollektíva, mentori rendszer, helyi tréningek, képzések).
2.5. Az utánpótlási tevékenység
a) a toborzási rendszer szervezettsége és szabályozottsága a munkaerőpiaci környezethez és szervezeti elvárásokhoz igazodóan,
b) a toborzási módszerek és technikák alkalmazásának hatékonysága,
c) a rekrutációs bázis kiépítése érdekében tett intézkedések és együttműködések színvonala,
d) a kiválasztási és belső utánpótlási szempontrendszer sikeressége a beválási mutatók eredményességének függvényében,
e) a mentori rendszer szabályozottsága, működésének hatásfoka, ellenőrzésének és koordinációjának megvalósítása a gyakorlatban, a mentorok díjazása.
2.6. A munkáltatói intézkedések jogszerűségének érvényesülése
a) a szolgálati viszonyt érintő munkáltatói döntések jogszerűsége,
b) a munkáltatói intézkedések tartalmi és formai megfelelősége,
c) a rendeltetésszerű joggyakorlás következetes alkalmazása,
d) az egyenlő bánásmód követelményének betartása és az előmeneteli lehetőség feltételének biztosítása, a teljesítményértékelési rendszer (TÉR) hatékony működésével összefüggő kötelezettségek végrehajtásának koordinációja, eredményei,
e) a TÉR alapján készített minősítések megléte, esetleges munkajogi következményeinek jogszerűsége, a teljesítményjuttatás megállapításának jogszerűsége és szakszerűsége,
f) a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséggel összefüggő feladatok koordinálása és a vagyonnyilatkozatok tárolásának szabályszerűsége,
g) a nemzetbiztonsági ellenőrzéshez kapcsolódó ügyintézések végrehajtása,
h) a személyi állomány éves fizikai, pszichikai és egészségi alkalmassági vizsgálata, valamint az egészségkárosodási ellátással kapcsolatos feladatok végrehajtásának ellenőrzése,
i) az elismerési rendszer működésének helyi sajátosságai, az odaítélési gyakorlat szabályai, megalapozottsága.
2.7. A személyügyi alapnyilvántartás adattartalmainak köre és a nyilvántartás aktualizáltsága
a) az új belépők kinevezéséhez szükséges iratanyagok ellenőrzése,
b) okmányok hitelesítésének, parancsok kiadmányozottságának ellenőrzése,
c) a személyi anyag tartalomjegyzékének és adatlapjának aktualizáltsága,
d) a személyi anyagok összeegyeztetése az elektronikus nyilvántartásban rögzített adatokkal,
e) fogyatékanyagok ellenőrzése (elhelyezése, rendezettsége, jogszabályokban rögzített kellékek megléte),
f) a munkáltatói intézkedések ellenőrzése (parancsok és értesítések nyilvántartása, egyéb okmányok nyilvántartásának rendje),
g) határidős feladatok teljesülése, rögzítése (soron következő rendfokozatba történő előléptetés, előresorolás, jubileumi jutalom, szolgálati jel, szolgálati időpótlék, BM foglalkoztatási jogviszony),
h) a szolgálati igazolványok nyilvántartása,
i) személyes adatok védelmének megvalósulása.
2.8. Szociálpolitikai tevékenység
a) üdültetés helyzete, tendenciái, okai,
b) segélyezés helyzete, az állomány szociális helyzetének lehetőség szerinti figyelemmel kísérése,
c) családalapítási támogatással kapcsolatos nyilvántartás, az összeg felhasználásának ellenőrzéséről készült jegyzőkönyv ellenőrzése,
d) kegyeleti gondoskodás helyzete (temetési költségtérítés, büntetés-végrehajtási szervezet halottjává nyilvánítás),
e) személyi állomány étkeztetésének gyakorlata, körülményei,
f) a személyi állomány munkahelyi körülményeinek helyzete,
g) a munkáltatói kölcsönnel kapcsolatos anyagok tárolása, nyilvántartása, kifizetett kölcsönösszegek nyomon követése, engedmények jóváírásával kapcsolatos nyilvántartás,
h) szolgálati lakásállomány (száma, kihasználtsága, igények),
i) Szociális Bizottság működésének gyakorlata,
j) a személyi állomány hangulata, a hangulatot befolyásoló belső és külső tényezők, a hangulat kompenzálására hozott helyi intézkedések és ezek hatásai.
2.9. A személyi állomány állami, büntetés-végrehajtási szakmai és rendészeti iskolai végzettségének alakulása
a) a személyi állomány állami iskolai végzettsége és büntetés-végrehajtási szakmai képesítésének helyzete a beosztásaik betöltéséhez meghatározott képesítési követelmények érvényesülése a jogszabályi előírások tükrében,
b) a beiskolázások szervezettsége és üteme (rendészeti szakvizsga és vezetőképzők is),
c) a képesítési követelmények teljesítésére vonatkozó kötelezésről szóló határozatok, valamint a képesítési követelmények alóli felmentések dokumentáltsága,
d) a tanulmányi szerződések tartalmi és formai jogszerűségének vizsgálata.
