Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

ÍH 2010.8 HÁZI ŐRIZET

A házi őrizet szabályainak módosítására vonatkozó döntés előtt be kell szerezni az ügyész indítványát [Be. 138. § (3) bekezdés, Be. 130. § (1) bekezdés, 131. §, 132. § (1) és (2) bekezdés, 136. § (2)-(4) bekezdés, 6/2003. (IV. 4.) IM-BM együttes rendelet 6. § (1) bekezdése].

A 2008. február 19. napjától előzetes fogvatartásban, majd 2009. július 20. napjától házi őrizetben lévő H. A. K. gyanúsított házi őrizeti szabályait a gyanúsított védőjének kérelmére a megyei bíróság megváltoztatta akként, hogy a házi őrizet helyéül szolgáló ingatlannak a mindennapi élet szokásos szükségleteinek biztosítása céljából, valamint a Nemzeti Nyomozó Irodánál történő eljárási cselekményeken való megjelenés céljából történő elhagyása mellett engedélyezte, hogy a gyanúsított az ingatlant a felszámolóbiztossal és hitelezőkkel a hitelezők székhelyén és telephelyén történő tárgyalás céljából is elhagyja, mégpedig: - 2009. december 7. napján 8 órától 20 óráig az A. és Vidéke Takarékszövetkezet címére, 2009. december 14. napján 8 órától 20 óráig a K. és Vidéke Takarékszövetkezet címére, 2009. december 18. napján 8 órától 20 óráig a K. Takarékszövetkezet címére, valamint az A. Takarékszövetkezet címére történő utazás céljából.

Figyelmeztette a gyanúsítottat a házi őrizet szabályai megszegésének törvényes következményeire.

A végzés ellen a Cs. Megyei Főügyészség átiratában jelentett be fellebbezést, melyben a megyei bíróság végzésének megváltoztatását, a gyanúsított házi őrizeti szabályainak megváltoztatása iránt benyújtott kérelem elutasítását indítványozta. Indítványát arra alapította, hogy a kérelemben megjelölt takarékszövetkezetek az ügyben sértettként szerepelnek, és a nyomozás jelenlegi fázisában aggályos lenne, ha a gyanúsított a sértettekkel külön tárgyalásokat folytatna, mivel a sértettek kihallgatása még ez ideig nem történt meg. Ugyanakkor rendőri hivatalos feljegyzéseket csatolt, melyek a gyanúsított részéről a védő kérelme szerinti tárgyalások szükségességét cáfolják. Álláspontja szerint mindezek és a nyomozati iratok teljességének ismerete nélkül a megyei bíróság döntése nem megalapozott.

A fentieken túlmenően az ügyész fellebbezésében kifogásolta, hogy a megyei bíróság a kérelmet előzetesen nem küldte meg véleményezésre az ügyésznek és indítványozta, hogy ennek szükségessége tárgyában a másodfokú bíróság fejtse ki álláspontját.

Az ítélőtábla a fellebbezést alaposnak találta.

Eljárási szabályt sértett a megyei bíróság, amikor az ügyész indítványát nem szerezte be. A Be. 138. § (3) bekezdése szerint ugyanis a házi őrizet elrendelésére, tartamára, illetőleg fenntartására, valamint megszüntetésére az előzetes letartóztatás elrendelésére, meghosszabbítására, illetőleg fenntartására, valamint megszüntetésére vonatkozó rendelkezéseket [Be. 130. § (1) bekezdés, 131. §, 132. § (1) és (2) bekezdés, 136. § (2)-(4) bekezdés] kell alkalmazni. E rendelkezések közül a Be. 130. § (1) bekezdése, a 131. § (2) bekezdése és a 136. § (3) bekezdése egyértelműen tartalmazza, hogy vádemelés előtt is, az előzetes letartóztatás fentiek szerinti tárgyában való bírósági döntés előtt az ügyész indítványát be kell szerezni. Ebből adódóan, a Be. 138. § (3) bekezdése alapján ez a házi őrizet ilyen eseteire is vonatkozik. Kétségtelen, hogy jelen esetben a házi őrizettel elrendelt korlátozások módosításáról van szó, amiről a felsorolt törvényhelyek az előzetes letartóztatásnál - mivel ilyen probléma fel sem merülhet - nem rendelkeznek. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ilyen esetben az ügyészi indítvány beszerzésére nincs szükség. Az ügyésznek már a házi őrizet elrendelésére vonatkozó indítványában meg kell jelölnie azt a lakást, illetve az ahhoz tartozó bekerített helyet, amelynek elhagyását megtiltani kívánja. Következésképpen, a tilalom akár részleges feloldására vonatkozó kérelem esetén is szükséges az ügyész indítványa. A házi őrizet szabályainak végrehajtásáról szóló 6/2003. (IV. 4.) IM-BM együttes rendelet 6. § (1) bekezdése is akként rendelkezik, hogy ha a terhelt a házi őrizetre kijelölt lakóhelyét, illetve tartózkodási helyét meg kívánja változtatni, a bíróságnál - a vádirat benyújtásáig az ügyész útján - indítványozza a házi őrizetet elrendelő határozat módosítását. A 23/2003. (VI. 24.) BM-IM együttes rendelet 71. § (1) bekezdése pedig azt írja elő, hogy ha a gyanúsított vádemelés előtt a házi őrizet szabályainak részleges feloldására irányuló kérelmét a nyomozó szervnél nyújtja be, azt a nyomozó szervnek az ügyészhez kell megküldeni. Jelen ügyben a védő kérelme a gyanúsított házi őrizete helyéül szolgáló ingatlan bizonyos napokra történő elhagyásának engedélyezésére vonatkozott, ami lényegében a házi őrizet részleges feloldása iránti kérelemnek tekinthető. Ezért, a kifejtettek alapján az ügyész indítványát be kellett volna szerezni. Elmulasztása azonban a megyei bíróság végzésének érdemi felülbírálatára kihatással nem volt, mert az ügyész álláspontja fellebbezésének indokolásából ismertté vált.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!