Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2021.2.59 A fellebbezésben a Kp. 100. § (2) bekezdés b) pontja alapján meg kell jelölni a jogszabálysértést a konkrét jogszabályhellyel együtt. Ennek elmaradása esetén a fellebbezést vissza kell utasítani, amennyiben a személyesen eljáró fél a jogszabálysértés és a jogszabályhely megjelölésére ki lett oktatva [2017. évi I. tv. (Kp.) 48. § (1) bek., 100. § (2) bek., 102. § (1) bek., 104. § (1) bek.]

A fellebbezés alapjául szolgáló tényállás és az ügy előzménye

[1] A Baranya Megyei Kormányhivatal Pécsi Járási Hivatala, mint elsőfokú hatóság a 2020. február 20-án kelt 32.583/3/2020. számú egyszerűsített határozatával a felperes 1/2 tulajdonát képező ingatlanra végrehajtási jogot jegyzett be. A felperes az elsőfokú határozattal szemben fellebbezést nyújtott be, melyben költségmentesség engedélyezése iránti kérelmet is előterjesztett.

[2] Az alperes a 2020. április 15-én kelt 35.653-3/2020. számú végzésével a felperes részére költségmentességet engedélyezett.

[3] A felperes a végzéssel szemben előterjesztett kereseti kérelmében kérte az alperesi határozat hatályon kívül helyezését és az alperes új eljárásra kötelezését.

[4] Az alperes a védiratában kérte a keresetlevél visszautasítását.

[5] Az elsőfokú bíróság a 2.K.700.743/2020/4. számú végzésével a keresetlevelet visszautasította.

[6] L. G. 2020. június 23-án postára adottan fellebbezést nyújtott be a 4. számú, keresetlevelet visszautasító végzéssel szemben.

Az elsőfokú bíróság végzése

[7] Az elsőfokú bíróság a 2.K.700.743/2020/6. számú végzésével L. G.-nek a 4. sorszámú végzés ellen benyújtott fellebbezését visszautasította a közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvény (a továbbiakban: Kp.) 112. § (3) bekezdése alapján alkalmazandó 102. § (1) bekezdés a) pontja alapján figyelemmel arra, hogy a fellebbezést nem az arra jogosult nyújtotta be, mivel L. G. a perben semmilyen minőségben nem vett részt.

A fellebbezés, a hiánypótlásra felhívó végzés és az észrevétel

[8] L. G. a 6. sorszámú végzéssel szemben a 7. sorszám alatt lajtromozott beadványában fellebbezést nyújtott be, melyben előadta, hogy a végzésben az elsőfokú bíróság elmulasztotta a jogi indokolási kötelezettségét, melyet a Kúria nem pótolhat, ezért az elsőfokú bíróság végzését hatályon kívül kell helyezni és a bíróságot új eljárás és új határozat hozatalára kell utasítani. A továbbiakban a felperesnek az alperes határozatával kapcsolatos előadását ismételte meg és kérte személyes, vagy részleges személyes költségmentesség, illetve ezek hiányában tárgyi költségfeljegyzési jog megállapítását.

[9] Az elsőfokú bíróság a 8. szám alatti végzésével a L. G.-t (a továbbiakban: fellebbező) hiánypótlásra hívta fel és tájékoztatta arról, hogy a fellebbezésnek tartalmaznia kell a fellebbezést megalapozó jogszabálysértést a jogszabályhely pontos megjelölésével. Amennyiben a hiányok pótlása nem történik meg, a fellebbezés visszautasítható.

[10] A fellebbező a hiánypótlásra a hiányokat nem pótolta.

[11] A felperes a 9. szám alatt iktatott beadványában új kereseti kérelmet terjesztett elő.

[12] Az alperes a fellebbezésre észrevételt nem terjesztett elő.

A Kúria döntése és jogi indokai

[13] Az elsőfokú bíróság a fellebbezéssel támadott végzésében L. G. fellebbezését utasította vissza, ezért L. G. a Kp. 112. § (3) bekezdése alapján - mint akire a végzés rendelkezést tartalmaz - a rendelkezés reá vonatkozó része ellen fellebbezés benyújtására jogosult. A 7. sorszám alatt lajstromozott fellebbezésen nyomtatott betűkkel a felperes neve szerepel, ugyanakkor szabad szemmel is láthatóan azt L. G. írta alá, ő nyújtott be a 6. számú végzés ellen 7. sorszám alatt fellebbezést.