2.10. A helyi képzésre és továbbképzésre fektetett hangsúly
a) az oktatási tervben megjelölt témakörök igazodása a büntetés-végrehajtási szervezet oktatási, illetve továbbképzési tervében meghatározottakhoz és a helyi viszonyokhoz,
b) az oktatási tevékenység dokumentáltsága.
2.11. A fegyelmi és bűnügyi helyzetre vonatkozó számadatok, tendenciák.
3. Biztonsági tevékenység
3.1. A rendkívüli események megelőzéséhez, felszámolásához szükséges készültségi állapot minősítése
a) biztonsági rendszerleírás,
b) értesítési terv és a rendkívüli események felszámolási tervei, riasztási rendszer felépítése, működőképessége,
c) gyakorlatok, törzsfoglalkozások, együttműködési megállapodások elemzése,
d) műveleti csoportok felkészítése, felszereltsége, eszközeik állapota,
e) lőkiképzés.
3.2. A bv. szervben kialakított - a fogvatartás törvényes végrehajtásához szükséges - belső rend minősítése. A fogvatartás rendjét, biztonságát sértő, veszélyeztető rendkívüli események száma, bekövetkezésük okai, tendenciája.
3.3. A bv. szerv biztonsági tevékenységének minősítése
a) a biztonsági tevékenységet ellátók eligazítása, szolgálatának átadása-átvétele,
b) a bv. szerv őrzése, be- és kiléptetés végrehajtása,
c) az őrhelyek, más védelmi építmények, biztonsági berendezések, technikai rendszerek és berendezések állapota, működőképessége, a működtetésükről szóló rendelkezések megléte.
3.4. A fogvatartottak elhelyezési részlegén végrehajtott biztonsági feladatok
a) az őrzési, felügyeleti, ellenőrzési feladatok teljesítése,
b) a fogvatartottak elhelyezése, elkülönítése, biztonsági kockázati besorolása, mozgatása, a kísérések biztosítottsága,
c) a magas kockázati besorolású fogvatartottak, egyéni kezelési utasítással ellátottak felügyeletének, őrzésének megszervezése, az egyéni kezelési utasítások tartalmának értékelése,
d) a biztonságtechnikai eszközök, berendezések meglétének, állapotának értékelése.
3.5. A fogvatartottak munkáltatásához kapcsolódó biztonsági feladatok
a) a feladatokat szabályozó őr- és szolgálati utasítások, munkaköri leírások megléte, tartalmi elemzése,
b) az őr- és szolgálati helyeken történő szolgálatellátás minősítése, a feladatrendszer felépítésének szakmai megfelelősége, helytállósága,
c) a fogvatartottak munkára kivonulása, kísérése és az elhelyezési részlegre történő bevonulása,
d) a fogvatartottak kockázati besorolásoknak megfelelő őrzése, felügyelete és ellenőrzésének biztosítása, végrehajtása,
e) a veszélyes eszközök, anyagok tárolása, kiadása, visszavétele és nyilvántartása,
f) a munkáltatás során alkalmazott biztonsági intézkedések végrehajtása.
3.6. A fogvatartottak előállításával, szállításával kapcsolatos biztonsági tevékenység
a) előállítás, szállítás előkészítése, végrehajtása,
b) előállítással, szállítással kapcsolatos dokumentációk tartalmi értékelése, kitöltöttsége,
c) a motozás, a mozgáskorlátozás, valamint az egyéb biztonsági intézkedések alkalmazásának értékelése,
d) a személyi állomány és a fogvatartottak eligazítása.
3.7. Az egyéb biztonsági feladatokhoz szükséges területek biztonsági kialakításának megfelelősége, a feladatok teljesítése
a) a járőrszolgálati tevékenység értékelése,
b) látogatás biztosítása,
c) szabad levegőn tartózkodás és más fogvatartotti programok biztosítása.
3.8. A biztonsági intézkedések alkalmazásának gyakorlata
a) biztonsági elkülönítés,
b) biztonsági részlegre vagy zárkába helyezés,
c) mozgáskorlátozó eszközök alkalmazása, indokoltság vizsgálata,
d) személymotozás,
e) biztonsági ellenőrzés, vizsgálat, szemle, átfogó biztonsági vizsgálat,
f) ajtók zárva tartásának elrendelése,
g) egyes jogok gyakorlásának felfüggesztése,
h) elektronikus megfigyelési eszköz alkalmazása, annak szabályozottsága,
i) elektronikus távfelügyeleti eszköz alkalmazása, annak szabályozottsága.
3.9. A kényszerítő eszközök alkalmazása
a) az alkalmazott eszközök,
b) az alkalmazást követő intézkedések és jelentések,
c) a kivizsgálást végző személy jogosultsága, a jogszerűségi vizsgálat,
d) a kimutatható tendencia.
3.10. A fegyverzeti szakanyagok elhelyezése, tárolása, megőrzése, műszaki állapota, karbantartottsága.
3.11. A szolgálati állatok alkalmazása, képzése, élelmezése, egészségügyi állapota, a tartásukhoz szükséges dokumentáció.
