Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Mfv.10117/2015/6. számú precedensképes határozata társadalombiztosítási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 182. §, 2011. évi CXCI. törvény (Mmtv.) 33. §] Bírók: Farkas Katalin, Magyarfalvi Katalin, Zanathy János

A határozat elvi tartalma:

Ha a szakértő szakvéleménye nem ellentmondásos és végkövetkeztetésében az NRSZH orvosi bizottságai által adott értékeléssel megegyezik, újabb szakértő kirendelése szükségtelen.

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Mfv.III.10.117/2015/6.szám

A Kúria dr. Varga István ügyvéd által képviselt felperesnek a jogtanácsos által képviselt Megyei Kormányhivatal alperes ellen társadalombiztosítási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében a Gyulai Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon 2014. november 13. napján hozott 3.M.264/2014/10. számú jogerős ítélet ellen a felperes részéről előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán eljárva - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Kúria a Gyulai Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 3.M.264/2014/10. számú ítéletét hatályában fenntartja.

A felülvizsgálati eljárás illetékét a magyar állam viseli.

I n d o k o l á s

A másodfokú társadalombiztosítási szerv az alperes elsőfokú - 2014. március 7. napján kelt 73-2-09056/2013/1. számú - határozatát, melyben a felperes részére 2012. január 1-től folyósított rehabilitációs ellátást 2014. május 31. napjával megszüntette és egyidejűleg 2014. június 1. napjától rokkantsági ellátást állapított meg 36.375 Ft összegben megváltoztatta, és a rokkantsági ellátás összegét 2014. június 1. napjától - a 494/2013. (XII.23.) Kormányrendelet rendelkezésére figyelemmel - 37.250 Ft-ban állapította meg. A társadalombiztosítási szervek felperes össz-szervezeti egészségkárosodásának a mértékét 43%-ban, illetve 42%-ban határozták meg azzal, hogy felperes B2 minősítési csoportba tartozik, állapota javult, így a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény (a továbbiakban: Mmtv.) 33/A. § (1) bekezdés a) pontja és (2) bekezdés c) pontja alapján kellett a rokkantsági ellátás összegét megállapítani.

A felperes kereseti kérelmében kérte elsődlegesen a rokkantsági ellátás összegének a megváltoztatását, másodlagosan - állapotjavulás hiányában - az egészségkárosodási mérték tekintetében a határozatok hatályon kívül helyezését. Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte arra hivatkozással, hogy a felperes a korábbi III. csoportú rokkantsága alapján C2 minősítési kategóriának megfelelő minősítési csoportba tartozott, a felülvizsgálatot követően B2 minősítési csoportba tartozik, ami állapotjavulást jelent.

A Gyulai Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. A bíróság álláspontja szerint a felperes az egészségi állapota mértékét vitatta, ezért szükséges volt az igazságügyi szakértői szakvélemény beszerzése (Pp. 177. § (1) bekezdés). A bíróság ítéletében idézte az Igazságügyi Szakértő és Kutató Intézetek Szolnoki Intézete (dr. F. É.igazságügyi orvosszakértő) szakvéleményének megállapításait. A szakértői szakvélemény alapján a felperes össz-szervezeti egészségkárosodása 40%-os, egészségi állapota 60%-os mértékű volt az első- és a másodfokú társadalombiztosítási határozatok meghozatalának időpontjában is, így "B" minősítési csoportba tartozik.

A felperes vitatta a szakvélemény megállapításait, azonban az ítéleti érvelés szerint az igazságügyi orvosszakértő az első- és a másodfokú orvosi bizottságokkal egyezően "B" kategóriába sorolta a felperest (Pp. 206. § (1) bekezdés). A bíróság megállapította, hogy a komplex minősítésre vonatkozó részletes szabályokról szóló 7/2012. (II.14.) NEFMI rendelet (a továbbiakban: NEFMIr.) a felperes korábbi 57%-os össz-szervezeti egészségkárosodása (43%-os egészségi állapot) alapján "C" kategória, míg az 51-60% közötti egészségi állapot "B" kategória megállapítására ad lehetőséget, így az "Mmtv. 13. § (2) bekezdés c) pontjában (helyesen Mmtv. 33. § (2) bekezdés c) pontjában) foglalt feltétel az állapotjavulás társadalombiztosítási jogi értelemben fennáll".

A bíróság ítéletében értékelte a felperes által hivatkozott 2013. október 29. napján kelt ambuláns lap adatait, a 2014. június 12. napján kelt zárójelentéssel kapcsolatosan pedig megállapította, hogy az a "per keretein kívül esik". Összességében a bíróság az igazságügyi szakvéleményt aggálytalannak értékelte és ítélkezése alapjául elfogadta, a további bizonyítás elrendelését szükségtelennek tartotta (Pp. 182. § (3) bekezdés).

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, annak hatályon kívül helyezése és a bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását, másodlagosan a kereseti kérelmének megfelelő határozat meghozatalát kérve, a Pp. 182. § (3) bekezdése, a Mmtv. 12. § (1) bekezdése és 33/A. §-a sérelmét állítva. A felperes hivatkozott arra, hogy a perben beszerzett szakvéleményt nem fogadta el, és mivel részletesen megindokolta a szakvéleményben fellelhető - korábbi szakvéleménnyel és a per egyéb adataival való - ellentmondásokat, a bíróság nem mellőzhette volna az új szakértő kirendelését vagy a szakértő személyes meghallgatását. A bíróság a Pp. 182. § (3) bekezdése rendelkezésébe ütközően a szakvélemény ellentmondásait nem oldotta fel, ezért a jogerős ítélet megalapozatlan. Kiemelte a felperes, hogy nem csupán a rész-egészségkárosodások értékelése, de egyes egészségkárosodások megléte tekintetében is jelentős eltérések vannak az első- és a másodfokú közigazgatási eljárásban, valamint a bírósági eljárásában beszerzett orvosi vélemények között, mely ellentmondások szintén nem kerültek feloldásra. Előadta a felperes, hogy 2010. évben a szakértő a residualis schizoprenia, a recurrens depressió, a schizoid személyiségzavar és a pánikzavar diagnózisok alapján pszichés részkárosodásként 40%-ot állapított meg, a 2013. október 29. napján kelt ambuláns kezelőlap szerint a pszichopatológiai tünetek felerősödtek, amelyek arra utalnak, hogy pszichés állapotában rosszabbodás és nem javulás következett be. Ugyanakkor a bíróság által kirendelt szakértő a pszichés megbetegedés rész-egészségkárosodási mértékét 5%-ban jelölte meg. Ez az ellentmondás sem került feloldásra, a tényleges állapota csak másik szakértővel lett volna megállapítható.

Hivatkozott a felperes a 2013. november 12. napján kelt (kereseti kérelméhez csatolt) ambuláns lapra, amely a mozgásszervi állapota rosszabbodását írja le, amely szerint "az eltelt időszakban mozgásszervi statusa romlott, a kezelések ellenére panaszai fokozódtak, tekintettel a meglévő statusra, állapotát kialakultnak tekintjük, végleges".

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztett elő.

A Kúria a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 274. § (1) bekezdése alapján tárgyaláson kívül bírálta el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!