Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Pf.20071/2021/8. számú határozata kártérítés (KÖZIGAZGATÁSI JOGKÖRBEN okozott kár megtérítése) tárgyában. [1996. évi LV. törvény (Vtv.) 27. § (1) bek., 80. § (4) bek., 2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:522. § (1) bek.] Bírók: Szabó Péter, Szalay Róbert, Zámbó Tamás

A határozat elvi tartalma:

Nem felróható az alperesnek, hogy vadászatra jogosult hiányában nem rendelt el korábban hatósági vadászatot.

***********

Győri Ítélőtábla

Pf.IV.20.071/2021/8.

A Győri Ítélőtábla a Juhász Ügyvédi Iroda (cím17; ügyintéző: dr. Juhász László ügyvéd) által képviselt Felperes1 (cím14) felperesnek a dr. Kósa Mónika Szidónia kamarai jogtanácsos által képviselt Alperes1 (cím19) alperes ellen közigazgatási jogkörben okozott kár megtérítése iránt indított perében a Tatabányai Törvényszék 2021. március 22-én meghozott 13.P.20.070/2019/50. számú ítélete ellen a felperes részéről 51. sorszámon benyújtott fellebbezés folytán indult másodfokú eljárásban - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t:

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja, azzal a kiegészítéssel, hogy a felperes az alperesnek tizenöt napon belül köteles megfizetni 100.000,- (százezer) Ft elsőfokú perköltséget.

Kötelezi a felperest, hogy az állami adóhatóság külön felhívására, az abban foglalt módon és időben fizessen meg az államnak 270.150,- (kettőszázhetvenezer-százötven) Ft feljegyzett fellebbezési eljárási illetéket.

Kötelezi a felperest, hogy tizenöt napon belül fizessen meg az alperesnek 50.000,- (ötvenezer) Ft másodfokú perköltséget, s viselje költségeit.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

[1] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította, s kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperes részére 100.000,- Ft perköltséget, valamint külön felhívásra az államnak 202.164,- Ft le nem rótt illetéket.

[2] Határozatának indokolásában rögzítette, hogy a felperes 2017-ben őstermelőként szántóföldi gazdálkodást folytatott a helység1 külterület helyrajzi szám1, helyrajzi szám2., helyrajzi szám3., helyrajzi szám4, helyrajzi szám5., helyrajzi szám6., és a helyrajzi szám7. helyrajzi számú ingatlanokon, melyek egyben a 11-252650 kódszámú vadászterület részét képezték. A perbeli időszakban a vadászterületet érintően nem volt vadászatra jogosult. Ennek oka az volt, hogy a földtulajdonosok közösségének 6/2016. (VIII. 29.) és 9/2016. (VIII. 29.) számú - a korábban vadászatra jogosult előhaszonbérleti jogának kizárásáról, valamint az új vadászatra jogosulttal (az Egyesület1el) kötendő haszonbérleti szerződésről rendelkező - határozatait a kisebbségben maradt tulajdonosok megtámadták. Az eljárt Tatabányai Járásbíróság 2017. február 16-án kelt 13.P.21.352/2016/14. számú végzésével a határozatok végrehajtását a per jogerős befejezéséig felfüggesztette; ezt a végzést a Tatabányai Törvényszék 2.Pkf.50.125/2017/3. számon meghozott végzésével helybenhagyta.

[3] A felperes az őszi kalászos gabonával vetett földterületeken 2017. április végén, május elején észlelt először intenzív vadmozgást, és vadkárt. A települési jegyzőnél bejelentést tett, és kérte a szükséges intézkedések megtételét. A jegyző 2017. május 11-én megkereste a Alperes1 helység2 Járási Hivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Földművelésügyi Főosztály Földművelésügyi Osztályát, s kérte tájékoztatását annak kapcsán, a vadkárral érintett földterületeken ki köteles a vadkár miatt eljárni, továbbá az ezzel kapcsolatos eljárásban kit kell értesíteni. Az alperes tisztviselője telefonon válaszolt, hogy jelenleg nincs vadászatra jogosult.

[4] Az alperes a tájegységi fővadásszal 2017. július 19-én tartott helyszíni szemlét az érintett földrészleteken.

[5] A felperes 2017. augusztus 28-án nyújtott be a jegyzőnél vadkárbecslési eljárást megindító kérelmet. A földtulajdonosok képviselője, a cég1 2017. július 20-án kelt, s 2017. július 26-án érkezett bejelentése alapján az alperes, mint vadászati hatóság 2017. augusztus 30-án meghozott KE-06/FMO/140-2/2017. számú határozatával a 2017. szeptember 1-je és a 2017. október 31-e közötti időszakra hatósági vadászatot rendelt el.