4. Fogvatartási ügyek intézésével kapcsolatos tevékenység
4.1. Programszervezés és foglalkoztatás
a) a befogadó részleg tevékenysége,
b) Befogadási és Fogvatartási Bizottság tevékenysége, biztonsági kockázati besorolás, rezsimbesorolás felülvizsgálata, nem dolgozók felülvizsgálata, a fogvatartottak munkáltatásba történő bevonásának aránya,
c) kérelmek, panaszok ügyintézése,
d) házirend, napirend tartalma, betartása,
e) jogosultságok, kötelezettségek biztosításának gyakorlata (elhelyezés, foglalkoztatás, látogatás, csomagküldés, levelezés, távbeszélő használata, vallásgyakorlás),
f) fegyelmezési és jutalmazási rendszer gyakorlatának értékelése,
g) értékelő vélemények, előterjesztések,
h) fogvatartottak differenciálása, speciális részlegek,
i) a szuicid prevenció,
j) a fogvatartottak ügyeivel kapcsolatos nyilvántartások vezetése,
k) fogvatartotti programok gyakorisága, formái, tartalma, szakmai színvonala, bevont fogvatartotti kör szélesítésére tett intézkedések,
l) büntetés-félbeszakítással kapcsolatos ügyintézés,
m) büntetés-végrehajtási pártfogó felügyelői tevékenység, szabadulásra felkészítés,
n) reintregrációs őrizet végrehajtása.
4.2. Bűnügyi nyilvántartás
a) az igazgatási tevékenység belső szabályozottsága,
b) a befogadási, szabadítási eljárás végrehajtása,
c) az előállítás, szállítás előkészítése, szervezése,
d) a fogvatartotti létszám összetétele, alakulása és tendenciája az ellenőrzött időszak során,
e) a fogvatartotti nyilvántartás (számítógépes és papíralapú, élő és archív) kezelése, vezetése,
f) a büntetés-végrehajtási intézményekkel kapcsolatos eljárás (szabadságvesztés végrehajtási fokozatának megváltoztatása, feltételes szabadságra bocsátás, EVSZ stb.) végrehajtása,
g) letartóztatásokkal, szabadságvesztések foganatba vételével kapcsolatos eljárás végrehajtása.
5. Egészségügyi tevékenység
5.1. Az egészségügyi ellátó működésének jogszerűsége (érvényes működési engedély, működési kártya, előírt szerződések).
5.2. Az egészségügyi feladatokat ellátó személyi állományi tagok felkészültsége, képzettsége, fegyelmi helyzete.
5.3. A személyi állomány egészségügyi ellátása (betegforgalmi adatok).
5.4. A személyi állomány pszichológiai ellátása, mentálhigiénés állapota, rehabilitációja, rekreációja (statisztikai adatok).
5.5. A fogvatartottak egészségügyi ellátása (betegforgalmi adatok).
5.6. Az egészségügyi adatok tárolása.
5.7. Az egészségügyi/ápolási dokumentáció tárolása.
5.8. A bv. szerv közegészségügyi helyzete.
5.9. A helyi és a büntetés-végrehajtási egészségügyi intézményekkel való együttműködés, a büntetés-végrehajtási szervezet és nem a büntetés-végrehajtási szervezet által működtetett egészségügyi intézmények járó-, fekvőbetegszakellátásának igénybevétele (betegforgalmi adatok).
5.10. Gyógyszergazdálkodás, a gyógyszerek beszerzése, tárolása, nyilvántartása, a gyógyszerosztás rendje.
6. Informatikai tevékenység
6.1. Az informatika helyzetének általános megítélése
a) az informatikai-műszaki feltételek, felszereltség,
b) az informatikai szaktevékenység dokumentáltsága,
c) az informatikai szolgáltatások beépülése a munkafolyamatokba,
d) a felhasználók jártassága a központilag rendszeresített alkalmazások kezelésében,
e) a szoftverek jogtisztasága,
f) a központilag rendszeresített alkalmazások és informatikai szolgáltatások kizárólagos fenntartása,
g) a felhasználói támogatás, illetve informatikai rendszergazda által végzett felhasználói tevékenységek aránya, az egyes informatikai szolgáltatások minőségi javítására, üzemeltetésére és fejlesztésére fordítandó erőforrások igényeinek feltételrendszere.
6.2. A bv. szerv informatikai biztonsági helyzetének értékelése.
6.3. Biztonságtechnikai rendszer értékelése
a) a biztonságtechnikai eszközök mennyisége, minősége, üzembiztonsága,
b) a biztonságtechnikai rendszerleírás aktualizáltsága,
c) a karbantartások tervezése, karbantartási szerződés,
d) a biztonságtechnikai ügyeleti helyiség kialakítása (monitorok, rögzítők elhelyezése).
