Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2009.12.356 Az ügyvéd ellen indított kártérítési per bírósága érdemben nem vizsgálhatja azt a kérdést, hogy a korábbi pert, amelyben az ügyfél pervesztes lett, az ügyvéd mulasztása hiányában biztosan megnyerte volna [Ptk. 474. és 477. §, Pp. 164. és 229. §, 1997. évi LXVI. tv. 7. §].

A felperes 2001. december 19-én tartási szerződés kötött N. S.-néval, amelyben vállalta az eltartott teljes ellátását a B., N. út 126. szám alatti lakásingatlan ellenében. A felperes tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezték.

Az eltartott 2002. év nyarán keresetet indított a felperes ellen és kérte a tartási szerződés megszüntetését, valamint a lakásingatlanra a tulajdonjogának visszaállítását. Az elsőfokú bíróság a tárgyalás időpontját kitűzte és felhívta a felperest - abban a perben az alperest - az ellenkérelmének és az észrevételeinek előterjesztésére.

A felperes ezt követően kereste fel az alperest, és 2002. szeptember 28-án meghatalmazást adott a perbeli képviseletére. Az alperes a meghatalmazás tényét a bíróságnak bejelentette és kérte az észrevételek előterjesztésére adott határidő módosítását. A bíróság 2003. január 30-án és május 20-án tartott tárgyalást, és mindkettőre személyes megjelenés kötelezettségével idézte a felperest, aki a betegségére hivatkozással egyik tárgyaláson sem jelent meg. Előzetesen kérte az alperest a tárgyalások elhalasztása iránti kérelem előterjesztésére, amelyeknek az alperes eleget tett, a tárgyalásokon azonban maga sem jelent meg, és érdemi védekezést sem terjesztett elő. A bíróság a tárgyalásokat megtartotta, tanúbizonyítást folytatott le és a második tárgyaláson hozott ítéletével a tartási szerződést megszüntette. Rendelkezett a felperes tulajdonjogának törléséről és a tulajdonjognak az eltartott javára való visszajegyzéséről. Az eltartott által igényelt kártérítés összegét, valamint a szerződéskötéskor tulajdonba adott vagyontárgyak értékét beszámította az eltartó által nyújtott szolgáltatások értékébe.

Ítéletének indokolásában utalt a Pp. 141. §-ának (6) és a 164. §-ának (1) bekezdésében foglaltakra, és rámutatott arra, hogy az eltartó írásbeli védekezést, bizonyítási indítványt nem terjesztett elő, a tárgyaláson ismételt idézés ellenére sem jelent meg, így a rendelkezésre álló adatok alapján hozta meg a döntését. Az eltartott előadása, a meghallgatott tanú vallomása és a becsatolt iratok alapján megállapította, hogy az eltartó nem tett eleget a tartási szerződésben foglalt kötelezettségeinek. A szerződés a rendeltetését már nem tudja betölteni, és az életjáradéki szerződéssé való átváltoztatása sem lehetséges.

A másodfokú bíróság helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét. Kifejtette, hogy az eltartó jogi képviselettel rendelkezett, ezért menthető indoka nem volt a keresetre való észrevételek megtételének elmulasztására. Lényegében a jogi képviselőjének mulasztása miatt lett pervesztes.

Az alperes ellen fegyelmi eljárás indult, amelynek eredményeként az Ügyvédi Kamara Fegyelmi Tanácsa megállapította a fegyelmi vétség elkövetését és az alperest megrovás fegyelmi büntetéssel sújtotta.

A felperes módosított keresetében 9 334 219 forint kártérítés és kamatai megfizetésére kérte az alperes kötelezését. Arra hivatkozott, hogy 2002. október 28-án átadta az alperesnek azokat az iratokat, amelyek alapján az írásbeli védekezését előterjeszthette volna. Az alperes azonban az ellenkérelmet nem nyújtotta be, bizonyítási indítványt nem terjesztett elő, ezért a mulasztásával okozati összefüggésben veszítette el a pert és ezzel az érvényesített kára keletkezett.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Tagadta, hogy a mulasztásával okozati összefüggésben következett be a felperes károsodása. Vitatta, hogy 2002. október 28-án a felperes átadta azokat az iratokat, amelyek alapján az ellenkérelmet előterjeszthette volna. Azt állította, hogy a felperes többszöri sürgetés ellenére sem jelentkezett, és a másodfokú tárgyalás előtt is csak úgy találkoztak, hogy ő kereste fel a lakásában.

A beavatkozó érdemi ellenkérelmet nem terjesztett elő.

Az elsőfokú bíróság ítéletével elutasította a keresetet, és a felperest képviselő pártfogó ügyvéd díját 150 000 forint plusz áfa összegben állapította meg. A rendelkezésre álló bizonyítékok - közöttük a felperes iratai, a tanúvallomás - mérlegelése alapján azt állapította meg, hogy a felperes a szükséges iratokat, számlákat 2002. október 28-án és a későbbiekben sem adta át az alperesnek, azok az ő birtokában voltak. Az alperest nem látta el olyan információkkal, amelyek alapján az ellenkérelmet előterjeszthette volna, ezért a kárát a felperes maga okozta. Az alperes mulasztása és a felperes kára között nincs okozati összefüggés.

A másodfokú bíróság helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét, csupán a felperest képviselő pártfogó ügyvéd díját mérsékelte a jogszabály szerinti 14 400 forintra.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!