Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Bf.145/2020/10. számú határozata vesztegetés bűntette (vesztegetés elfogadásának bűntette) tárgyában. [2012. évi C. törvény (Btk.) 291. §] Bírók: Fatalin Judit, Kósa Zsuzsanna, Lassó Gábor

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék B.1474/2019/35., *Fővárosi Ítélőtábla Bf.145/2020/10.*, Kúria Bfv.454/2021/8. (BH 2022.8.204), 3193/2023. (IV. 12.) AB végzés

***********

Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság

2.Bf.145/2020/10. szám

A Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság Budapesten, a 2020. október hó 15. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

v é g z é s t :

A vesztegetés elfogadásának bűntette miatt I.r. vádlott és társai ellen indult büntetőügyben a Fővárosi Törvényszék 2020. május hó 28. napján kelt 511.B.1474/2019/35. számú ítéletének az ügyész jogi személlyel szemben előterjesztett büntetőjogi intézkedés alkalmazására irányuló indítványának elutasítása tekintetében helybenhagyja.

A végzés ellen további fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

1] A Fővárosi Törvényszék a 2020. május hó 28. napján kihirdetett 511.B.1474/2019/35. számú ítéletével az I.r., a II.r. és a III.r. vádlottakat bűnösnek mondta ki vesztegetés elfogadásának bűntettében (Btk. 291.§ (1) bekezdés (2) bekezdés b) pont (3) bekezdés c) pont), II. és III.r. vádlottakat mint bűnsegédeket. Valamennyi vádlottat 2 év szabadságvesztésre és 200 napi tétel, I.r. vádlott tekintetében 15.000,- forint, II. és III.r. vádlott esetében 5.000,- forint napi tétel összegű, összesen I.r. vádlott esetében 3.000.000,- forint, II. és III.r. vádlott vonatkozásában 1.000.000,- forint pénzbüntetésre, valamint I.r. vádlottat 1.820.000,- forint vagyonelkobzásra ítélte. A szabadságvesztés büntetés végrehajtási fokozatát valamennyi vádlott esetében börtönben állapította meg, annak végrehajtását mindhárom vádlott esetében 5 évi próbaidőre felfüggesztette. Úgy rendelkezett, hogy a szabadságvesztés esetleges végrehajtása esetén a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontja a büntetés kétharmad részének kitöltését követő nap. A pénzbüntetés meg nem fizetése esetére rendelkezett szabadságvesztésre történő átváltoztatásáról. A szabadságvesztésbe - annak elrendelése esetére - beszámítani rendelte az őrizetben töltött időt. Mindhárom vádlottat előzetes mentesítésben részesítette. A lefoglalt pénzösszeg lefoglalását megszüntette, annak egy részét a pénzbüntetések és a bűnügyi költség biztosítására visszatartani rendelte, míg a fennmaradó összeget kiadni rendelte III.r. vádlott részére. Rendelkezett a bűnügyi költség körében is.

2] A Kft-vel szemben előterjesztett büntetőjogi intézkedés alkalmazására irányuló indítványt elutasította. Ekörben indokolása lényegét képezte, hogy a 2001. évi CIV. törvény (továbbiakban Jszbt.) 13.§-a alapján a jogi személlyel szembeni büntetőjogi intézkedés alkalmazásának indítványozására a terheltekkel szemben emelt vádiratban egységesen kerülhet sor. Utalt arra is, hogy ugyanezen törvényhely ad lehetőséget ettől eltérő eljárásra, amelyet a Jszbt.17.§ (2) bekezdése tartalmaz. Eszerint, ha az ügyész a tárgyalás eredményéhez képest úgy látja, hogy a jogi személlyel szemben alkalmazható intézkedés feltételei fennállanak, a vádirati tényállást módosíthatja, és a jogi személlyel szemben intézkedés alkalmazását indítványozza. Álláspontja szerint e törvényi feltételeknek a 2020. május hó 5. napján benyújtott ügyészi indítvány nem felelt meg, a vádirat eredetileg nem tartalmazott ilyen indítványt, ezért a Be.80.§ (1) bekezdés b) pontja szerint az indítvány elutasításáról döntött.

3] Az ítélet a vádlottakkal szemben a kihirdetés napján jogerőre emelkedett és fel nem függesztett részében végrehajthatóvá vált. Az ítélettel szemben kizárólag a jogi személlyel szemben előterjesztett büntetőjogi intézkedés alkalmazására irányuló indítvány elutasítása tekintetében az ügyész jelentett be fellebbezést, melyet írásban is indokolt.

