Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Budaörsi Járásbíróság G.21423/2012/7. számú határozata vállalkozói díjkövetelés tárgyában. Bíró: Szücs Katalin

Budaörsi Járásbíróság

10.G. 21.423/2012/7. szám

A Budaörsi Járásbíróság a ........................................... jogtanácsos által képviselt ...................................... (...................................... szám) felperesnek - ................................................. jogtanácsos által képviselt ............................................... (.................................................. szám) alperes ellen vállalkozói díj megfizetése iránt indított perében meghozta az alábbi

Í T É L E T E T :

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

A bíróság kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 361.020,- (Háromszázhatvanegyezer-húsz) forint perköltséget.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül van helye fellebbezésnek, melyet a Budapest Környéki Törvényszéknek címezve a Budaörsi Járásbíróságon kell írásban, 3 példányban előterjeszteni.

Ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére, vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték, vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, vagy csak az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel, vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, illetve ha a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul - és a felek tárgyalás tartását nem kérték - a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el.

I N D O K O L Á S

A bíróság a felperes keresete, az alperes nyilatkozata, valamint a rendelkezésre álló iratok alapján az alábbi tényállást állapította meg:

A ................................ mint vállalkozó és az alperes mint megrendelő között írásbeli vállalkozási szerződések jöttek létre, melynek alapján a ............................... a ......................... kivitelezési munkáinak elvégzésére, az alperes pedig díj fizetésére vállalt kötelezettséget azzal, hogy a vállalkozói díj egy részét a vállalkozó által elvégzett munka átadásakor nem volt köteles a .................................. részére megfizetni, hanem azt garanciális visszatartásként visszatartotta.

A ................................... és az alperes között a fenti feltételekkel a nagyatádi ......................... cölöpalapozási munkálataira 2009. május 18. napján, a hajdúböszörményi ................................ mélyalapozási munkáinak elvégzésére 2009. július 24. napján, a bicskei .................................. mélyépítési munkálataira 2010. február 4. napján jött létre szerződés. Ezt követően a csongrádi és törökszentmiklósi ..........................................mélyalapozási munkáira is jött létre vállalkozási szerződés a felek között.

Budaörsi Járásbíróság - 2 -

10.G. 21.423/2012/7. szám

A fenti szerződések 5.13. pontjában kikötésre került, hogy a ......................................... az alperessel szembeni követeléseit harmadik személyre engedményezni nem jogosult, kivéve, ha erre az alperes külön írásos engedélyt nem ad.

A ........................................... mint engedményező és a felperes mint engedményes 2010. augusztus 23. napján írásbeli engedményezési szerződést kötöttek, melynek értelmében a ......................................... az alperessel szemben fennálló garanciális visszatartásból eredő követelését a felperesre engedményezte.

A felperes keresettel fordult a bírósághoz, és módosított keresetében kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest 7.220.411,-Ft vállalkozói díj, továbbá 1.227.500,-Ft után 2011. július 1. napjától, 2.045.100,-Ft után 2011. szeptember 1. napjától, 1.239.168,-Ft után 2012. március 1. napjától, 687.400,-Ft után 2012. július 1. napjától, 2.021.243,-Ft után 2012. szeptember 1. napjától a kifizetés napjáig a Ptk. 301/A. §-a szerinti késedelmi kamat, valamint perköltség megfizetésére. A felperes keresetét a Ptk. 389. §-ára és a Ptk. 328. § (1) bekezdésére alapította.

A felperes hivatkozott arra, hogy az alperesnek a nagyatádi .................... kapcsolatban a .................................................. által elvégzett vállalkozási munkálatokért a vállalkozói díjból visszatartott 1.227.500,-Ft tartozása áll fenn, melynek esedékessége 2011. június 30. napja volt. A hajdúböszörményi .......................... cölöpalapozási munkálataival kapcsolatban 2.045.100,-Ft tartozása áll fenn, amely 2011. augusztus 31. napjáig volt esedékes, a bicskei .............................. cölöpalapozásával kapcsolatban 1.239.168,-Ft fizetési kötelezettsége van az alperesnek, amely 2012. február 29. napjáig volt esedékes, a törökszentmiklósi ................ alapozással kapcsolatos kivitelezési munkák ellenértékeként 687.400,-Ft tartozása áll fenn az alperesnek, amely 2012. június 30. napjáig volt esedékes, a csongrádi ........................... végzett kivitelezési munkákkal kapcsolatban pedig 2.021.243,-Ft tartozása áll fenn az alperesnek, amely 2012. augusztus 31. napjáig volt esedékes. A garanciális visszatartásokból tehát mindösszesen 7.220.411,-Ft összegű igénye áll fenn a felperesnek az alperessel szemben.

Az alperes a kereset elutasítását, és a felperes perköltségben való marasztalását kérte. Hivatkozott arra, hogy a perbeli vállalkozási szerződésekben kikötésre került, hogy a .............................................. csak az alperes előzetes hozzájárulása esetén engedményezheti az alperessel szemben követelését harmadik személyre. Az alperes a felperes által hivatkozott engedményezéshez nem járult hozzá, ezért az engedményezési szerződés a Ptk. 215. § (3) bekezdése alapján létre sem jött, így a felperesnek nincs perbeli legitimációja.

A felperes álláspontja szerint az engedményezési szerződés a Ptk. 205. § (1) bekezdése és a Ptk. 328. § (1) bekezdése alapján érvényesen létrejött. A vállalkozási szerződésekben szereplő kikötés, mely szerint az alperes előzetes hozzájárulása szükséges az engedményezéshez, a felperessel mint mint engedményessel szemben nem hatályos, mivel az csak kötelmi hatállyal bír az alperes és az engedményező közti jogviszonyban. Az engedményezési szerződés esetében sem jogszabály, sem a szerződő felek megállapodása nem szabta harmadik személy beleegyezését a szerződés feltételéül.

A felperes álláspontja szerint az alperes és az engedményező megállapodása az engedményező és a felperes közti jogviszony tekintetében nem releváns.

Budaörsi Járásbíróság - 3 -

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!