[6] A határozat meghozatala előtt az alperes intézkedett a hivatásos vadászok, mint szakszemélyzet felkutatásáról, egyeztetést folytatott a kérelmezővel, továbbá konzultált a Földművelésügyi Minisztérium Vadgazdálkodási Tájegységi Főosztály főosztályvezető-helyettesével. Intézkedett a balesetvédelmi oktatás megtartásáról, a vadászat helyi szabályainak ismertetéséről. A határozat kijelölte az elejthető vadfajokat, az elejtés módját és eszközeit, a hatósági vadászat elszámolásának rendjét, a szakirányító személyét. A határozat indokolása tartalmazta az elrendelés előzményeit; ennek kapcsán utalt arra, hogy a földhasználók lőfegyver használata nélküli kármegelőzési tevékenysége (vadriasztó, kémiai szerek, villanypásztor, hanghatáson alapuló eszközök) már nem elégséges. A határozat szerint a helyszíni szemlén megállapítást nyert, hogy a bejelentésben szereplő területeken jelentős a vadkár.

[7] A felperes 2017. augusztus 28-án nyújtott be a jegyzőhöz vadkárbecslési eljárást megindító kérelmet.

[8] A települési jegyző 2017. szeptember 1-jén elektronikus úton kért tájékoztatást az alperestől a vadászatra jogosult személyét érintően. Levele mellékleteként csatolta a vadkárbecslési eljárások megindításáról szóló végzéseket.

[9] A felperes kereseti kérelmében - miután 2018. május 16-ai kártérítési igénybejelentése eredményre nem vezetett - arra kérte a törvényszéket, hogy közigazgatási jogkörben okozott kár megtérítése jogcímén kötelezze az alperest 3.376.896,- Ft, s ennek 2017. szeptember 4-étől a kifizetés napjáig terjedő időre járó kamata megfizetésére. Keresete jogalapjaként a Ptk. 6:518. §-át, 6:520. §-át, 6:527. §-át, továbbá 6:548. § (1) és (2) bekezdéseit jelölte meg. Kiemelte, hogy az alperes 2017. február végétől, március elejétől a vadkár mérséklése céljából hónapokig nem intézkedett, a hatósági vadászatot elrendelő határozatát késedelmesen hozta meg, annak ellenére, hogy 2017. május 11-én már vadkár bekövetkezéséről is tudott. Hangsúlyozta, hogy a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény (a továbbiakban: Vtv.) 27. § (1) bekezdésének a)-g) pontjai a vadászati hatóság számára törvényi kötelezettségként írják elő a szükséges intézkedések megtételét akkor is, ha a vadászati jog gyakorlása kapcsán támad zavar. Tudatában volt azoknak a jogi és szakmai ismereteknek, amelyek annak felismeréséhez voltak szükségesek, hogy a vadászterületen vadászat hiányában milyen folyamatok indulhatnak meg, ezeknek milyen következményei lehetnek, illetve e következmények miként előzhetők meg. Az alperes szerinte előre látta, s szakmai ismeretei alapján látnia is kellett magatartásának következményeit.

[10] Az alperes a kereset elutasítását kérte; azt jogalapjában és összegszerűségében is vitatta. Álláspontja szerint téves a felperesnek az az érvelése, hogy amennyiben a vadászati jog hasznosítása, illetve gyakorlása kapcsán zavar keletkezik, úgy intézkednie kell. A Vtv. 27. § (1) bekezdése a földtulajdonosok, illetve a vadászatra jogosult kötelezettségszegése, vagy mulasztása esetére írja elő hatósági vadászat elrendelését, s a Vtv. 80. § (1) bekezdése alapján sem intézkedhet hivatalból. A vadászterület tulajdonosi közösségének közös képviselője csak 2017. július 26-án érkezett levelében kérte, hogy intézkedjen szervezett vadkárelhárító vadászat iránt; korábban ilyen kérelem nem érkezett. A hatósági vadászat kérelmezése és elrendelése között csak mintegy egy hónap telt el. Mindemellett a felperes arra utalt, hogy 2017. április végén, május elején észlelt először fokozott vadmozgást, és a fejlődő gabonakultúrában okozott vadkárt, kárigényét azonban a kár bekövetkezésétől, illetve észlelésétől számított tizenöt napon belül nem terjesztette elő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!