Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Gyulai Törvényszék M.70023/2023/9. számú határozata pótlék tárgyában. [2012. évi I. törvény (Mt.) 143. § (4) bek.] Bírók: Fodorné dr. Szabó Zsuzsanna, Juhász Gábor, Stier Istvánné

Gyulai Törvényszék

mint munkaügyi perben eljáró elsőfokú bíróság

Az ügy száma: 7.M.70.023/2023/9/I.

A felperes: felperes neve (lakóhely: felperes lakcíme)

A felperes képviselője: dr. Hevesi Szilvia egyéni ügyvéd (székhely: ügyvéd székhelyének címe.), illetve ügyvezető elnök neve ügyvezető alelnök által képviselt szakszervezet elnevezése (székhely: szakszervezet székhelyének címe)

Az alperes: alperes teljes elnevezése (székhely: alperesi székhely címe.)

Az alperes képviselője: dr. Fetzerné dr Landi Anett kamarai jogtanácsos (székhely: alperesi székhely címe.)

A per tárgya: elmaradt heti pihenőidő, rendkívüli munkaidőben történt munkavégzés fejében járó bérpótlék

Í t é l e t:

A bíróság a keresetet elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 113214 (száztizenháromezer-kétszáztizennégy) forint perköltséget.

A bíróság megállapítja, hogy 135856 (százharmincötezer-nyolcszázötvenhat) forint eljárási illeték az állam terhén marad.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül elektronikus kapcsolattartás útján fellebbezésnek van helye, melyet - a Szegedi Ítélőtáblához címezve - a Gyulai Törvényszéknél lehet előterjeszteni. Munkaügyi perben a fellebbezési eljárásban nem kötelező a jogi képviselet. A fellebbező félnek a tárgyalás tartására irányuló kérelmét a fellebbezésében kell előterjesztenie. A felek kérelme alapján sem kell tárgyalást tartani, ha az elsőfokú bíróság ítéletét a Pp. 379. és 380. §-ban meghatározott okból kell hatályon kívül helyezni, vagy ha a fellebbezés csak a perköltség viselésével vagy összegével kapcsolatos, illetve a meg nem fizetett illeték megfizetésére vonatkozik, vagy ha a fellebbezés csak a teljesítési határidővel kapcsolatos, illetve, ha a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul.

I n d o k o l á s

[1] A település megnevezése lakos felperes mozdonyvezető, utazó munkavállaló, a kollektív szerződés (KSz.) szóhasználatában vezényelt vontatási utazó, akire kiterjed a KSz. és annak Helyi Függeléke (HF) hatálya; Magyarországon végzi munkáját, nem minősül az országhatárokon átnyúló kölcsönös átjárhatósághoz kapcsolódó szolgáltatást végző utazó vasúti munkaválalónak; a 2018. január 1-től 2020. december 31-ig tartó perbeli időszakban havi munkaidőkeretben történik a foglalkoztatása, a megszakítás nélküli munkarend keretei között esetében egyenlőtlen munkaidő-beosztás érvényesül, illetve vezényelt vontatási utazói munkaidőkeretben foglalkozatott utazói munkarend érvényesül.

[2] Felperes részére napi pihenőidő gyanánt az általános szabályhoz (11 óra) képest kedvezőbb, 12 órás úgynevezett lakóhelyi napi pihenőidőt biztosított a munkáltató. A 2005. évi CLXXXIII. törvény (Vasúti tv.) 68/B. § (1) bekezdése folytán érvényesült a megszakítás nélkül tizenkettő óra lakóhelyi napi pihenőidő utalással a 68/A.§ (4) bekezdésére. A telephely település megnevezése telephelyhez tartozó felperes lakóhelyét tekintve közigazgatási határon kívül (vidéken) lakó; a munkáltatói jogok gyakorlása szerinti szervezeti egységre a Szeged TSZVI KSz. Helyi Függeléke (HF) rendelkezései (16. § 2. pontja) az irányadóak, így a lakóhelyi napi pihenőidő biztosítása kapcsán felperes vidéki besorolása alapján 75+75 perc a munkahelyről a lakásra és a lakásról a munkahelyre történő utazás kijelölt ideje, annak érdekében, hogy a lakóhelyi napi pihenőidő az általános napi pihenőidőhöz képest hosszabb, nettó időben érvényesülhessen.

