Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2006.6.206 Az ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonos tulajdonjoga bejegyzésére irányuló igényét csak a tulajdonszerzés időpontjában bejegyzett tulajdonossal, illetve a nem jóhiszemű jogszerzővel szemben érvényesítheti [1997. évi CXLI. tv. 5. §, 6. §, 17. §, 34. §].

K. Á. és K. Á.-né a 2000. március 14-én kelt adásvételi szerződéssel eladták a tulajdonukat képező P., II. kerület 22159/31/A/12 hrsz.-ú lakásingatlant a felperesnek.

A vevő tulajdonjogát a körzeti földhivatal határozatával bejegyezte az ingatlan-nyilvántartásba.

Á. L.-né a 2000. március 24-én kelt adásvételi szerződéssel eladta a felperesnek a III. kerületi lakásingatlanát.

A vevő tulajdonjoga a földhivatali határozattal került az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre.

Az eladók a városi bíróságon pert indítottak a felperes ellen az adásvételi szerződések érvénytelenségének megállapítása iránt.

A városi bíróság ítéletében a keresetet elutasította.

A megyei bíróság - mint másodfokú bíróság - a 2001. december 5-én kelt ítéletében az elsőfokú ítéletet megváltoztatta és megállapította, hogy a szerződő felek között létrejött adásvételi szerződések érvénytelenek.

A megyei bíróság ítéletének rendelkezése szerint a körzeti földhivatal határozatával a perbeli ingatlanokra vonatkozóan az eladók tulajdonjogát eredeti állapot visszaállítása jogcímén visszajegyezte az ingatlan-nyilvántartásba.

Ezt követően K. Á. és K. Á.-né a 2002. szeptember 10. napján kelt adásvételi szerződéssel ismételten eladták ingatlanukat H. M. beavatkozó részére, akinek tulajdonjoga a körzeti földhivatal 2003. február 15-én kelt határozatával került bejegyzésre az ingatlan-nyilvántartásba.

Á. L.-né a 2003. március 24-én kelt tartási szerződés alapján átruházta ingatlana tulajdonjogát S. E. p.-i lakos javára, holtig tartó haszonélvezeti és tartási jogának kikötésével. Ezt a körzeti földhivatal a 2003. május 28-án kelt határozatával az ingatlan-nyilvántartásban átvezette.

Időközben a felperes a megyei bíróság jogerős ítélete ellen felülvizsgálati kérelmet nyújtott be, annak ténye az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre nem került.

A Legfelsőbb Bíróság a 2004. február 3. napján kelt ítéletében a jogerős ítéletet hatályon kívül helyezte, és a városi bíróság ítéletét helybenhagyta.

A városi bíróság megkereste a körzeti földhivatalt azzal, hogy az ingatlan-nyilvántartásban az eredeti állapotot állítsa helyre.

A körzeti földhivatal határozatával a H. M. tulajdonát képező 22.159/31/A/12, hrsz.-ú, valamint a S. E. tulajdonát képező 4048/2/A/4 hrsz.-ú ingatlanokra a tulajdonjogot a felperes javára bejegyezte, eredeti állapot visszaállítása jogcímén.

Az ingatlan-nyilvántartásból törölt tulajdonosok, a tartási és haszonélvezeti jogosult, illetve a korábbi eladók fellebbezése alapján eljárt alperes a 2004. október 21-én kelt másodfokú határozatával az elsőfokú határozatot megváltoztatta, és elrendelte - a felperes tulajdonjogának törlése mellett - az egyik ingatlanra H. M. tulajdonjogának visszajegyzését eredeti állapot visszaállítása jogcímen, a másik ingatlanra pedig S. E. tulajdonjogának és Á. L. tartási és haszonélvezeti jogának visszajegyzését.

Az alperesi határozat indokolása szerint H. M., S. E. és Á. L. jóhiszemű jogszerzőként az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett jogosulttól szereztek jogot.

A felperes keresetében az alperes határozatának felülvizsgálatát, annak megváltoztatását és az elsőfokú határozat helybenhagyását kérte.

Arra hivatkozott, hogy a közhitelesség elve alóli kivételként a bírósági határozat ellen benyújtott felülvizsgálati kérelemhez fűződő joghatások akkor is érvényesek, ha a felülvizsgálat tényének ingatlan-nyilvántartásba történő feljegyzése elmaradt.

A megyei bíróság a felperes keresetét elutasította. Ítéletének indokolásában az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (a továbbiakban: Inytv.) 5. § (3) bekezdésére hivatkozással kifejtette, hogy a két ingatlan bejegyzett tulajdonosa - H. M. és S. E. - nem vitásan az ingatlan-nyilvántartásban bízva, ellenérték fejében szerezték meg a tulajdonjogot, ezért ők jóhiszemű szerzőnek tekintendők. Ebből eredően tulajdonjogukat a földhivatal jogszerűen jegyezte be, ők az ingatlanok jogszerűen nyilvántartott tulajdonosai.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!