Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék K.703409/2021/22. számú határozata mfb-55-28/2018. számú köztestületi közigazgatási tárgyában. [2017. évi I. törvény (Kp.) 97. § (4) bek.] Bírók: Hajdú Ágnes, Havasi Tímea, Őri Aliz Ildikó

Fővárosi Törvényszék

Az ügy száma: 102.K.703.409/2021/22.

A felperes: felperes

(cím2)

A felperes képviselője: dr. Biczó László ügyvéd

(cím6)

Az alperes: Magyar Igazságügyi Szakértői Kamara

(cím7)

Az alperes képviselője: dr. Aszalós Dániel ügyvéd

(cím5)

A per tárgya: MFB-55-28/2018. számú köztestületi közigazgatási

jogvita elbírálása

ÍTÉLET

A bíróság a keresetet elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy külön felhívásra fizessen meg a magyar államnak 30.000 (harmincezer) forint kereseti illetéket.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 155.000 (egyszázötvenötezer) forint perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A per alapjául szolgáló tényállás

[1] A Pesti Központi Kerületi Bíróság a felperes és házastársa között 3.P.104.568/2013. számon folyamatban lévő házasság felbontása és járulékai iránt indult perében a intézetét rendelte ki a felek és a házasságukból született kiskorú gyermek pszichológus szakértői vizsgálatára, mely szerv eljáró szakértőként szakértő1 igazságügyi szakértőt jelölte ki, aki klinikai mentálhigiéniai felnőtt szakpszichológia, valamint neurológiapszichológia szakképesítéssel rendelkezik. A szakértő a vizsgálatokat elvégezte és a perben több szakértői véleményt készített, továbbá a per tárgyalásán sor került a személyes meghallgatására is.

[2] A bíróság 2019. november 28. napján hozott 22.P.104.568/2013/335. számú ítéletében a felek házasságát felbontotta és a gyermeket az anya nevelésébe, gondozásába helyezte. A bíróság döntése alapjaként bizonyítékként hivatkozott a szakértő megállapításaira is, továbbá a per alperese (jelen per felperese) észrevételei nyomán vizsgálta a szakértő kompetenciáját, melynek eredményeként megállapította, hogy a perben eljárt szakértő az igazságügyi szakértői szakterületekről, valamint az azokhoz kapcsolódó képesítési és egyéb szakmai feltételekről szóló 9/2006. (II. 27.) IM rendelet (a továbbiakban: IM rendelet) 2. sz. melléklete alapján rendelkezik olyan szakképzettséggel (okleveles klinikai és mentálhigiéniai felnőtt szakpszichológus), amely a gyermek vizsgálatára is feljogosítja, ezért a bíróság által feltett kérdésekben kompetenciája van.

[3] A másodfokú bíróságként eljárt Fővárosi Törvényszék a 2020. június 22-én hozott 54.Pf.630.334/2020/15. számú ítéletével az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatta (gyermektartásdíj, kapcsolattartás, perköltségviselés), azt meghaladóan az ítélet fellebbezett rendelkezéseit helybenhagyta, vagyis a gyermek felperesnél történő elhelyezésére irányuló fellebbezési kérelmének nem adott helyt. A másodfokú bíróság a felperes szakértői kompetencia hiányára alapozott érvelését alaptalannak értékelte, tekintettel arra, hogy a kirendelt szakértő az adott szakterületre be van jegyezve a szakértői névjegyzékbe, mely a bejegyzett szakterület és a bejegyzés időpontja tekintetében közhiteles hatósági nyilvántartásnak minősül. Az elsőfokú bíróság arra való utalását is helytállónak találta, hogy a szakértői névjegyzékben nem válik el a felnőtt és a gyermek klinikai- és mentálhigiéniai szakpszichológia, mint szakterület, ezért a bíróságnak nem feladata a végzettség további vizsgálata, ekként a szakvélemény megfelelt az igazságügyi szakértőkről szóló 2016. évi XXIX. törvény (a továbbiakban: Szaktv.) 47. §-ában foglaltaknak is.

