Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2013.6.154 A házassági életközösség fennállása alatt vásárolt vagyontárgyat a vétellel összefüggésben terhelő kölcsöntartozás, valamint közteher, a házastársak közös adóssága. Az egyik házastárs jogellenes magatartásával okozott többlet-kiadás (késedelmi kamat, adópótlék) azonban a házastársak belső jogviszonyában azt a házastársat terheli, akinek felróható magatartására visszavezethetően keletkezett [Csjt. 27. § (1) bek.].

A peres felek házastársak voltak, házassági életközösségük 2007. február közepén végleg megszűnt. Házasságukat a t.-i bíróság 2008. december 30-án jogerőre emelkedett részítéletével felbontotta.

A perben az alperes a házastársi közös vagyon megosztása iránti igényt is érvényesített, a továbbiakban a per e tekintetben folytatódott.

Ebben a körben az alperes - többek között - elszámolás tárgyává kívánta tenni a házastársi közös vagyon körébe tartozó F. típusú gépjárművet, melynek felperesi tulajdonba adását kérte 740 000 forint forgalmi értéken, illetve a gépjármű megvásárlásakor felvett és teljesített hiteltartozás elszámolására is igényt tartott.

A felperes a perbeli gépkocsi alperesi tulajdonba adását kérte. A 740 000 forint forgalmi értéket nem vitatta. Kérte, hogy a bíróság a gépkocsit terhelő kölcsön közös vagyoni jellegének megállapítása mellett a tartozást 1/2-1/2 arányban ossza meg a felek között, ahogyan a gépkocsit terhelő adótartozást is.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a házastársi közös vagyont a peres felek között megosztotta. A vagyonmérleg 35/A. tételszáma alatt szereplő F. típusú gépjárművet 740 000 forint forgalmi értéken a felperes tulajdonába adta. Megállapította, hogy a gépjárművet terhelő, jogerős és végrehajthatóvá vált fizetési meghagyás alapján fennálló tartozás, valamint a fennálló adótartozás közös adósság, mely egymás között egyenlő arányban terheli a feleket.

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta. Megállapította, hogy az F. típusú gépjárművet terhelő 2009. augusztus 29-én jogerőre emelkedett és végrehajthatóvá vált fizetési meghagyás alapján fennálló, a törlesztő részletek teljesítésével kapcsolatos késedelemmel összefüggésben felmerült 383 315 forint, a peres felek egymás közötti viszonyában a felperest terhelő tartozás, míg a fennmaradó tartozás közös adósságként a felek egymás közötti viszonyában egyenlő arányban terheli a feleket.

A másodfokú bíróság a perbeli gépjárművet terhelő adótartozással kapcsolatos elsőfokú ítéleti rendelkezést részben megváltoztatva megállapította, hogy a 2007. évre előírt 15 360 forint összegű gépjármű adótartozás, továbbá a 2006. évi gépjárműadó késedelmes megfizetése miatt keletkezett 899 forint késedelmi pótlék tartozás a peres feleket egymás közötti viszonyukban egyenlő arányban terhelő közös adósság, míg a 2007. évi gépjármű adótartozást érintő 1119 forint késedelmi pótlék a felek egymás közötti viszonyában a felperest terhelő tartozás.

A másodfokú bíróság szerint helytállóan állapította meg az elsőfokú bíróság, hogy a közös vagyont képező gépjármű megvásárlásához folyósított kölcsöntartozást közös adósságnak kell tekinteni, azonban az általa elfoglalt téves álláspont folytán nem vizsgálta, hogy a kibocsátott fizetési meghagyásban meghatározott marasztalási összegből milyen összeg tekinthető késedelemből eredő tartozásnak. Ezért a másodfokú bíróság kiegészítő bizonyítást folytatott le és megkereste a B. P. Zrt.-t, melynek tájékoztatásából kitűnően a jogerős bírósági határozatban szereplő 1 799 005 forint tartozásból a 2008. október 15-i felmondáshoz vezető késedelem okán 383 315 forint a késedelmi kamat.

