Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2002.1.29 A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelem elbírálása során a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján dönt. A felülvizsgálati eljárásban a bizonyítékok felülmérlegelésének, további bizonyítás felvételének nincs helye. A bizonyítási teher szabályai [Ptk. 361. §, Pp. 164. § (1) és (2) bek., 206. § (1) bek., 270. § (1) bek., 275. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság a felperes leszállított keresetének - amely 1 462 745 Ft és ennek kamatai megfizetésére irányult - részben helyt adott, és ítéletében kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 209 990 Ft-ot és ennek kamatát. Tényként állapította meg, hogy az alperes 1995. októberben 600 000 Ft-ot adott kölcsön a felperesnek, aki abból 240 000 Ft-ot adott vissza. A peres felek 1996. tavaszán megállapodtak, hogy a felperes az alperes részére behoz egy faházat Romániából, s ezzel rendezi a még fennálló tartozását. Az alperes a katalógusból egy faházat ki is választott. A felperes 1996. őszén azonban nem szerkezetkész faházat, hanem faárut szállított az alperes f.-i telepére, s a faház felállítását a felperes romániai ismerősei végezték ifj. R. L. segítségével és irányításával. A munkásoknak a szállást, az étkezést és a szerszámokat az alperes biztosította. A felperes a módosított keresetében a faház építéséhez felhasznált faáru ellenértékét 826 000 Ft-ban, míg a 7 ablak ellenértékét 56 000 Ft-ban számította fel, a további kereseti követelése különböző vámköltségből, munkabérből, bonyolítási - ügyintézési költségből, szállítási költségből - összesen 1 822 745 Ft-ból és ennek kamataiból állt.

Az elsőfokú bíróság a faház építéséhez felhasznált faáru mennyiségét és ellenértékét a felperes által csatolt vámáru-nyilatkozattal igazolt faáru mennyiségével szemben a perben beszerzett igazságügyi szakvélemény alapján 28,007 m3-ben s annak ellenértékét 569 990 Ft-ban fogadta el. Megállapította, hogy a faház építéséhez - a felperes által állított és a vámáru-nyilatkozat szerint behozott összesen 3576 db faáruval szemben - 1862 db volt szükséges, ez tette ki a 28,0076 m3-t. A peres felek között írásbeli megállapodás nem volt, így a felperest terhelte a további - a keresetében megjelölt - költségek felmerülésének a bizonyítása. A felperes azonban nem tudta bizonyítani, hogy további faanyagot átadott volna az alperesnek. Nem bizonyította a felperes azt sem, hogy a munkások részére munkabért fizetett, továbbá, hogy szállítási költsége merült fel, az étkeztetésre és szállásra vonatkozó számla is aggályos, mert az építkezés alatt az alperes biztosította a munkások részére a szállást és az étkezést. Nem találta bizonyítottnak a vámköltség és bonyolítási költség, valamint az ügyintézési költség felmerülését sem. Nem fogadta el az elsőfokú bíróság a felperesnek azt az állítását, hogy céljuk egy közös vállalkozás beindítása volt, ennek ellentmond, hogy a felperes a kölcsön egy részét vissza is adta az alperesnek. Minderre tekintettel az elsőfokú bíróság csak a szükséges faanyag 569 990 Ft összege tekintetében találta a felperes keresetét alaposnak, amelybe beszámította az alperes 360 000 Ft kölcsön címén fennálló követelését.

Az ítéletet a felperes és az alperes fellebbezése folytán a másodfokú bíróság felülbírálta, és azt részben megváltoztatta, az alperest terhelő marasztalás összegét 163 190 Ft-ra és ennek kamataira leszállította. Ennek megfelelően leszállította az alperest terhelő perköltséget és a kereseti illeték összegét is. A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást ítélkezése alapjául elfogadta, és elfogadta az elsőfokú bíróságnak azt az álláspontját is, hogy a szakértő helyesen állapította meg a beépített faanyag mennyiségét és értékét. A peres felek között a perbeli jogviszony kapcsán írásbeli megállapodás nem jött létre. Ezért a felperesnek kellett volna bizonyítania [Pp. 164. § (1) bekezdése], hogy közöttük olyan megállapodás jött létre, amelynek értelmében a keresetében felsorolt költségtényezők alperessel szembeni érvényesítésére jogosult. Ezt a felperes nem tudta bizonyítani, ezért a faház anyagának értékén túl (amellyel az alperes jogalap nélkül gazdagodna) semmiféle egyéb követelése jogszerűen nem lehet. Így a romániai utak, ügyintézés, szervezési jutalék és egyéb, ehhez kapcsolódó költségek nem háríthatóak át az alperesre. Ezért a felperes fellebbezését alaptalannak, a további szakértői vizsgálatot szükségtelennek találta. Az alperes fellebbezését annyiban találta alaposnak, hogy a fennmaradó 360 000 Ft követelése után az alperest 1996. március 1-jétől november 24-ig terjedő időre 46 800 Ft késedelmi kamat megilleti. Ezért ezzel az összeggel az alperest terhelő marasztalás összegét a másodfokú bíróság leszállította.

A jogerős másodfokú ítélettel szemben a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amely az elsőfokú és a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezésére és az elsőfokú bíróságnak új eljárásra és újabb határozat hozatalára történő utasítására irányult. A jogszabálysértést abban jelölte meg, hogy az ítéletek megalapozatlanok, mert a bizonyítékokat az eljárt bíróságok nem a Pp. 206. §-ának (1) bekezdése szerint mérlegelték, nem tulajdonítottak jelentőséget az alperes ellentmondásában foglaltaknak. Ebben az alperes elismerte, hogy az ajtók, ablakok szállítását is a felperes vállalta. Állítása szerint iratellenesen állapította meg a másodfokú bíróság, hogy a szakvélemény megállapításait a felperes sem vitatta, mert a szakvélemény kiegészítését, illetve más szakértő kirendelését kérte. Előadta, hogy az alperessel kötött szóbeli megállapodásban arra vállalt kötelezettséget, hogy szerkezetkész faházat szállít. Valójában a leszállított faanyagból a faházat felépítette, így annak felépítésével kapcsolatos költségének megfizetésére irányuló keresetét az eljárt bíróságok jogszabálysértően utasították el.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme arra irányult, hogy a felülvizsgálati bíróság a másodfokú bíróság ítéletét hatályában tartsa fenn.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A felperes a jogszabálysértést abban jelölte meg, hogy a másodfokú bíróság a rendelkezésre álló bizonyítékokat nem a Pp. 206. §-a (1) bekezdése szerint mérlegelte, így téves következtetés alapján hozta meg ítéletét.

A Pp. 270. §-ának (1) bekezdése szerint a jogerős ítélet felülvizsgálatát jogszabálysértésre hivatkozással lehet kérni. A Pp. 275. §-ának (1) bekezdése alapján a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelem elbírálása során a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján dönt, a felülvizsgálati eljárásban azonban a bizonyítékok felülmérlegelésének, továbbá bizonyítás felvételének nincs helye. Ezért a Legfelsőbb Bíróság azt vizsgálta, hogy milyen bizonyítékok álltak az eljárt bíróságok rendelkezésére, azokat a másodfokú bíróság okszerűen mérlegelte-e.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!