A megelőző kamarai eljárás

[4] A felperes az elsőfokú polgári per folyamatban léte alatt, 2018. szeptember 10-én fegyelmi eljárás elrendelését kérte az alperestől a szakértővel szemben kompetenciavétség, továbbá más szabályok megsértésével és késedelemmel megvalósult fegyelmi vétség elkövetése miatt. Álláspontja szerint a szakértő a szakvélemény elkészítése során a szakterületén túlterjeszkedett, mert hivatalos és érvényes adatlapja alapján nem rendelkezik klinikai és mentálhigiénés gyermek szakpszichológiai képesítéssel, a vizsgálatba más szakértőt nem vont be, a kompetenciájába nem tartozó kérdéseket nem hárította el.

[5] Mivel az alperes fegyelmi tanácsa sem az eljárás megindításáról, sem annak megtagadásáról nem rendelkezett, ezért a felperes 2019. február 14-én panasszal élt, egyúttal eredeti beadványát kiegészítette azzal, hogy álláspontja szerint a szakértő megsértette a Szaktv. 47. § (4) bekezdésének f) pontját, mivel a szakvélemény nem tartalmazza a módszertani levélre történő utalást, illetve az abban foglaltaktól történő eltérés esetén annak indokait, továbbá az igazságügyi szakértői működésről szóló 31/2008. (XII. 31.) IRM rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 8. § (1)-(3) bekezdéseit is, mivel nem kérte szülői hozzájárulását a vizsgálathoz.

[6] Az alperes fegyelmi bizottságának eljárt fegyelmi tanácsa a 2019. július 18-án kelt MFB-55-28/2018. számú határozatával a fegyelmi eljárás megindítását indokoltnak tartotta a szakértői késedelem, valamint a Rendelet 20/B. § (4) bekezdése első fordulatának megsértése tárgyában, mely szerint a szakértő a szülői elidegenítési szindrómát (PAS-szindrómát) nem vizsgálja, ugyanakkor a szakterületre vonatkozó kompetenciavétség miatti panasz kapcsán megtagadta a fegyelmi eljárás megindítását az IM rendelet 2. melléklet 21. pontjára és a Szaktv. 110. § (2) bekezdés c) pontjára hivatkozással, egyben a megindított fegyelmi eljárást a folyamatban lévő polgári perre hivatkozással felfüggesztette.

[7] A határozat indokolásában a fegyelmi vétségekkel kapcsolatos megállapítások mellett rögzítésre került, hogy a szakterületre vonatkozó kompetenciavétség miatt benyújtott panasz tekintetében a fegyelmi eljárás megindítását az IM rendelet 2. melléklet 21. pontja és a Szaktv. 110. § (2) bekezdés c) pontja alapján tagadta meg.

A megelőző bírósági eljárás

[8] A felperes az alperesi határozattal szemben keresetet terjesztett elő, melyben az ügyintézési határidő alperes általi túllépésén, a fegyelmi vétség megállapítását kizáró Szaktv. 157. § (4) bekezdésének értelmezésén és alkalmazhatóságán, valamint a kompetenciavétség hiányát rögzítő megállapítás megalapozottságának a vitatásán túl kifogásolta az alperesi határozatnak a fegyelmi eljárás felfüggesztésére vonatkozó rendelkezését is.

[9] A kereset folytán elsőfokú bíróságként eljárt Fővárosi Törvényszék a 2020. január 7-én jogerőre emelkedett 102.K.700.440/2019/10-I. számú végzésével az eljárást a határozat eljárást felfüggesztő rendelkezése elleni kereseti kérelem tekintetében megszüntette arra hivatkozással, hogy a felperes a felfüggesztő végzést önállóan nem, csupán az érdemi határozat elleni jogorvoslati kérelemben kifogásolhatja.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!