[3] Az alperesi munkáltató gyakorlata szerint lakóhelyi napi pihenőidőt és utazási időt a heti pihenőidőt/heti pihenőnapokat megelőzően nem jelölt ki, nem biztosított, továbbá egyéb távollétek, így az üzemei tanácsi, illetve szakszervezeti tagsággal összefüggő munkaidő-kedvezmény, illetve a szabadsággal, fizetett szabadsággal érintett napok vonatkozásában sem került lakóhelyi napi pihenőidő kijelölésre és ilyenkor ehhez tapadó utazási idő sem merülhetett fel.

[4] A munkaidő-beosztás jogát a munkáltató akként gyakorolja, hogy a megelőző hónap 23-adikáig, februárban 21-edikéig elkészül a vezénylés, mely terv-vezénylésben kijelölésre, illetve beosztásra kerül a munkaidő és a pihenőidő, illetve ez a Ksz. 30. § 1. pontjában foglaltak szerint közlésre kerül, arról a munkavállalók értesülnek. Amennyiben a vezényelt munkavállalók munkaidő-kedvezmény igénybevételére vonatkozó bejelentése a vezénylés elkészítése időpontjáig ismertté válik, a vezénylés elkészítésével megbízott, a munkaidő beosztásban a bejelentésben meghatározott időpontra napi teljes munkaidőnek megfelelő időtartalmú (8 óra szolgálatot, távolétet) tervez be, ha a bejelentésre később kerül sor, a vezénylés elkészületét követően a kikérés miatt ténylegesen nem teljesített, de vezénylésben szereplő szolgálatnak az időtartama kerül figyelembevételre mint munkaidő-kedvezmény.

[5] A munkáltató a napi és heti pihenőidő fogalmak értelmezésével és alkalmazásával kapcsolatban a több évtizedes, közösségi jog implementálása utáni - munkaügyi közigazgatási szempontjából megvalósulásában ellenőrzött - magyar munkajogi szabályozásnak és értelmezésének megfelelően járt el, és ennek megfelelően történt az utazási idő-kijelölés gyakorlata is.

[6] Felperes a megszakítás nélküli tevékenység következtében, illetve az egyenlőtlen munkaidő-beosztás folytán az általános heti munkarendnek megfelelő heti 5 napnál általában kevesebb napon dolgozik, beosztott munkaidején túl pihenőidejét tölti.

[7] Az alperesnél kollektív szerződés (KSz.) volt hatályban, melynek releváns, 46. § és 47. §-ban foglalt szabályai nem változtak. A Ksz. mellékletei 2017. december 1. napjától hatályosak, ezt követően 2018. január 1. napjától, majd 2019. január 31. napjától, végül 2020. július 1. napjától hatályosulnak a kollektív szerződések.

[8] A KSz. "A PIHENŐIDŐK" címet viselő 4. fejezetének 47. §-a releváns rendelkezései szerint történt a heti két pihenőnap beosztása, akként, hogy két szolgálat között legalább 48 óra megszakítás nélküli pihenőidő legyen, illetve havonta egyszer úgy történt a 48 óra pihenőidő biztosítása, hogy abban egy teljes szombat és vasárnap is beleesett. A pihenőnap (pihenőidő) annak kezdő és befejező időpontjai feltüntetésével került kijelölésre. A munkarend szerint a heti referencia-időszak alapján biztosított heti pihenőidő kiadására sor került a felperes esetében, azzal, hogy a KSz. folytán kettőnél több pihenőnap összevontan is kiadható volt, illetve hat nap munkavégzést követően egy pihenőnap kiadása kötelező volt. A 48 órát kitevő pihenőnapok helyett, hetenként legalább 42 órát kitevő megszakítás nélküli pihenőidő is biztosítható volt, azzal, hogy a munkaidőkeret átlagában legalább 48 óra heti pihenőidőben a felperesnek részesülnie kellett. Havonta legalább 1 alkalommal a pihenőidőt úgy kellett biztosítani, hogy annak tartalma szombat 0 órától hétfő reggel 6 óráig terjedjen.

[9] Pótlék-kérdésben a Ksz. 10. számú melléklete 11. § tartalmazza a vontatási utazó munkavállalókra vonatkozó külön rendelkezéseket, melynek lényege, hogy az Mt. rendelkezései az irányadóak (pl: Mt. 143. (4) bek. - 100 %), kivéve pihenőnapon végzett munka esetében (KSz. 40. § 1. pont c) alpont), ha a sávosan megállapított rendkívüli munka pótlék-mértéke a munkavállalóra nézve kedvezőbb (1-200 óráig 50%; 201-300 órigi 150%). 300 óra fölött külön további 100 óra rendkívüli munkavégzésére vonatkozó írásbeli megállapodás esetén a pótlék-mérték 195 %, azonban külön megállapodás csak 2019 és 2020 években érvényesült.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!