4] Fellebbezése lényegét képezte, hogy téves az elsőfokú bíróság részéről az ügyészi indítványnak a Be.80.§ (1) bekezdés b) pontjára - törvényben kizárt - alapított elutasítása, mert a büntetőeljárási törvény ilyen kizáró rendelkezést nem tartalmaz, ahogyan a jogi személyekkel szemben alkalmazható büntetőjogi intézkedésekről szóló 2001. évi CIV. törvény (a továbbiakban Jszbt.) 17.§ (2) bekezdésében írt rendelkezés sem zárja ki annak lehetőségét, hogy a tárgyalás megkezdése előtt az ügyész indítványt tegyen az intézkedés alkalmazására. A jogalkotói akarat arra irányul, hogy a jogi személy érdekei ne sérüljenek, lehetősége legyen a megfelelő felkészülésre, mely jelen esetben az eljárásban adott volt. Az ügyészség az előkészítő ülés előtt megfelelő időben nyújtotta be az indítványt, a jogi személynek megfelelő idő állt rendelkezésére, hogy jogi képviselőt hatalmazzon meg, akinek szintén lehetősége volt az ügyiratok megismerésére, illetve indítványait megtehette. A jogi személlyel szembeni intézkedés alkalmazásának indítványozásához a vádirati tényállás módosítására nem volt szükség, az elbíráláshoz szükséges adatokat a vád tényállása tartalmazta, a vádlottak egyértelműen a Kft. alkalmazottaiként jártak el, így a jogtalan előny kérése és megszerzése a jogi személy tevékenysége körében történt. Utalt arra is, hogy a Be.26.§ (1) bekezdésében írtak szerint az ügyész indítványt tehet minden olyan kérdésben, amelyről a bíróság dönt. Álláspontja szerint az ügyész a törvényes rendelkezéseknek megfelelően tette meg indítványát, arról érdemben dönteni szükséges.

5] A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség BF.439/2020/4. számú átiratában az ügyészi fellebbezését fenntartotta. Rögzítette, hogy az elsőfokú bíróság ítéletének felülbírálata a jogi személyhez kapcsolódóan részleges, az ügyészi fellebbezés a Be.598.§ (2) bekezdése szerinti tanácsülésen elbírálható. Nyilvános ülés kitűzését nem tartotta indokoltnak, annak kitűzése esetére jelezte, hogy azon részt kíván venni.

6] Kiemelte, hogy a 2019. december hó 2. napján érkeztetett ügyészi vád valóban nem tartalmazta a jogi személlyel szembeni büntetőjogi intézkedés alkalmazására irányuló ügyészi indítványt, ugyanakkor a Fővárosi Főügyészség 2020. május 5. napján kelt és érkeztetett indítványában ezt a hiányt egyértelműen pótolta, a jogi személlyel szemben kezdeményezte büntetőjogi intézkedés, a 2001. évi CIV. törvény (Jszbt.) 3.§ (1) bekezdés c) pontja és 6.§ (1) és (2) bekezdése alapján pénzbírság kiszabását, indítványozta a jogi személy érdekében eljáró ügyvéd kirendelését. Ezt követően a törvényszék a Jszbt. 25/C.§-ában írt eljárásrendre is tekintettel előkészítő ülést tartott, amelyen a Kft. jogi képviselője is részt vett. Az előkészítő ülésen a főügyészség vádirata és a jogi személy szankcionálására irányuló indítvány ismertetésre került. Az előkészítő ülésen a törvényszék a vádlottak egyezségi nyilatkozatát és bűnösségre is kiterjedő beismerő vallomását elfogadta, amelyet követően az ügyész élt a Be.504.§ (5) bekezdésében írt felszólalási jogával, melynek keretében perbeszédszerűen foglalta össze a bűnügyben elfoglalt ügyészi álláspontot, valamint szóban is megindokolta a Kft. jogi személlyel szemben előterjesztett indítványt. Sérelmezte, hogy a törvényszék az irányadó kúriai gyakorlatot figyelmen kívül hagyva (ehelyütt utalt a Kúria Bfv.527/2014/5. számú eseti döntésére) eljárási szabályt sértő döntést hozott, amikor a jogi személlyel szemben pénzbírság alkalmazását kezdeményező ügyészi indítványt a Be.80.§ (1) bekezdés b) pontja alapján, mint törvényben kizártat elutasította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!