A peradatokból megállapíthatóan a gépkocsi egy 2007. április 27-én kelt, a felek közötti megállapodással került a felperes birtokába, azt megelőzően két hónapon keresztül a törlesztő részleteket az alperes teljesítette. 2007 áprilisától a kölcsön törlesztő részeit a felperes fizette és az alperes alappal bízhatott a felperesi szerződésszerű teljesítések folyamatosságában. A felperes azonban 2008 júliusát követően már nem teljesítette a lízingdíjakat, és az alperes tagadásával szemben nem bizonyította, hogy gazdasági helyzetének elnehezüléséről, az egyes törlesztő részletek megfizetésének elmulasztásáról az alperest megfelelően tájékoztatta volna, így az alperes nem kerülhetett abba a helyzetbe, hogy a késedelem jogkövetkezményeinek elkerülése érdekében ő maga teljesíthesse a kölcsöntartozást.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint erre figyelemmel a mulasztás jogkövetkezményeiért az alperes - felróhatóság hiányában - nem tehető felelőssé a peres felek egymás közötti viszonyában, így a pénzintézet által lejárttá tett és jogerős határozattal megítélt tartozásból a késedelem jogkövetkezményeként keletkezett 383 315 forint megfizetésére a házastársi közös vagyon megosztása során nem kötelezhető. Erre tekintettel a felek közös adósságából a késedelembe esés jogkövetkezményeit a felperes tartozik viselni.

A másodfokú bíróság szerint az elsőfokú bíróság helytállóan tekintette tulajdonjoghoz kötődő, ezért közös vagyoni adósságnak a gépjárművel kapcsolatban keletkezett adótartozást. Tekintettel azonban arra, hogy az elsőfokú eljárás során keletkezett iratokból nem lehetett egyértelműen megállapítani, hogy a helyi adóhatóság által indított eljárásban behajtandó összeg kizárólag a perbeli gépjárművel kapcsolatos adótartozással azonos-e, a másodfokú bíróság részbizonyítás körében megkereste erre vonatkozóan a T. város jegyzőjét. A jegyzői tájékoztatásból kitűnik, hogy a 103 110 forint és járulékai tartozás - amelynek teljesítése érdekében a perbeli gépjárművet lefoglalták - nem csupán a perbeli gépjárműre megállapított tartozást foglalja magában, hanem jelentős részben a megfizetni elmulasztott talajterhelési díjat és az ezzel kapcsolatos bírságot, valamint végrehajtási költséget, melyekre vonatkozóan a peres felek a bíróság döntését jelen perben nem kérték.

A másodfokú bíróság a rendelkezésre álló okiratok alapján megállapította, hogy a 2007. évre előírt 15 360 forint összegű adótartozás, továbbá a 2006. évi, tehát az életközösség fennállása alatt keletkezett adó késedelmes megfizetése miatt felszámított 899 forint késedelmi pótlék az az összeg, amely a peres feleket az adóhatóság felé egymás között egyenlő arányban terheli.

A fentiekre tekintettel a másodfokú bíróság a gépjárművet érintő adótartozás vonatkozásában az elsőfokú ítéleti rendelkezést pontosította és kimondta, hogy a 2007-ben előírt adótartozást érintő 1119 forint késedelmi pótlék, figyelemmel arra, hogy a gépjárművet 2007 áprilisától a felperes birtokolta és nem merült fel adat arra nézve, hogy a tartozás fennálltáról az alperest megfelelően tájékoztatta volna, a felek egymás közötti viszonyában a felperest terheli.

A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben elsődlegesen annak megállapítását kérte, hogy az F. típusú gépjárművet terhelő jogerős fizetési meghagyáson alapuló tartozás, valamint a T. város adóügyi és behajtási irodája felé fennálló adótartozás kizárólag a felperest terheli. Másodlagos felülvizsgálati kérelme arra irányult, hogy a Kúria a felülvizsgálattal támadott ítéletet helyezze hatályon kívül és kötelezze az elsőfokú bíróságot új eljárás lefolytatására. Harmadlagos felülvizsgálati kérelme azt célozta, hogy a gépkocsit terhelő tartozások vonatkozásában a Kúria a felperes kereseti kérelmét utasítsa el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!