Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2001.10.475 I. Színlelt az az öröklési szerződés, amelyet a felek nem tartási szolgáltatások nyújtása céljából, hanem a köteles részre jogosult igényének meghiúsítása érdekében kötnek [Ptk. 207. § (4) bek.].

II. A köteles rész nem öröklés, hanem a hagyatékkal szembeni kötelmi igény, melyet elsősorban pénzben kell kiadni [Ptk. 661. § és 672. §-ok].

Az elsőfokú bíróság az ítéletével megállapította, hogy a néhai T. I. örökhagyó és az alperes között 1995. május 5-én kötött öröklési szerződés érvénytelen, továbbá hogy az örökhagyó hagyatékához tartozó ingatlanokat egymás közt egyenlő arányban a peres felek örökölték meg. Megkereste a Budapesti és a Hajdúszoboszlói Földhivatalt, hogy a fenti körülírt ingatlanok 1/2 hányadára törvényes öröklés jogcímén a felperes tulajdonjogát, további 1/2 hányadára pedig végrendeleti öröklés jogcímén az alperes tulajdonjogát jegyezze be, míg ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

Az elsőfokú ítélet ellen az alperes fellebbezéssel élt annak részbeni megváltoztatása, és a felperes keresetének a teljes egészében történő elutasítása iránt azzal, hogy a fellebbezése nem érinti a keresetet részben elutasító elsőfokú ítéleti rendelkezést. Mellőzni kérte annak megállapítását, hogy a néhai T. I. örökhagyó és az alperes között 1995. május 5-én kötött öröklési szerződés érvénytelen.

A fellebbezésének részletesen kifejtett indokai szerint az elsőfokú bíróság a beszerzett bizonyítékok téves mérlegelésének az eredményeként részben tévesen, részben pedig hiányosan állapította meg a tényállást, a tényállás részévé tett ugyanakkor olyan megállapításokat, amelyek nem tartoznak a per érdemi elbírálása körébe, és téves az elsőfokú bíróságnak a megállapított tényállásból levont jogi következtetése is. Erre tekintettel egyes ténymegállapítások mellőzését, valamint a hiányos tényállás kiegészítését kérte.

Hivatkozott arra, hogy a perbeli szerződés nem ütközik nyilvánvalóan a jó erkölcsbe, mert bizonyítást nyert a perben az, hogy a II. r. örökhagyóval bizalmi viszonya állott fenn, ő maga ténylegesen olyan tartást és gondozást nyújtott a II. r. örökhagyó részére, amelyre a nevezett rászorult és amelyet a felperestől nem is remélhetett, a II. r. örökhagyó halálát ugyanakkor váratlanul bekövetkezett szívroham okozta, és a szerződés megkötésekor a halálának közeli bekövetkeztére a meglévő betegségei ellenére sem lehetett számítani. Nem adnak alapot a peradatok olyan következtetés levonására sem, hogy a perbeli szerződés megkötésekor mindkét szerződő fél akarata más tartalmú szerződés megkötésére irányult, mint amilyet kötöttek. A II. r. örökhagyó ugyanis a halála esetére az 1994. április 10-én kelt végrendeletében ellenérték nélkül juttatta minden ingó és ingatlan vagyonát az alperesnek, az 1995. május 5-én kelt öröklési szerződésben viszont már csupán az ingatlanvagyonáról rendelkezett, és arról is csak visszterhesen. A végrendelet tartalmához képest tehát az öröklési szerződés megszorító rendelkezést tartalmaz. A perbeli szerződésben az örökhagyó szándéka a tartásának, gondozásának, gyógykezeltetésének és illő eltemettetésének a biztosítására irányult, amelyre az alperes kötelezettséget is vállalt. A perbeli szerződés tehát nem színlelt, és annak visszterhes jellege miatt a szerződés tárgyát képező két ingatlan a köteles rész alapjaként sem vehető figyelembe.

A felperes érdemi ellenkérelme az elsőfokú ítélet helybenhagyására irányult.

Az alperes fellebbezése az öröklési szerződés érvénytelensége tekintetében alaptalan, a felperes köteles részének kiadása vonatkozásában pedig a bizonyítás nagy terjedelmű kiegészítése szükséges.

I. Az elsőfokú bíróság a peres felek előadásának, a kihallgatott tanúk vallomásának, a hagyatéki eljárás iratainak és a becsatolt okirati bizonyítékok adatainak az egymással való egybevetése, azok okszerű, logikai ellentmondásoktól mentes és a Pp. 206. §-ának (1) bekezdésében foglalt elveknek egyébként is megfelelően történt értékelése alapján, megalapozottan állapította meg a tényállást.

A rendelkezésre álló peradatok minden tekintetben alátámasztották az elsőfokú bíróság azon ténymegállapítását, hogy egyrészt a felperes és a II. r. örökhagyó között normális apa-gyermek kapcsolat alakult ki, másrészt az öröklési szerződés megkötésekor a II. r. örökhagyó egészségi állapota a tartását és gondozását nem tette indokolttá, annak pedig nincs jogi jelentősége, hogy a felperes és a II. r. örökhagyó közötti kapcsolat konfliktusokkal volt terhes, úgyszintén annak sem, hogy a felperes 1994 szeptemberében történt elköltözésekor végleg meghiúsult a II. r. örökhagyó azon feltevése, hogy a felperes élete végéig tartani, gondozni és ápolni fogja őt. Az alperes a felperes köteles részre irányuló igényét nem vitásan csak az 1994. április 10-én kelt végrendelet alapján és csak az ingóságok tekintetében ismerte el, arra való utalást viszont az elsőfokú ítélet nem is tartalmaz, hogy az alperes elismerése a perbeli ingatlanokra is kiterjednie. Alaptalanul igényli tehát az alperes az elsőfokú ítélet egyes ténymegállapításainak a mellőzését, illetőleg a tényállás részben történő kiegészítését, és alaptalanul hivatkozik arra is, hogy a felperes köteles részi igényével kapcsolatos elismerését az elsőfokú bíróság - a Ptk. 207. §-a (2) bekezdésének tilalma ellenére - kiterjesztően értelmezte volna.

II.1. A Ptk. 207. §-ának (4) bekezdése szerint a színlelt szerződés semmis, ha pedig az más szerződést leplez, a szerződést a leplezett szerződés alapján kell megítélni. Egységes a bírói gyakorlat abban, hogy a szerződés színlelt volta csak akkor állapítható meg, ha a felek egyáltalán nem kívántak szerződést kötni, vagy ha a felek szándéka kölcsönösen más tartalmú szerződés megkötésére irányult, mint amilyet kötöttek. A Ptk. 655. §-ának (1) bekezdése szerint öröklési szerződéssel az örökhagyó arra kötelezi magát, hogy a vele szerződő felet tartás vagy életjáradék fejében örökösévé teszi. A szerződéses örököst terhelő szolgáltatás: a tartás fogalmát a Ptk. 586. §-ának (1) és (3) bekezdése akként határozza meg, hogy tartási szerződés alapján az egyik fél köteles a másik felet megfelelően eltartani, és a tartás kötelezettsége a gondozásra, a gyógyíttatásra, az ápolásra és az eltemettetésre is kiterjed. A fentiektől eltérő tartalmú öröklési szerződés tehát a Ptk. szerint érvénytelen.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!