7. Közgazdasági tevékenység
7.1. Szabályzatok ellenőrzése
a) belső kontrollrendszer gazdálkodáshoz kapcsolódó elemei,
b) számviteli politika (ebbe tartoznak a számviteli politika részét képező kötelező szabályzatok is: pénz- és értékkezelési szabályzat, a leltározási és leltárkészítési szabályzat, értékelési szabályzat, önköltségszámítási szabályzat),
c) számlarend,
d) raktározási szabályzat,
e) bizonylati szabályzat, bizonylati album,
f) kötelezettségvállalási szabályzat,
g) pénzügyi letétkezelés szabályozása,
h) gazdálkodási szabályzat,
i) beszerzési és közbeszerzési szabályzatok.
7.2. A költségvetési tervezés, az előirányzatok felhasználása
a) az elemi költségvetés összeállítása, a kiadási és bevételi előirányzatok alátámasztottsága, indokoltsága,
b) az előirányzatok alakulása, az évközi saját hatáskörben végrehajtott előirányzat-átcsoportosítások indokoltsága, likviditási terv megalapozottsága,
c) a havi keretnyitáshoz kapcsolódó támogatások kiemelt előirányzatok szerinti megbontásának vezetése,
d) a felhalmozási előirányzatok felhasználása, a teljesítéshez kapcsolódó kincstári nyitás igénylésének időbelisége, alátámasztottsága,
e) a többletbevétel előirányzatosításához kapcsolódó jogszabályi előírások betartása,
f) a likviditási problémák kezelése, az időarányostól eltérő finanszírozás indokoltsága, előrehozatal alátámasztottsága,
g) a működési kiadások előirányzatainak időarányos felhasználása, az időarányos felhasználástól való eltérés indokoltsága,
h) a költségvetési szakterületet érintő rendszeres és eseti adatszolgáltatások alátámasztottsága.
7.3. Az elítéltek letéti, keresményi pénzeinek kezelése
a) a letéti könyvelés szabályszerűsége, egyezősége,
b) a befogadásnál átvett pénz-, érték- és okmányletét kezelése, egyezősége a nyilvántartással,
c) a BvBank-ba rögzítésre kerülő tételek jogszabályi megfelelősége, a programban helyileg állítható paraméterek teljeskörűsége,
d) az elítéltek keresményi pénzeire érkezett letiltások nyilvántartása, végrehajtása,
e) a kártérítési határozatok nyilvántartása és levonása,
f) a hitelezett vasúti utalványok nyilvántartása, kiadásuk indokoltága,
g) a fogvatartotti mobiltelefon igényléséhez, használatához kapcsolódó pénzügyi letétkezelést érintő feladatok végrehajtása,
h) készpénzkezelés a pénztárban,
i) egyéb büntetés-végrehajtási tartozások elszámolása,
j) a szabaduló és átszállított fogvatartottak elszámolása, készpénzsegély folyósításának jogossága,
k) az előirányzat-felhasználási keretszámlára történt utalások jogosságának ellenőrzése.
7.4. Pénzügyi, számviteli feladatok
a) személyi juttatások főkönyvi és analitikus nyilvántartásának egyezősége a KIRA listákkal,
b) a KIRA listák alapján a havi számfejtéshez kapcsolódó helyi ellenőrzési feladatok végrehajtása,
c) azonosítás alatt álló bevételek rendezésének bizonylatai, analitikája,
d) a kincstári és a főkönyvi könyvelés közötti eltérésekhez készített analitikus nyilvántartás és az ehhez kapcsolódó rovatrend szerinti "ERA" kód rendezések,
e) az egyéb sajátos eszközoldali elszámolásokon kimutatott tételek alátámasztottsága,
f) a PFN-01 számú "Kincstáron kívüli pénzforgalom bejelentése" bizonylatok alátámasztottsága, a kapcsolódó ERA kódhoz tartozó rendezés analitikája,
g) pályázati források számviteli elszámolásának helyessége,
h) költségvetési maradvány felhasználásának, elszámolásának alátámasztottsága, indokoltsága,
i) a kötelezettségvállalások nyilvántartása, ennek teljeskörűsége,
j) az átlátható szervezetre vonatkozó nyilatkozatok nyilvántartása, ezek teljeskörűsége,
k) a havi főkönyvi egyeztetések analitikájának vizsgálata,
l) a javadalmi pénztár működésének szabályszerűsége,
m) a pénzügyi, számviteli területet érintő rendszeres és eseti adatszolgáltatások alátámasztottsága,
n) banki és pénztári bizonylatok szúrópróbaszerű, alaki és tartalmi vizsgálata,
o) az eszköz- és készletanalitika, kiemelten az alábbiak:
oa) bevételezés helyessége, nyilvántartás és elszámolás módjának vizsgálata,
ob) idegen tulajdonként nyilvántartott eszközök nyilvántartása,
oc) EU-s projektek költségvetése terhére beszerzett eszközök nyilvántartása,
od) gyógyszerbeszerzések analitikus nyilvántartásának egyeztetése a raktári készlettel,
oe) társintézettől átvett és átadott eszközök nyilvántartása.