[14] A 7. sorszámú fellebbezés érdemi elbírálásra alkalmatlan volt, annak elbírálására - az alábbiakban kifejtett okból - nem kerülhetett sor.

[15] A Kúria arra mutat rá, hogy az elsőfokú bíróság eljárását kizárólag a fellebbezés keretei között, az abban előadott jogsértések mentén vizsgálhatja felül - a hivatalból figyelembe veendő tények kivételével - a Kp. 108. § (1) bekezdése értelmében. A Kúria megállapította, hogy a fellebbező nem tett eleget a Kp. 100. § (2) bekezdés b) pontjában foglaltaknak, azaz nem jelölte meg a fellebbezésében a fellebbezést megalapozó jogszabálysértést az arra vonatkozó jogszabályhely pontos megjelölésével. A fellebbező a fellebbezésének a nagyobbik részében az alperesi határozat jogszerűségével kapcsolatos álláspontját fejtette ki, és e körben jelölt meg jogszabálysértéseket, ugyanakkor az elsőfokú bíróság végzésével kapcsolatban adós maradt a végzéssel szembeni kifogásai előterjesztésével és a végzés kapcsán a jogsértés és a konkrét jogszabályhely megjelölésével. A fellebbező az elsőfokú bíróság végzésével kapcsolatban mindösszesen annyit adott elő, hogy "A felülvizsgálattal érintett bírósági végzés elmulasztotta a jogi indokolási kötelezettségének eleget tenni", azonban az erre vonatkozó konkrét érveit nem adta elő, a megsértett jogszabályhelyet nem jelölte meg, és állítását nem indokolta meg.

[16] A fentiek szerint a másodfokú bíróság kizárólag a fellebbező által megjelölt jogszabályhely alapján vizsgálhatja meg a fellebbezett végzést, és a felperes adós maradt a konkrét jogszabályhely megjelölésével, így a Kúria nem került abba a helyzetbe, hogy a fellebbezést érdemben meg tudta volna vizsgálni.

[17] A Kúria kiemeli azt is, hogy az elsőfokú bíróság a 8. számú végzésében egyértelműen tájékoztatta a fellebbezőt arról, hogy a fellebbezésnek tartalmaznia kell a fellebbezést megalapozó jogszabálysértést a jogszabályhely pontos megjelölésével, és tájékoztatta arról is, hogy ennek elmaradása a fellebbezés visszautasítását vonja maga után. Az elsőfokú bíróság tehát teljeskörűen tájékoztatta a fellebbezőt, nemcsak arról, hogy mit kell megjelölnie, hanem a megjelölés hiánya esetén beálló jogkövetkezményről is. Figyelemmel a pontos és alapos tájékoztatásra, a Kúria csak arra mutat rá, hogy a Kp. 112. § (3) bekezdése folytán irányadó Kp. 100. § (2) bekezdés b) pontja szerint előírt jogszabálysértés megjelölésének hiánya a Kp. 104. § (1) bekezdése folytán hiánypótlással nem orvosolható, a fellebbezés hiányának pótlására ezért nem kerülhetett sor.

[18] Mindezek alapján a Kúria a jogsérelmet meg nem jelölő fellebbezést érdemben nem bírálhatta el, ezért a Kp. 104. § (1) bekezdése folytán alkalmazandó 48. § (1) bekezdés j) és k) pontja alapján a fellebbezést vissza kellett utasítani.

[19] A 8. számú végzésben foglalt felhívás után a felperes 9. számon iktatott beadványt terjesztett elő, azonban az tartalmában - Kp. 2. § (4) bekezdésére figyelemmel - nem fellebbezésnek, hanem újra előterjesztett keresetlevélnek minősül, ezért az ezzel kapcsolatos eljárási cselekmények szükségességét az elsőfokú bíróságnak kell vizsgálnia és arról intézkednie.

(Kúria Kpkf.VI.40.119/2020.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

Az ügy száma: Kpkf.VI.40.119/2020/2.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!