Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1994.3.136 Több végrendelet megtámadása esetén a "sorrend" megválasztásánál irányadó szempontok [Ptk. 653. §, 632. § (1) bek., 607. § (4) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperesnek a H. L. örökhagyó által 1990. január 30-án aláírt és házastársa: az alperes javára szóló írásbeli magánvégrendelet érvénytelenségének megállapítására irányuló kereseti kérelmét elutasította. Egyben az alperes viszontkeresete alapján megállapította, hogy az örökhagyó által 1990. január 18-án aláírt és unokaöccse: a felperes javára szóló írásbeli magánvégrendelet a felek egymás közti viszonyában érvénytelen. Az ítélet indokolásában a bíróság megállapította, hogy az 1990. január 18-án aláírt végrendelet elkészítésében a felperes közreműködő volt, mert az örökhagyói akaratnyilvánításról a barátja: az egyik végrendeleti tanú néhány szavas feljegyzése alapján ő készíttette el munkahelyén írógépen a végrendeletet, tehát "a végrendelet szövegének a kialakítása a felperes által megszabott" volt. Ezért a Ptk. 632. §-ának (1) bekezdése értelmében a javára szóló végrendelet érvénytelen. Ennek következményeként a bíróság érdemben nem vizsgálta a felperesi kereset megalapozottságát, amelyben a felperes a gyermektelen örökhagyó házastársának, az alperesnek a javára szóló és az örökhagyó által 1990. január 30-án aláírt írásbeli magánvégrendelet érvénytelenségének megállapítását kérte. A Ptk. 653. §-a értelmében ugyanis a felperes csak akkor hivatkozhatna az alperes javára szóló végrendelet érvénytelenségére, ha annak megállapítása esetén ő örökölne, "szemben az alperessel, aki végrendelet hiányában is mint az örökhagyó törvényes örököse jogosult az öröklésre".

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. Az ítélet indokolása szerint "az elsőfokú bíróság helyesen állapította meg a perbevitt igények kapcsán a sorrendet, és vizsgálta elsődlegesen a viszontkereset alaposságát, figyelemmel a Ptk. 653. §-ára. Azt is helyesen döntötte el, hogy a felperes a végrendelet alkotásánál közreműködő volt. A bizonyítás anyagából megállapítható, hogy nem az örökhagyó által készített végrendelet-tervezetet, hanem az egyik végrendeleti tanú által írt pár szavas feljegyzést vitte magával, és készítette el a gépírásos végrendelet szövegét, amelyet utóbb az örökhagyóval és a két tanúval az örökhagyó jelenlétében aláíratott. A felperes volt tehát lényegében a végrendelet megfogalmazója, és ez a magatartása az állandó bírói gyakorlat szerint olyan tevékenységnek minősül, hogy magatartása a végrendelet tartalma tekintetében meghatározó jelentőségű... Éppen ezért alappal a felperes a javára szóló végrendelet érvényességének a megállapítását nem igényelheti, vagyis nincs. perlési jogosultsága."

A jogerős ítélet ellen jogszabálysértésre hivatkozással a felperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő. Elsődlegesen azt sérelmezi, hogy a bíróságok a kereseti kérelmével érdemben nem foglalkoztak, így nem vizsgálták, hogy az örökhagyó 1990. január 30-án cselekvőképes volt-e. Ugyanakkor jogszabályt sértettek akkor, amikor a viszontkeresetnek helyt adva, az 1990. január 18-i végrendelet készítésében közreműködőnek tekintették: tevékenysége ugyanis csak annyi volt, hogy az örökhagyó által mondottakat legépeltette. Ezért a jogerős ítélet megalapozatlan és törvénysértő.

A felülvizsgálati kérelem nem megalapozott.

A Ptk. 653. §-a értelmében a végrendelet érvénytelenségére, illetőleg hatálytalanságára csak az hivatkozhat, aki az érvénytelenség, illetőleg hatálytalanság megállapítása esetében maga örököl vagy tehertől mentesül. E rendelkezésből következik, hogy a megtámadás joga csak azt az örököst illeti meg, aki az örökhagyó után vagy a törvényes öröklés rendje szerint, vagy érvényes végrendelet alapján a megtámadás sikere esetén ténylegesen örökölne. Az adott esetben tehát a felperes csak akkor jogosult az 1990. január 30-án kelt végrendelet megtámadására, ha annak érvénytelensége esetén ő lenne az örökhagyó örököse: azaz a javáraszóló korábbi: 1990. január 18-án kelt végrendelet érvényes. Ugyanez a szabály vonatkozik azonban a viszontkereset előterjesztőjére is: az alperes is csak akkor támadhatja eredményesen a felperes javára szóló végrendelet érvényességét, ha egyébként az örökhagyó után ő örökölne.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!