7.5. Létszám- és bérgazdálkodás
a) a felterjesztett állománytábla-módosítások, létszámfelvételi engedélyek költségvetési megalapozottsága,
b) a nem rendszeres személyi juttatásokra vonatkozó (utazási költségtérítések, egészségügyi költségtérítés, kiküldetéshez kapcsolódó költségek stb.) elszámolások vizsgálata,
c) a megbízás alapján kifizetendő összegek számfejtéséhez az adatszolgáltatások teljesítésének megvalósulása, a dokumentumok rendelkezésre állásának vizsgálata,
d) az illetményelőleg folyósítás, elszámolás szabályozottsága, dokumentálása,
e) a számfejtésre jelentett adatok alátámasztottsága,
f) albérletidíj-hozzájárulás elszámolásának megalapozottsága.
8. Műszaki-ellátási tevékenység
8.1. Ingatlan- és lakásgazdálkodás
a) a bv. szerv ingatlan- és lakásgazdálkodási tevékenysége, a hatályos jogszabályoknak való megfelelése,
b) a lakásbérleti szerződéseknek a helyi lakásgazdálkodási koncepcióhoz való kapcsolódása,
c) az előírt adatszolgáltatási kötelezettségek teljesítése, határidők betartása, tartalmi megfelelősége,
d) a bv. szerv ingatlanainak, épületeinek és építményeinek az állapota, karbantartása,
e) az ingatlanok, épületek használata, a használaton kívüli ingatlanok, épületek hasznosítása,
f) a nem büntetés-végrehajtási vagyonkezelésű épületek, ingatlanok használata,
g) a vagyonkataszter számviteli, földhivatali nyilvántartásokkal való egyezősége,
h) az egyedileg nyilvántartott tárgyi eszközök bv. szervek közötti térítésmentes átadása-átvétele.
8.2. Beruházások, felújítások, karbantartások végrehajtása, elszámolása
a) épületek, épületszerkezetek műszaki állapota,
b) a zárkák és egyéb helyiségek műszaki állapota,
c) berendezési és felszerelési tárgyak, nagy értékű tárgyi eszközök állapota, karbantartása,
d) a megvalósult beruházások, felújítások megvalósulásának módja szerinti megosztása,
e) beruházások, felújítások bv. szerven belüli lebonyolításának és az összeg felhasználásának szabályszerűsége,
f) külső vállalkozó bevonásával végzett munkák végrehajtása, a lebonyolítás szabályszerűsége, ezen belül különösen
fa) a megbízott/vállalkozó kiválasztásához kapcsolódó dokumentumok,
fb) a szerződések tartalmi kellékei,
fc) műszaki ellenőr megnevezése, aláírásának megléte,
fd) építési napló és mellékletei, valamint a felmérési naplók az elszámolás igazolására,
fe) készre jelentők, átadás-átvételi jegyzőkönyvek, teljesítésigazolások, számlák,
ff) utó-felülvizsgálati jegyzőkönyvek, beruházást lezáró értékelő jelentés,
g) a beruházási/felújítási/beszerzési akták dokumentumainak nyilvántartása, teljeskörűsége,
h) az építési célra beszerzett tárgyi eszközök és a nagy értékű tárgyieszköz-beszerzések dokumentáltsága.
8.3. Az adományok elfogadása
a) az adományok elfogadásával kapcsolatos rendelkezések érvényesülése,
b) az átvételre vonatkozó adminisztráció megfelelősége.
8.4. Az elítéltek tárgyletétjeinek kezelése
a) a letéti szelvényen felsorolt tárgyak és a nyilvántartásukra használt modulban rögzített adatok egyezősége, a letéti tárgyak tárolása, karbantartása, a letéti zsákok zárásának szabályszerűsége,
b) a letéti nyilvántartások vezetése, egyezősége,
c) a visszamaradt letétekkel kapcsolatos intézkedések,
d) a kérelmi lapok ügyintézésének menete, a kiadások szabályszerűsége,
e) a tárgyletétek szállításba helyezése, szállításból történő befogadásának szabályszerűsége.
8.5. A központi ellátású és a saját beszerzésű termékekkel kapcsolatos anyag- és készletgazdálkodás
a) rendelkezésre álló készlet mennyisége, összetétele nem túlzott-e, normáknak megfelelő-e, alkalmas-e a feladatok zavartalan ellátására,
b) a készletek tárolása, osztályozása, tárolóhelyek berendezése, tárolási és biztonsági szabályok betartása,
c) felesleges, elfekvő, normán felüli készletek feltárása, hasznosítására tett intézkedések,
d) a készletek szabályszerű kezelése, jogszerű felhasználása,
e) az anyagok bevételezésének, kiadásának, könyvelésének szabályossága,
f) anyag- és készletgazdálkodás értékelése.
8.6. A központi ellátású és a saját beszerzésű termékek selejtezése
a) selejtezés előkészítése (selejtezési javaslatok, bizottságok kijelölése),
b) selejtezés végrehajtásának dokumentációja, jegyzőkönyvek elkészítése,
c) selejtértékesítés módja, végrehajtása.
