Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2020.12.373 Amennyiben a megbízási jogviszony alapján a munkát végző személynek a tevékenységét alá-fölé rendeltségi viszonyban, utasítások szerint, kötelezően megállapított 4 órás rendelkezésre állás és személyes közreműködés mellett kellett elvégeznie, foglalkoztatása ténylegesen munkaviszony keretében valósult meg [1992. évi XXII. törvény (régi Mt.) 75/A. §, a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 42. §].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes a helyi V. Iroda élén tevékenykedett, kapcsolatba kerülve ezáltal a V. K. és Sz. Intézettel (VKSZI), ahol első ízben 2008. július 1-jén létesített jogviszonyt. A 2007-ben felálló VKSZI alapító okiratának módosítása hatálybalépése után tudta megkezdeni feladatait mint költségvetési intézmény. Meghatározott számú közalkalmazott foglalkoztatására volt itt lehetőség. Munkaviszony keretében való foglalkoztatásra csak a minisztérium tudomása és engedélye alapján volt mód, ilyenre azonban a VKSZI 2007-es fennállása óta nem került sor.

[4] Az alperes jogelődje, a vele munkakapcsolatba kerülő személyek vonatkozásában azonos tartalmú "sablon szerződésekkel" létesített jogviszonyt. Így a felperes esetében 2008. július 1-jén létrejövő megbízási szerződés a felperes mint megbízott és az alperes jogelődje között jött létre határozott időre, 2008. december 31-éig.

[5] A megbízási szerződés 4. pontja értelmében a megbízott a szerződésben foglalt megbízás ellátásáért összesen 480 000 forint megbízási díjban részesült 6 egyenlő részre osztva. A megbízási díj megfizetésére a szerződés 4.2. pontja tartalmazott rendelkezést. Ez alapján a megbízási díjat magánszemélyek esetében a hiánytalanul kitöltött megbízásidíj-elszámoló alapján a teljesítés igazolását követően, a leigazolt díjelszámoló megbízóhoz való visszaérkezését követő 15. munkanapon vállalta megfizetni az alperes banki átutalással. Az elvégzett feladatok teljesítésének igazolására a VKSZI igazgatója jogosult.

[6] A felperes a megbízási díjon felül költségtérítést nem kapott. Az első szerződés hatályának lejártát követően 2009. január 1-től újabb megbízási szerződést kötöttek a felek június 30-áig, majd 2009. július 1-től december 31-éig. Az utolsó megbízási szerződés 2010. január 10-től december 31-éig tartó határozott időre jött létre. Ekkor már - a megbízási díj folyamatos emelését követően - annak összege 1 920 000 forint volt, amelyet a megbízó 12 egyenlő részben, bruttó 160 000 forintonként vállalt megfizetni.

[7] A felperes napi munkaidejét nem határozták meg, jelenléti ívet nem kellett vezetnie, írásbeli munkaidő nyilvántartása nem volt. A VKSZI irodájában részére munkaállomást, íróasztalt nem biztosítottak, munkavégzéséhez saját laptopját használta, hivatali gépkocsit nem kapott. A feladat teljesítésére jellemző volt, hogy adott esetben a hivatali rend és a munkaidő reggel 8 órától délután 4 óráig tartott, de ettől eltérő is lehetett. A felperesnek fő szabály szerint, illetve legtöbbször B. E. regionális koordinátortól érkező utasításokat kellett teljesítenie, előfordult, hogy a tevékenység jellege miatt az reggel 8 óra és délután 4 óra között nem volt elvégezhető. A felperes havonta teljesítményigazolást adott le a korábban kifejtett tevékenységéről, és ez alapján történt díjazásának elszámolása.

[10] 2010. július 16-án a főigazgató arról tájékoztatta a felperest, hogy a feladat megszűnése miatt az illetékes és a megbízási szerződésben név szerint is említett regionális koordinátor közalkalmazotti jogviszonya megszűnt, így a felperes jogviszonya a helyi V. Irodák tevékenységét koordináló munkatársként sem tartható már fenn. Kezdeményezte az alperes jogelődjével fennálló szerződés közös megegyezéssel való megszüntetését 2010. július 19-i hatállyal. A tájékoztató levél értelmében, amennyiben a felperes a közös megegyezéshez nem járul hozzá, a feladat megszűnése folytán teljesítési igazolás kiállítása, illetve megbízási díj további fizetése az alperes jogelődjének nem áll módjában. A felek közötti levelezést követően az alperes 2010. augusztus 11-én rögzítette, hogy a felperes megbízási szerződése 2010. július 19-én közös megegyezés híján, jogi lehetetlenülés miatt megszűnt, ezért megbízási díjra is ezen időpontig tarthat csak igényt.

A felperes keresete és az alperes ellenkérelme

[11] A felperes keresetében a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (régi Mt.) 75/A. § (2) bekezdésére hivatkozással annak megállapítását kérte, hogy az alperesnél munkaviszony keretében foglalkoztatták. Ezt a jogviszonyt a munkáltató 2010. július 19-én jogellenesen szüntette meg.

[12] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint a munkaügyi bíróságnak nincs hatásköre a jogvita elbírálására. Érdemben arra hivatkozott, hogy nem irányult szándéka soha munkaviszony létesítésére, erre jogi lehetősége sem volt.

Az első- és a másodfokú bíróság ítélet

[13] A közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

[14] Az elsőfokú bíróság ítéletében hivatkozott a perbeli időben hatályos Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (régi Ptk.) 474-479. §-ában foglaltakra, valamint a régi Mt. 102-104. §-ában rögzítettekre.

[15] Utalt a 7001/2005. (MK 170.) FMM-PM együttes irányelvre, amely a perbeli időben hivatott volt támpontot adni a jogviszonyok minősítése körében. A jogviszonyok elhatárolása során kifejtette, hogy a Polgári Törvénykönyvnek a megbízási szerződésre (mint gondossági kötelemre) vonatkozó szabályozása számos rokon vonást mutat a munkaviszonnyal annak részleteiben is. Ilyennek tekinthető, hogy a megbízott a megbízó utasításait köteles követni és betartani, a megbízottnak beszámolási és elszámolási kötelezettsége van. A megbízottat is személyes tevékenységkifejtési kötelezettség terheli, bár az jogszabály szerint maga helyett helyettest is állíthat. Alá-fölé rendeltség állapítható meg a megbízó és a megbízott vonatkozásában.

[16] A felperes a megbízási szerződésen kívül munkaköri leírással nem rendelkezett, tevékenységeinek felsorolását mindössze a megbízási szerződések és azok módosításai tartalmazták. A felperes személyes nyilatkozata szerint nem volt munkaidő-nyilvántartás, jelenléti ív, sem konkrét munkavégzési hely. A megbízó VKSZI munkaeszközöket, laptopot, gépkocsit nem bocsátott rendelkezésére. Meghatározott helyszínek felkeresése érdekében saját gépkocsit vett igénybe, és az utazások költségelszámolása történt meg csak utólagosan.

[17] A felperes tevékenységét nem ellenőrizték, mindössze a "produktumait", a jelentéseit, és adott esetben a határidőre elkészítendő feladatokat vették számításba. Az elszámolás alapjául a teljesítésigazolások szolgáltak, amelyek az adott hónapot követően a megbízási szerződésben foglalt összegek egy hónapra meghatározott részének utólagos kifizetését jelentették. A díjazás megfizetéséhez a munkaviszonnyal szemben külön kitétel volt a teljesítésigazolás a felek között, és a teljesítmény ilyen módon történő jóváhagyása, amelyet követett a felperes részére a havi, egyenlő összegű megbízási díj átutalása.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!