Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Bf.190/2018/6. számú határozata emberölés bűntette tárgyában. [2012. évi C. törvény (Btk.) 92. §, 160. §, 2017. évi XC. törvény (Be.) 365. §, 574. §, 590. §, 591. §, 599. §, 605. §, 615. §, 868. §] Bírók: Hrabovszki Zoltán, Lőrinczy Attila, Németh Nándor

Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság

4.Bf.190/2018/6. szám

A Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság Budapesten, a 2018. év november hó 20. napján tartott nyilvános ülés alapján meghozta és kihirdette a következő

v é g z é s t:

Az emberölés bűntette miatt a vádlott ellen indult büntetőügyben a Fővárosi Törvényszék 2018. június 12. napján kihirdetett 1.B.1/2018/20-I. számú ítéletét helybenhagyja azzal, hogy a 14. sorszám alatti tárgy kiadására vonatkozó rendelkezést mellőzi; a számjegyekkel feltüntetett bűnügyi költség összege helyesen 590 264 (ötszázkilencvenezer- kétszázhatvannégy) forint.

A vádlott által házi őrizetben, valamint 2018. július 1. napjától bűnügyi felügyeletben töltött időt is a szabadságvesztés büntetésbe beszámítani rendeli.

A másodfokú eljárásban felmerült 20 000 (húszezer) forint bűnügyi költséget az állam viseli.

A végzés ellen további fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság az ítéletében a vádlottat bűnösnek mondta ki emberölés bűntettében [a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény (a továbbiakban: Btk.) 160. § (1) bekezdés], ezért őt 7 év 6 hónap szabadságvesztésre és 8 év közügyektől eltiltásra ítélte.

A szabadságvesztés végrehajtási fokozatát börtönben, a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontját a büntetés kétharmad részének kitöltését követő napban határozta meg.

Az előzetes fogvatartásban és a házi őrizetben töltött időt a kiszabott szabadságvesztésbe beszámította, megállapítva, hogy egy nap szabadságvesztésnek négy nap házi őrizet felel meg.

Rendelkezett a lefoglalt bűnjelekről és a bűnügyi költség viseléséről is.

Az ítélet ellen - amelyet a vádlott és a védője tudomásul vettek - az ügyészség a vádlott terhére lényegesen hosszabb tartamú szabadságvesztés kiszabása és a mellékbüntetés tartamának felemelése, valamint a vádlottat a teljes bűnügyi költség viselésére kötelezése érdekében élt jogorvoslattal.

A vádlott terhére bejelentett fellebbezés részletesen indokolása szerint az igazságügyi orvosszakértői vélemény alapján a nagy erejű szúrás a szívtájékot megcélzó, szemből érkező, vízszintes irányú "határozott döfő" mozdulat volt, továbbá az elkövetés eszköze legalább 12 centiméter pengehosszúságú szúróeszköz volt. Ezek az elkövetési körülmények - a hirtelen elhatározás ellenére is - egyenes szándékra utalnak, ebből következően az enyhítő körülmények köréből az eshetőleges szándékot mellőzni kell.

A súlyosító tényezők viszont kiegészítésre szorulnak az ittas elkövetéssel, ugyanis maga a vádlott is elismerte egy pohár bor elfogyasztását, B.A. a saját és a vádlott napi alkoholfogyasztását 1-2 liter borban határozta meg, továbbá a rendőri jelentés szerint a vádlott láthatóan ittas állapotban volt, leheletén erősen alkoholszag érződött.

Az ügyészség álláspontja szerint az elsőfokú bíróság túlzott jelentőséget tulajdonított az enyhítő

körülményeknek. A bírói gyakorlat szerint az életellenes bűncselekményeknél a büntetlen előélet nyomatéka minimális, míg a beismerés súlyát az csökkenti, hogy az egyéb bizonyítékok rendelkezésre állása folytán a vádlott részéről a tagadás értelmetlen lett volna.

A befejezett, egy ember halálával végződő bűncselekmény esetében - figyelemmel a középmérték tíz éves tartamára is - a kiszabott szabadságvesztés mértéke eltúlzottan enyhe, az nem alkalmas arra, hogy akár a vádlottat, akár mást hasonló jellegű bűncselekmények elkövetésétől visszatartsa.

Az ügyészség a vádlottnak a bűnügyi költség egy részének megfizetése alól történt mentesítése kapcsán azzal érvelt, hogy a lefoglalt kések genetikai vizsgálatának elvégzése az elkövetés eszközének elkobzása érdekében szükségszerű volt, így az ezzel kapcsolatos költség - a vizsgálat sikertelensége ellenére is - a vádlottat terheli.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség BF.472/2018/1. számú átiratában módosított tartalommal tartotta fenn az ügyészség fellebbezését: a vádlotti tudattartalom kapcsán az eshetőleges szándék megállapítását már nem vitatta, illetőleg nem kifogásolta a bűnügyi költségekkel kapcsolatos rendelkezéseket sem.

Az átirat szerint a bűnösségi körülmények számbavétele hiánytalanul megtörtént, de az elkövetett bűncselekmény konkrét tárgyi súlya miatt - az enyhítő tényezők kétségtelen túlsúlya ellenére - nem indokolt a büntetési tételkeret középmértékénél lényegesen rövidebb tartamú szabadságvesztés kiszabása.

Az elsőfokú ítélet kihirdetése és az ügyészség jogorvoslati nyilatkozatának megtételét követően, 2018. július 1-jén hatályba lépett a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény [a továbbiakban: Be.], és annak 868. § (1) bekezdésében írt átmeneti rendelkezésére tekintettel az ítélőtáblának e törvényt kell alkalmaznia az ítélet felülbírálata során.

A másodfokú nyilvános ülésen a fellebbviteli főügyészség képviselője fenntartotta az átiratban foglaltakat, azt csak annyiban egészítette ki, hogy a büntetés kiszabása során a vádlott terhére súlyosító körülményként értékelendő a cselekménynek ittas állapotban és a korábbi élettársa sérelmére történt elkövetését.

A védő nem értett egyet a fellebbviteli főügyészségi állásponttal, ezért a súlyosítást célzó ügyészségi fellebbezés elutasítását kérte.

A vádlott az ítélőtábla tanácsa előtti felszólalásában sajnálkozását és megbánását hangsúlyozta az elkövetett bűncselekmény kapcsán.

A vádlott terhére bejelentett, a büntetés súlyosítását célzó ügyészségi fellebbezés nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!