8.7. A központi ellátású és a saját beszerzésű termékek leltározása
a) leltározás előkészítése, dokumentáció megléte, szabályossága,
b) leltározás végrehajtása, dokumentáció megléte, szabályossága,
c) leltárösszesítők és egyeztetések megléte, szabályossága,
d) kompenzálási engedélykérelmek megléte, szabályossága,
e) kártérítések lefolytatása,
f) leltárértékelés, záró jegyzőkönyv megléte, szabályossága.
8.8. Elhelyezés
a) a személyi állomány munkakörülményei, munkaeszközökkel való ellátottsága,
b) a fogvatartottak elhelyezési körülményei, zárkák és lakóhelyiségek felszereltsége,
c) speciális rendeltetésű helyiségek biztosítása, azok felszereltsége, állapota,
d) a fogvatartottak tisztasági szerekkel való ellátásának szabályszerűsége, dokumentálása.
8.9. Ruházati ellátás
a) A személyi állomány ellátása
aa) a személyi állomány egyenruházati ellátása (csökkentett alapellátás, alapellátás-kiegészítés, ruházati utánpótlási ellátmányok),
ab) a személyi állomány egyenruházatának nyilvántartása (ruházati könyvek vezetése, tartozásállomány nyilvántartása),
ac) a ruházati mozgások (egyenruházati norma felvitele, ruházati ellátások, ruházati utánpótlási ellátmányok, elszámolások) vezetése a NOVA ruházati programban,
ad) a személyi állomány munka- és védőruházati ellátása (alapellátás, utánpótlás, csere),
ae) a szakterületen végrehajtott belső ellenőri vizsgálatok,
af) a szakterület munkafolyamatait szabályozó helyi intézkedés, kockázatelemzés, ellenőrzési nyomvonal,
ag) a ruházati raktár elhelyezése, raktári készletek kezelése, nyilvántartások vezetése,
ah) a személyi állomány ruházati készleteinek nagysága, összetétele, indokoltsága;
b) A fogvatartottak ellátása
ba) felszerelési raktár kialakítása, rendje,
bb) a ruházat és felszerelési tárgyak mennyisége, összetétele,
bc) ruházati ellátás biztosítottsága,
bd) ruházati és felszerelési tárgyak nyilvántartásának vezetése, készletmozgások,
be) a segélyruházati készlet összetétele, kezelése és nyilvántartása,
bf) munka- és védőruházat nyilvántartása,
bg) ruházat, felszerelési tárgyak karbantartása, cseréje.
8.10. A személyi állomány és a fogvatartottak élelmezési ellátása
a) az élelmezési ellátás személyi, tárgyi és higiéniai feltételeinek (előkészítés, elkészítés, kiosztás, mosogatás stb.) biztosítása,
b) a konyhák állapota, felszereltsége, HACCP minőség-ellenőrzési rendszerhez való megfelelése, a HACCP rendszer működése,
c) a fogvatartottak élelmezési kategóriába sorolása, az élelmezési létszámnak megfelelő nyersanyag kiadása, az élelmezési pénzügyi normák betartása,
d) élelmezési elszámolások szabályszerűsége, előírt tápérték biztosítása,
e) az élelmiszerkészletek szavatossági és tárolási idejének betartása,
f) étlap összeállítása, étlapváltoztatások menete,
g) szállítói szerződések hatályossága,
h) élelmezési modul használatának szabályszerűsége,
i) a belső ellátás termékeinek fogadása, feldolgozása, kezelése,
j) a diéták biztosítása,
k) a személyi állomány étkezési jegy elszámolása, az önköltség megállapítása.
8.11. Gépjármű-igénybevétel, szállítási feladatok végrehajtása
a) a bv. szerv gépjármű-állománytábla szerinti ellátottsága,
b) a gépjárművek műszaki állapota, javítások, karbantartások végrehajtása,
c) a gépjárművek igénybevételi rendjének, használatának, a nem szolgálati igénybevételek szabályossága,
d) a gépjárműállomány nagysága, összetétele mennyiben felel meg a szolgálati feladatok ellátásának,
e) gépjárművek kihasználtsága, gazdaságos üzemeltetése,
f) forgalmazáshoz szükséges menetokmányok megléte, érvényessége,
g) üzemeltetési normák betartása (üzemanyag, fődarab, akkumulátor, gumi stb.).
8.12. Karbantartó- és mosodai szolgáltató egységek ellenőrzése
a) az ellátó, szolgáltató fogvatartotti munkáltatási helyek működési rendje,
b) a kézi raktárak készletének kezelése,
c) az ellátáshoz, szolgáltatáshoz felhasznált anyagok normáinak betartása,
d) a technológiai utasítások betartása,
e) az eszközellátottság színvonala,
f) az ellátás szolgáltatás kapacitás-kihasználtsága,
g) a rendszeresített nyomtatványok, okmányok vezetése.
8.13. A bv. szervekben működtetett boltok (a továbbiakban: bolt) üzemeltetésének ellenőrzése
a) a HACCP dokumentáció megléte, az abban foglaltak betartása,
b) a bolt árukészletének ellenőrzése,
c) a bolt lebonyolításának menete,
d) a boltban forgalmazott termékek árainak vizsgálata,
e) több objektumos bv. szerv esetében, az objektumokban működő boltok árainak egyezőségi vizsgálata.
