Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Pfv.20269/2014/4. számú precedensképes határozata kártérítés (KÖZIGAZGATÁSI JOGKÖRBEN okozott kár megtérítése) tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 118. §, 349. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 151. §, 171. §] Bírók: Kovács Zsuzsanna, Mészáros Mátyás, Pataki Árpád

A határozat elvi tartalma:

A nyomozó hatóság az 1959. évi IV. tv. 349. §-a alapján közigazgatási jogkörben okozott kárért tartozik felelősséggel, ha a gépjárművet a kereskedelmi forgalomban jogszerűen tulajdonjogot szerzett tulajdonostól indokolatlanul foglalta le és tartotta őrizetében, továbbá, ha ilyen esetben a lefoglalást a jogosult indokolt kérelmére sem szünteti meg. 1959. IV. Tv. 117. § (1), 1959. IV. Tv. 118. § (1), 1959. IV. Tv. 339. § (1), 1959. IV. Tv. 349. § (1), 1998. XIX. Tv. 151. §, 1998. XIX. Tv. 155. § (1), 1998. XIX. Tv. 171. § (1), 1998. XIX. Tv. 172/A. § (1), 1952. III. Tv. 206. § (1)

***********

Pfv.IV.20.269/2014/4.szám

A Kúria a dr. Horváth László ügyvéd által képviselt felperesnek a Balázsné dr. Lendvai Éva jogtanácsos által képviselt Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság alperes ellen közigazgatási jogkörben okozott kár megtérítése iránt a Kaposvári Törvényszék előtt 19.P.21.899/2012. számon megindult és a Pécsi Ítélőtábla Pf.VI.20.435/2013/4. számú jogerős közbenső ítéletével érintett perében, az alperes által a megismételt eljárásban 2. sorszám alatt előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

k ö z b e n s ő í t é l e t e t :

A Kúria a jogerős közbenső ítéletet hatályában fenntartja.

A Kúria megállapítja, hogy a felülvizsgálati eljárásban 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetékköltség, valamint a felperes és az alperes részéről 15.000 - 15.000 (tizenötezer-tizenötezer) forint perköltség merült fel.

Ez ellen a közbenső ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A jogerős közbenső ítélet által megállapított tényállás szerint a felperes 2010. március 24-én egy ..i autókereskedésben vásárolt egy .. típusú .. forgalmi rendszámú személygépkocsit 4.000.000 forintért. A .. Zrt., mint lízingbe adó és az .., mint lízingbe vevő között lízingszerződés jött létre több gépkocsi finanszírozására. A lízingbe vevő nem teljesítette a szerződéses kötelezettségét, ezért a lízingbe adó 2010. augusztus 16-án felmondta a szerződést, egyúttal bejelentette igényét a finanszírozott gépjárművekre. Ezek közé tartozott a felperes által megvásárolt gépkocsi. Mivel időközben a gépjárművek egy részét értékesítették, felmerült annak gyanúja, hogy a lízingbe vevő (adós) elvonta a gépjárműveket a fedezet alól. 2011. január 11-én a ..Zrt. megbízásából eljáró .. ügyvezetője feljelentést tett a Btk. 330. §-ába tartozó hitelsértés vétségének gyanúja miatt az alperes alárendeltségébe tartozó .. Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztályán. Ez alapján a perbeli gépkocsival együtt 11 autóra rendeltek el tárgykörözést. Ezt követően, 2011. február 7-én a .. Városi Rendőrkapitányság illetékes alosztálya a gépjárművet lefoglalta a felperestől, az indítókulccsal és a forgalmi engedéllyel együtt.

