Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1994.9.487 A közös tulajdonszerzés mellett szóló vélelem érvényesül abban az esetben is, ha a házastársak a megvett ingatlan tulajdonjogát kizárólag az egyikük nevére íratják, a másik házastárs javára pedig holtig tartó haszonélvezeti jog bejegyzésére kerül sor [Csjt. 27. § (1) bek.].

A bíróság jogerős ítéletében megállapította, hogy az örökhagyó hagyatékához tartozott - egyebek mellett - a perbeli házas ingatlan 1/2 része. A megállapított tényállás szerint bár az ingatlan az ingatlan-nyilvántartásban kizárólag az alperes tulajdonjogaként van nyilvántartva, és azon az örökhagyót csak holtig tartó haszonélvezeti jog illette meg, az ingatlan telkét 1974-ben a házassági életközösség fennállása alatt közös pénzből vásárolták meg, és arra az együttélés alatt közös beruházással építették fel a lakóházat. Az adásvételi szerződésben az alperes csak azért szerepelt az ingatlan egyedüli vevőjeként, mert az örökhagyó 25 évvel idősebb volt nála.

Az ingatlan tehát a Csjt. 27. §-ának (1) bekezdése értelmében a házastársi vagyonközösséghez tartozott. Ezt erősítette meg az alperes és az örökhagyó által a felperesekkel és perben nem álló másik gyermekükkel: P. É.-vel 1989. május 24-én kötött öröklési szerződés tartalma is, amelyben a fenti ingatlant mint az eltartottak: az alperes és az örökhagyó tulajdonában álló ingatlant tüntették fel, szemben az alperes különvagyonaként megjelölt szőlőingatlannal. Ezt a nyilatkozatot a Ptk. 207. §-ának (1) bekezdése szerint értelmezve, a bíróság megállapította, hogy az alperes valójában az örökhagyó ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonjogát elismerte.

Az örökhagyó pedig az öröklési szerződésben a Ptk. 655. §-ának (1) bekezdése értelmében tartása ellenében a házas ingatlan 1/2 részére is örökössé nevezte meg a felpereseket.

A jogerős ítélet ellen az alperes a perbeli házas ingatlant a házastársi vagyonközösséghez tartozónak tekintő ítéleti döntés jogszabálysértő voltára hivatkozva felülvizsgálati kérelmet nyújtott be, és a jogerős ítélet megváltoztatásával a házas ingatlan 1/2 részének a hagyatékhoz tartozása iránt előterjesztett kereseti kérelem elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy az örökhagyó és az alperes közös akaratelhatározással vásárolták meg úgy a telekingatlant, hogy annak kizárólagos tulajdonosa az alperes lett, és az örökhagyó csak holtig tartó haszonélvezeti jogot kötött ki magának. Ehhez a megállapodáshoz az életközösség egész ideje alatt tartották magukat.

A közösen felépített lakóház ugyancsak az alperes különvagyona, miután a Ptk. 97. §-ának (1) bekezdése értelmében az épület tulajdonjoga a földtulajdonost illeti meg. Ehhez képest téves az öröklési szerződésben tett örökhagyói nyilatkozatnak a Ptk. 207. §-ának (1) bekezdése alapján történt értelmezése, amely egyébként nem volt figyelemmel a Ptk. 207. §-ának (2) bekezdésében foglaltakra. A bíróságok figyelmen kívül hagyták a Ptk. 117. §-ának (1) bekezdését is, amely szerint átruházással csak a dolog tulajdonosától lehet a dolog tulajdonjogát megszerezni. Az öröklési szerződés megkötése előtt tehát az alperesnek az ingatlan 1/2 részét az örökhagyóra kellett volna átruháznia, erre azonban a Csjt. 27. §-ának (3) bekezdése értelmében csak jogi képviselő által ellenjegyzett megállapodással kerülhetett volna sor.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!