8.14. Munkavédelem
a) a munkavédelem irányítása,
b) a munkahelyi kockázatértékelések,
c) a munkavédelmi oktatások, segédletek, naplók,
d) a munkavédelmi vizsgáztatások,
e) a munkahelyi elsősegélynyújtó helyek, elsősegélynyújtók képzése,
f) a dohányzóhelyek kijelölése,
g) a munkavédelmi szemlejegyzőkönyvek és nyilvántartások dokumentálása, baleseti naplók,
h) egyéni védőeszközök kiadásának rendje, dokumentálása,
i) kémiai biztonság ellenőrzése,
j) a munkabalesetek kivizsgálása, nyilvántartása,
k) az időszakos biztonságtechnikai és érintésvédelmi felülvizsgálatok,
l) a munkagépek kezelési és karbantartási utasításai, elhelyezése,
m) munkavédelmi érdekképviselet, bizottság,
n) a munkaköri orvosi alkalmassági vizsgálatok (személyi állomány és fogvatartottak),
o) a munkáltatási és szolgálati helyek, helyiségek és a fogvatartottak elhelyezési részlegeinek ellenőrzése.
8.15. Tűzvédelem
a) tűzvédelmi szakvizsgáztatások végrehajtása, nyilvántartása,
b) elektromos, villámvédelmi szerelvények időszakos szabványossági felülvizsgálatai, minősítések, intézkedések a feladatok, hiányosságok végrehajtására,
c) alkalomszerű tűzveszélyes munkák engedélyezése, szabályozottsága és végrehajtása, nyilvántartása,
d) tűzvédelmi berendezések (tűzoltó készülékek, tűzcsapok, tűzivíz források, légzőkészülékek, automatikus tűzjelző és oltó berendezések stb.) megfelelősége, időszakos ellenőrzése, készenlétbe helyezése, nyilvántartása,
e) negyedéves tűzvédelmi szemlék megtartása, dokumentálása, a minősítések alapján a szükséges intézkedések megtétele,
f) a létesítéssel, használati szabályokkal kapcsolatos tapasztalatok,
g) az ellenőrzött időszakban keletkezett tűzesetek száma, a kár értéke, a felelősökkel szembeni intézkedések megtétele, hasonló esetek elkerülése érdekében tett intézkedések.
8.16. Környezetvédelem
a) a környezetvédelemmel kapcsolatos önkormányzati rendeletek, szabályozások meghatározásainak betartása,
b) közüzemi szerződések, számlák, nyilvántartások,
c) önellenőrzési tervek (engedélyezése, végrehajtása, a mérési eredmények nyilvántartása, a szükséges intézkedések megtétele),
d) szennyvíztisztító telepek üzemeltetése (engedélyek, szabályzatok, dokumentációk, nyilvántartások, jelentések stb.),
e) ivóvízhálózatok üzemeltetése (engedélyek, szabályzatok, dokumentációk, nyilvántartások, jelentések stb.),
f) levegő tisztaságának védelmével kapcsolatos tevékenység (szerződések, jelentések, engedélyek, határozatok),
g) a hulladékok gyűjtése, tárolása, kezelése, nyilvántartása, jelentése (szerződések, hulladékgazdálkodási tervek és azok végrehajtása, engedélyek, anyagmérlegek, hulladékkezelési utasítások),
h) a veszélyes anyagokkal, veszélyes készítményekkel kapcsolatos tevékenység (felhasználási engedélyek, bejelentések, nyilvántartások, biztonságtechnikai adatlapok, tárolás stb.),
i) veszélyes anyagok tároló tartályai (üzemeltetés, engedélyek, határozatok, időszakos vizsgálatok, a szükséges intézkedések megtétele),
j) telepengedélyek megléte, a környezetvédelmi előírások betartása, a szükséges intézkedések megtétele, végrehajtásuk helyzete.
8.17. Energiagazdálkodás
a) felhasznált energiahordozók, nyilvántartásaik, szerződések, számlák,
b) időszakos jelentések végrehajtása,
c) az energetikai alaphálózatok (villamos energia, földgáz, víz és csatorna, fűtés szekunder kör) és az épület(ek) hőtechnikai állapota, változások,
d) az energetikai rendszerek (pl. fázisjavító berendezés, aggregátor, kazán és segédberendezései, hőközpontok) állapota, változások,
e) vásárolt vagy eladott energiahordozóval kapcsolatos gazdálkodás (szerződés, szabályozottság, nyilvántartás, mérések hitelessége stb.),
f) szervezeten belüli alfogyasztói mérések (nyilvántartások, megállapítások),
g) energiaveszteség feltáró vizsgálatok végzése, dokumentációk, takarékossági intézkedések és végrehajtásuk.