Gépkocsijának lefoglalása miatt a felperes panasszal élt, amelyben kérte a lefoglalás megszüntetését és a gépjármű kiadását arra való hivatkozással, hogy a gépjárművön a vételár megfizetésével jóhiszeműen tulajdonjogot szerzett a polgári jog szabályai szerint. Ezt a panaszt a .. Városi Ügyészség B.463/2011/1. szám alatt elutasította azzal, hogy a járművet bizonyítási eszközként foglalták le, így a lefoglalás jogszerű volt. A lefoglalást követő napon a felperes feljelentést tett a .. Rendőrkapitányságon ismeretlen tettes ellen, csalás bűncselekményének gyanúja miatt azzal a személlyel szemben, aki a nyíregyházi autókereskedésben a gépkocsit részére értékesítette. A feljelentést a .. Rendőrkapitányság Gazdaságvédelmi és Vizsgálati Osztálya 15010/1050/2011/Bü. szám alatt elutasította, mert álláspontja szerint a cselekmény nem volt bűncselekmény. A .. Városi Ügyészség a nyomozás továbbfolytatását rendelte el a felperes panasza nyomán B.1792/2011/4. szám alatt. Ezt követően a .. Rendőrkapitányság előtt folyó, a felperes feljelentése alapján indult eljárás a miskolci ügyhöz került egyesítésre 2011. december 21-én. A felperes 2011. szeptemberében ismételten kérte a lefoglalás megszüntetését, amelyet a .. Rendőrkapitányság elutasított. A lefoglalás megszüntetésére 2012. február 1-jén került sor, a gépkocsit a felperes 2012. március 7-én vette át. A hitelsértés miatt folyó büntetőeljárást a .. Rendőrkapitányság ezt követő időben megszüntette.

A felperes keresetében 2.500.000 forint kártérítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest közigazgatási jogkörben okozott kár jogcímén. Álláspontja szerint az alperes alárendeltségébe tartozó .. Rendőrkapitányság megsértette a lefoglalásra és annak foganatosítására vonatkozó szabályokat. A felperes álláspontja szerint már a nyomozás elrendelése is szabálytalan volt, mert az hiányos feljelentés alapján történt. Előadta: a hitelsértés miatt indult eljárásban a jármű lefoglalása szükségtelen volt, tekintettel arra, hogy azon a felperes időközben tulajdonjogot szerzett. A felperes a jogalap tekintetében előadta azt is, hogy maga a lefoglalás indokolatlanul hosszú ideig tartott. Kifogásolta, hogy a lefoglalás idején a jármű állaga romlott, mert az alperes elmulasztotta karbantartási kötelezettségét. Az igényelt 1.500.000 vagyoni kártérítésből a kiesett gépjármű helyére kölcsönzött másik autó kölcsönzési díját 1.170.000 forintban határozta meg, a javítási költséget 196.000 forintban jelölte meg, a kifizetett gépjárműadó és biztosítási díj összegét 84.000 forintra tette, a hazaszállítással kapcsolatos költséget pedig 50.000 forintban határozta meg. A felperes ezen túlmenően 1.000.000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére is igényt tartott.

Az alperes a kereset teljes elutasítását kérte jogalap hiányára hivatkozással. Előadta, hogy eljárása során jogszerűen járt el, egyébként vitatta a kereset összegszerűségét is.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította és a felperest perköltség megfizetésére kötelezte. Az első fokú ítélet indokolása értelmében a közigazgatási jogkörben okozott kár megtérítésének feltételei nem voltak megállapíthatóak. Arra az álláspontra helyezkedett az elsőfokú bíróság, hogy a Be. 151. § (1) és (2) bekezdése alapján a lefoglalás jogszerű volt, a lefoglalt jármű tárolásáról pedig az alperes ugyancsak jogszerűen intézkedett. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a gépjárművek tulajdonjogának tisztázása érdekében a perben érintett gépjármű lefoglalása indokolt és szükségszerű volt, az eljárás pedig azért is elhúzódott, mert a felperes is feljelentést tett ismeretlen tettes ellen és a két ügyet egyesíteni kellett. A büntető iratok alapján azt állapította meg, hogy a tényállás tisztázása érdekében szükséges és azzal összefüggő, indokolt bizonyítást folytatott le az alperes, nem történt olyan mértékű időmúlás, amely a jogellenesség megállapítását megalapozná. Az elsőfokú bíróság összességében arra a következtetésre jutott, hogy a lefoglalást a nyomozás eredményessége érdekében foganatosították, amelyre jogszabály felhatalmazása alapján, az ott megadott keretek között került sor. Azt is megállapította az elsőfokú bíróság, hogy a vonatkozó jogszabály alapján az alperest karbantartási kötelezettség nem terhelte, a gépjárművet terhelő adókat, a felelősségbiztosítás díját lefoglalás hiányában is fizetni kellett volna a felperesnek, mint tulajdonosnak. Azt is megállapította az elsőfokú bíróság, hogy az alperest nem terhelte a gépjármű forgalomból történő ideiglenes kivonásának kötelezettsége.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!