9. A fogvatartotti munkáltatás
9.1. A Befogadási és Fogvatartási Bizottság munkáltatással kapcsolatos feladatainak ellátása, működésénekeljárásának rendje, munkába állítás, a munkáltatás feltételeinek teljesülése.
9.2. A fogvatartotti létszám a munkába állított és a kivonuló létszám összehasonlítása, a teljes körű foglalkoztatás megvalósítása.
9.3. A költségvetési és a gazdasági társaságok közötti fogvatartotti munkaerő elosztása, a munkahelyek racionalizálása, a meglévő munkahelyek bővítése, a fogvatartotti munkaerő szabadkapacitásainak kihasználása.
9.4. A munkáltatással kapcsolatos nyilvántartások, dokumentumok vezetése, a rendkívüli munkavégzés elrendelése, megváltása.
9.5. Az oktatásban, képzésben részt vevő fogvatartottak pénzbeli díjazása, az adatszolgáltatások megalapozottsága.
9.6. A munkadíj(ledolgozott munkaidő, állásidő betanulási idő, fizetett szabadság) megállapításának, számfejtésének jogszerűsége, havi munkadíjjegyzékek vizsgálata.
9.7. A foglalkoztatási modul vezetése és az ez alapján történő munkadíj elszámolásának szabályszerűsége.
9.8. A díjazás nélküli munkavégzés nyilvántartása, szabályossága.
9.9. A fogvatartottak munkáltatással összefüggő jogainak érvényesülése, a fogvatartottak kérelmeinek, panaszainak ügyében követendő eljárásrend szabályozottsága.
10. Ügyiratkezelés
10.1. A büntetés-végrehajtási szervezetre vonatkozó hatályos iratkezelési szabályzatban meghatározott szempontok szerint.
11. Adatvédelmi tevékenység
11.1. A személyes adatok védelme a büntetés-végrehajtási szervezet adatvédelmi és adatbiztonsági szabályzata alapján.
11.2. A közérdekű adatok közzétételének szabályszerűsége.
12. Kommunikációs tevékenység
12.1. A kommunikációs területet szabályozó jogszabályi környezet ismerete.
12.2. A sajtókérelmek ügyintézési határidejének betartása, a formai követelményeknek való megfelelés.
12.3. A bv. szervben szervezett programok, sajtónyilvános események engedélyezési folyamata, az utólagos jelentések rendje.
12.4. A személyi állomány, illetve a fogvatartottak nyilatkozattételének gyakorisága, minősége, dokumentációja.
12.5. A sajtófigyelés hatékonysága, kapcsolat a regionális médiumokkal.
12.6. A bv. szervről szóló anyagok büntetés-végrehajtási szervezet kiadványaiban való megjelenésének gyakorisága.
13. Jogi tevékenység
13.1. A peres ügyek képviseletének ellátása és az ehhez kapcsolódó adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése.
13.2. A személyi állománnyal kapcsolatos kártérítési eljárások jogszerűsége.
13.3. A belső szabályozók előkészítésének, közzétételének, felülvizsgálatának rendszere.
14. Belső ellenőri tevékenység
14.1. A belső kontrollrendszer belső ellenőrzéshez kapcsolódó elemei.
14.2. A belső ellenőrzési kézikönyv tartalma.
14.3. A belső ellenőrzések tervezése.
14.4. A belső ellenőrzések végrehajtása.
14.5. A tanácsadó tevékenység.
14.6. Az éves jelentés vizsgálata.
15. Belső kontrollrendszer
15.1. Integrált kockázatkezelési szabályzat.
15.2. Szervezeti integritást sértő események kezelésének eljárásrendje (belső kontroll kézikönyv) kiadása, megléte.
15.3. Belső kontroll koordinátor kijelölése.
III. VALAMENNYI SZAKTERÜLETRE VONATKOZÓ ÖSSZEGZŐ SZEMPONTOK
1. A szakterület vezetőjének, illetve az egyedi megbízott tevékenységének értékelése
1.1. Szabályismeret, szakmai felkészültség, feladattudat, elhivatottság, kezdeményezőkészség, önállóság, kreativitás, motiváltság, a beosztott állománnyal való kapcsolat (iránymutatás, vezetői gondoskodás stb.)
1.2. A beosztottakkal, társosztályokkal, a személyi állomány tagjaival való kapcsolat, kooperáció jellemzése, a társszervekkel történő együttműködés hatékonysága, minősége.
1.3. A szakterületi tevékenységre irányuló ellenőrzések megfelelősége, hatékonysága.
2. Összefoglaló értékelés, javaslatok
2.1. A szakmai tevékenység ellátása során jelentkezett kedvező és kedvezőtlen tendenciák, a kedvezőtlen tendenciák megváltoztatására tett intézkedések és azok hatásai.
2.2. Valamennyi súlyos vagy gyakori szabálytalanság, hiányosság felsorolása, utalva a vonatkozó szabályozás meghatározásaira.
2.3. A megállapítások összegzése, a szükségszerű intézkedések, az abból fakadó javaslatok megfogalmazása, megállapítás az esetleges utóellenőrzés szükségességére vonatkozóan."